Počíta vám vaša banka uhlíkovú stopu vašich platieb alebo vás školí, aby ste boli „udržateľnejší“ a odčinili si vypitie rannej kávy jazdou do práce na bicykli? Podľa Európskej centrálnej banky by práve takéto správanie mali európske banky ešte viac posilniť a svojich klientov v otázkach klímy angažovať, hoci to „nie je v súčasnosti v určitej časti politického spektra v móde“. Portál parlamentnilisty.cz sa pozrel na situáciu v Českej republike.
Člen výkonnej rady ECB Frank Elderson si myslí, že to únijné banky „zvýhodňuje“ oproti americkým, ktoré od podobného správania upúšťajú. Ekonóm Vladimír Pikora však naopak pozoruje, že Česi by boli radšej, aby sa im banky starali výhradne o peniaze. „Nepozorujem, že by to isté robili banky pod českým vplyvom,“ ukázal, odkiaľ veje vietor.
S počítaním uhlíkovej stopy aj za to, čo zjete, začala nedávno v Českej republike Raiffeisen Bank v mobilnej aplikacii, a svojim klientom tak sčítala, aké je „ekologicky náročné“ ich žitie. Mnohí ľudia sa tak od banky dozvedeli, že údajne vyprodukovali počas jediného mesiaca dokonca tony emisií CO2 nákupmi potravín či voľnočasovými aktivitami, a všetko im banka okrem aplikácie pripomenula aj v rámci výpisu s prehľadom uhlíkovej stopy a varovaním pred činnosťami, ktoré môžu „spôsobiť okysľovanie oceánov, ktoré môže poškodiť morské živočíchy a narušiť oceánske ekosystémy“.
Pešo majú klienti Raiffeisen Bank chodiť aj v prípade, že si ráno zašli do kaviarne. „Vedeli ste, že jediná šálka kávy z vašej obľúbenej kaviarne môže vyprodukovať až 1 kg CO2? Ak to chcete kompenzovať, zvoľte na nasledujúcich 7 km chôdzu namiesto jazdy autom,“ dozvedel sa od banky napríklad novinár Luděk Staněk, ako má „vykompenzovať“ šálku kávy z kaviarne.
Zďaleka však nie je jedinou finančnou inštitúciou školiacou svojich klientov. „Premiantom“ v tomto ohľade je z bánk pôsobiacich v Česku Komerční banka, ktorá ľuďom radí napríklad investovať peniaze do „zodpovedných“ spoločností či aby sa dopravovali „s rešpektom k budúcnosti“, a neusadali tak do svojich vozidiel.
ČSOB na otázku, prečo robí kalkulačku uhlíkovej stopy, odpovedá, že tak robí kvôli svojmu vplyvu. „Vzhľadom k našej úlohe v ekonomike, k počtu klientov a partnerov máme možnosť osloviť významnú časť verejnosti. A emisie sa snažíme znižovať aj sami, napríklad pri prevádzke našich budov,“ píše.
Odpoveď, prečo sa tak deje aj napriek pravidelnej kritike zo strany klientov, však môže byť v skutočnosti zložitejšia. Že majú banky ísť týmto smerom, totiž radia najmä ich materské spoločnosti v zahraničí, ktoré k takým krokom vedie – okrem hodnotenia, ako je ESG – aj posudzovanie zo strany regulátorov vrátane Európskej centrálnej banky, ktorej vedenie podobné akcie víta.
Zatiaľ čo americké banky po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu svoje „klimatické odhodlanie“ miernia a opúšťajú záväzky klimatickej neutrality, v Európe sa tak podľa člena výkonnej rady ECB a podpredsedu jej dozornej rady Franka Eldersona diať nemá a banky sa majú naopak v klimatických otázkach angažovať stále viac.
„Nechcem byť príliš skleslý, ale vieme, že s nárastom teploty sa blížia klimatické zlomové body. Kam to povedie? Pohľad na obrázky Kalifornia vám dáva určitú predstavu. Okrem obrovského ľudského utrpenia to má aj obrovské ekonomické a finančné dôsledky. Predstavte si, že ste banka, ktorá drží hypotéky na domy, ktoré vo veľkom zhoreli,“ tvrdí Elderson, že za požiare v Kalifornii stojí najmä klimatická zmena, a preto je potrebné, aby európske banky pokračovali vo svojom ťažení za klimatickú neutralitu.
"Ak sú naše banky dobré v tom, že pomáhajú svojim zákazníkom s dekarbonizáciou a vo financovaní prechodu k čistej nule, potom majú lepšiu pozíciu ako konkurenti, ktorí ešte musia prejsť celým týmto procesom," zhrnul člen výkonnej rady ECB a odkázal sa na riziká, ktorými sú podľa neho kvôli klimatickej zmene „domy v plameňoch“ ako v Los Angeles.
Práve tlak zo zahraničia na banky pôsobiace v Česku, aby klimatické riziká akcentovali svojim klientom, je podľa ekonóma Vladimíra Pikoru tým, čo celú vec u nás akceleruje. „Nepozorujem, že by to isté robili banky pod českým vplyvom,“ podotýka ekonóm pre ParlamentníListy.cz s tým, že je u nás cítiť značný dopyt po tom, aby českí miliardári založili ďalšiu vyložene českú banku, ktorá by bola konkurenciou pre zahraničné finančné ústavy .
Zahraničné banky si podľa neho „pomýlili biznis a považujú politiku za niečo dôležitejšie, než je staranie sa o peniaze klientov“.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik