Klub 500 je organizácia, ktorá zastrešuje najväčších zamestnávateľov Slovenska (firmy, ktoré zamestnávajú viac, ako 500 ľudí). Jeho vedenie 30. januára vyzvalo Európsku komisiu na prijatie opatrení na skutočné zlepšenie podnikateľského prostredia v Európe. Nestačí hovoriť o konkurencieschopnosti – je čas začať konať, upozorňuje Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klubu 500 na webovom sídle.
Klub 500 hodnotí dokument Kompas konkurencieschopnosti pre EÚ. Ten je plný politických deklarácií, no chýbajú konkrétne riešenia ekonomickej krízy. Tie by mali spočívať v podpore priemyslu, zatiaľ čo obsahuje len byrokratické regulácie. Navyše je tu stále tlak na využívanie nespoľahlivých obnoviteľných zdrojov energie, nehovoriac o tom, že aj podpora členských štátov nie je rovnomerná, čo tým menej zvýhodňovaným prináša len škody. EÚ preto musí začať počúvať hlas priemyslu a nie o konkurencieschopnosti len hovoriť.
„Európska komisia predstavila nový dokument „Kompas konkurencieschopnosti pre EÚ“, ktorý má usmerniť hospodársku politiku Únie na nasledujúce roky. Klub 500 vníma tento dokument ako sklamanie – obsahuje len politické deklarácie, ale neponúka žiadne okamžité a konkrétne opatrenia na riešenie súčasnej ekonomickej krízy,“ píše vedenie organizácie a Ursuly von der Leyenovej sa pýta, kde bola EK počas posledních piatich rokov, keď dopustila takéto zhoršenie európskej hospodárskej situácie.
„Podniky v EÚ čelia čoraz väčšiemu tlaku – vysokým cenám energií, nadmernej regulácii a rastúcej globálnej konkurencii. Napriek tomu dokument nepredstavuje žiadne konkrétne riešenia na okamžité zníženie cien energií či podporu priemyslu. Namiesto toho pokračuje v nastolenom kurze „zelenej transformácie“, ktorá síce znie ambiciózne, no v realite podkopáva konkurencieschopnosť európskych firiem,“ priblížil Klub 500. Gregor ako výkonný riaditeľ Klubu 500 má pocit, že autori dokumentu žijú v inej EÚ, ak veľkí slovenskí zamestnávatelia.
„Kým priemyselníci a podnikatelia dennodenne bojujú s realitou vysokých cien energií, nedostatku investícií a administratívnej záťaže, Európska komisia namiesto riešení ponúka všeobecné frázy a dlhodobé vízie, ktoré nereflektujú naliehavé problémy hospodárstva. Európsky priemysel nepotrebuje ďalšie politické deklarácie, ale konkrétne kroky na záchranu konkurencieschopnosti,“ upozorňuje Gregor.
„Európska komisia opakovane prichádza s nerealistickými a byrokratickými reguláciami, ako je napríklad Green Deal. Namiesto toho, aby priznala, že ide o chybný koncept s katastrofálnymi dopadmi na podnikateľské prostredie, verejne ho „predáva“ ako výzvu pre priemysel a príležitosť na rast. Výsledkom je len ďalšie prehlbovanie problémov, keď sa firmy musia prispôsobovať nelogickým pravidlám namiesto toho, aby sa mohli sústrediť na inovácie a konkurencieschopnosť,“ vysvetlil Gregor
„Obnoviteľné zdroje energie sú síce dôležitou súčasťou energetického mixu, ale ich nestabilná dodávka vyvoláva zásadnú otázku – ako môžu priniesť zníženie cien, keď neexistujú spoľahlivé mechanizmy na pokrytie výpadkov? Fotovoltika dodáva v priemere len 15 percent svojho inštalovaného výkonu ročne,“pokračuje Gregor pýtajúc sa, čo bude, keď nebude svietiť slnko a fúkať vietor. Veď ideologické riešenia bez reálnej opory sú nestabilné a nepredvídateľné.
„Ako je možné, že Francúzsko môže pre svojich podnikateľov využívať regulované ceny elektriny vyrobenej z jadrových zdrojov, zatiaľ čo Slovensko, ktoré má elektrinu vyrobenú z tých istých zdrojov, takúto možnosť nemá? Francúzski podnikatelia môžu využívať mechanizmus ARENH (Accès Régulé à l’Électricité Nucléaire Historique), ktorý im umožňuje kupovať jadrovú elektrinu za regulované ceny od EDF, čím majú zabezpečenú konkurencieschopnosť. Slovensko je však nútené podriadiť sa pravidlám trhu, a hoci máme dostatok jadrovej energie, naše podniky platia neporovnateľne vyššie ceny. Tento dvojitý meter Európskej komisie je neakceptovateľný!,“vyčíta vedenie Klubu 500, podľa ktorého dokument priznáva, že USA a Čína sú v inováciách a produktivite pred EÚ a vzďaľujú sa nám. Tlak rastúcej regulácie a nerovnakých podmienok EÚ cíti aj na globálnom trhu.
„Ak chce Európa skutočne obstáť v globálnej konkurencii, musí odstrániť prekážky pre podnikanie, zabezpečiť dostupnú energiu za konkurencieschopné ceny a prestať sa spoliehať na utopické predstavy o udržateľnosti bez ekonomickej reality,“ radí vedenie Klubu 500.
„Klub 500 preto vyzýva Európsku komisiu, aby konečne začala počúvať hlas priemyslu a podnikateľov a prijala opatrenia, ktoré povedú k skutočnému zlepšeniu podnikateľského prostredia v Európe. Nestačí hovoriť o konkurencieschopnosti – je čas začať konať!“
Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klubu 500
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik