Premenovanie Mexického zálivu je prejavom koloniálneho myslenia
31 | 01 | 2025 I Roman Martiška

Politológ Eduard Chmelár na sociálnej sieti priniesol komentár, v ktorom rozobral rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa premenovať Mexický záliv na Americký. Firma Google už názov stihla zmeniť. Viete si predstaviť, že niečo podobné by urobil Vladimír Putin ako prezident Ruskej federácie Ukrajine? Komentár prinášame v  plnom znení: 

Trochu na odľahčenie. Toto je mapa z roku 1794, kedy Mexiku patrila veľká časť dnešných Spojených štátov od Floridy až po Kaliforniu. Ľahko pochopíme, prečo sa tento názov z historického hľadiska nazýva Mexický. Tím Donalda Trumpa si však zobral za celkom serióznu tému volebnej kampane, že dnes, keď veľká časť pobrežia patrí USA, by sa mal záliv logicky volať Americký. Logika v prípade historických názvov nie je vždy ten najspoľahlivejší sprievodca, ale dobre.

To, čo brali mnohí ako recesiu, sa po voľbách aj naozaj uskutočnilo. Ministerstvo vnútra Spojených štátov oznámilo, že oficiálne zmenilo názov Mexického zálivu na Americký záliv. Háčik je v tom, že táto zmena bude viditeľná len na google mapách používateľov v USA. Firma Google jednoducho vyhovela žiadosti vlády Spojených štátov. A tak mi zišlo na um, či je to naozaj až takéto jednoduché.

Aké jednoduché je niečo premenovať?

Mohol by takto svojvoľne požiadať o nejaké zmeny zemepisných názvov aj niekto iný? Predstavte si taký telefonát: "Google maps? Dobrý deň, tu je Vladimír Putin. Mohli by ste názov Ukrajiny zmeniť na Rusko? A keď už to budete robiť, mohli by ste aj Poľsko premenovať na Rusko? Vrelá vďaka." Ale takto to u nich asi nechodí, však? Všetci chápeme, ako funguje geopolitika, ale takéto povýšenecké správanie USA, ktoré rozhodujú o zaužívaných zemepisných názvoch ako prví kolonizátori, ktorí si mysleli, že majú právo premenovať úplne všetko, lebo im to patrí, je naozaj na zamyslenie.

Ale nechajme záliv zálivom. Napokon, Amerika nie sú len USA, a preto by takýto názov mohli ostatné americké národy interpretovať, že patrí všetkým: aj Mexičanom, aj Kubáncom, aj obyvateľom Panamy. Oveľa viac ma vyrušilo, že ministerstvo vnútra USA rozhodlo o tom, že najvyššia hora Aljašky, Spojených štátov a celej Severnej Ameriky Denali sa opäť bude volať Mount McKinley. Denali je tradičný názov hory v reči pôvodných obyvateľov a v athabaskom jazyku znamená "Veľká".

Hdožov námestie ostáva Hoždovým

Keď USA kúpili Aljašku, Spojené štáty premenovali vrch hneď po nástupe prezidenta Williama McKinleyho do úradu (teda ešte za jeho života) na Mount McKinley, a to napriek tomu, že s touto oblasťou nemal nič spoločné. Keď takto necitlivo pristupujete k posvätnej hore amerických Indiánov a k ich kultúrnemu dedičstvu, nie je to znak oduševneného patriotizmu, ale cynického kolonializmu. Podobne ako keď sa Britskému impériu zdal ako dobrý nápad, že najvyššiu horu sveta Sagarmatha (v nepálčine) alebo Džomolangma (v tibetčine), ktorá sa tisíce rokov nazývala Tvár nebies alebo Matka Zeme, svojvoľne pomenovali po svojom zememeračovi Georgovi Everestovi.

Jedinou útechou v tomto bizarnom prípade je, že žiadne úrady nedokážu zmeniť názvy, ak sa neuchytia v srdciach ľudí. Pre tisíce starých Bratislavčanov ostáva Hodžovo námestie aj 35 rokov po jeho premenovaní "Mierko". Komunistom sa nikdy nepodarilo, aby si ľudia osvojili premenovanie Gerlachu na Stalinov štít. Ani štyridsať rokov nestačilo, aby si ľudia zvykli na premenovanie Zlína na Gottwaldov. Pre mňa bude najvyššia hora Severnej Ameriky navždy Denali. A najvyššia hora sveta Džomolangma. Z úcty k pôvodnému duchovnému dedičstvu a historickému významu týchto posvätných miest. A až čas ukáže, s čím sa ľudia stotožnia.

Česko musí zavádzať novú legislatívu
Ak si občas objednávate jedlo cez donášku, už ste sa stretli s majonézou, či kečupom v jednorazovom balení. Takisto v nemocniciach občas pacienti dostanú džem v mini plastovom obale, výnimkou nie sú ani mini smotany do kávy v plastových téglikoch a... Čítať ďalej
31 | 01 | 2025 | Eka Balaskova

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok