Javy, ktoré sledujeme sú podľa bývalého šéfa SIS prvkami hybridného pôsobenia
31 | 01 | 2025 I Roman Martiška

Bývalý šéf SIS Michal Aláč sa v rozhovore s Ankou Žitnou vyjadril k dôveryhodnosti správy SIS, a zároveň uviedol, ako prebieha zákonné odpočúvanie, ktoré podľa doterajších informácií prebehlo v súvislosti so správou, ktorá konštatuje prípravu majdanu na území Slovenskej republiky. 

“Zostal som zaskočený, pretože z toho bezpečnostného hľadiska je to určite závažná informácia a snažil som sa získať k tomu nejaké informácie nejaké zdroje, aby som si vedel o tom vytvoriť nejaký svoj vlastný názor, že aký je skutkový stav a čo to všetko môže znamenať,” povedal na úvod bývalý šéf SIS.

Aláčove zdroje to vyhodnocovali tak, že sa chystajú masívne protesty, ktoré môžu byť výrazným bezpečnostným rizikom, pretože každé hromadné podujatie predstavuje bezpečnostné riziko, či už má alebo nemá politický podtext. “Vždy masa ľudí môže nejakým spôsobom vyvolať, nejaké verejné nepokoje alebo sa môžu stať cieľom útoku, či už osamelého vlka, alebo nejakej skupiny, ktorá konkrétne sa zamerá na to, aby tam spáchala nejaký útok,” pripomenul Aláč rizikov masových podujatí. 

Vidíme prvyk hybridného pôsobenia v Európe

Bývalý šéf SIS by nerád konštatoval, že rukopis protestov v Srbsku, či Rumunsku majú rovnaký rukopis, ale uznať musí, že tá nálada v spoločnosti graduje, že tie nepokoje sa stupňujú. “Myslím si, že preto sú rozpútané aj také vášne ohľadom tej správy Slovenskej informačnej služby,” uviedol k náladám spoločnosti s tým, že všade sú pohnútky iné v štátoch, v ktorých sa protestuje.  

“Tieto javy, ktoré sledujeme v rámci Európy nesú nejaké prvky hybridného pôsobenia. Ja by som nerád konštatoval, že kto ako pôsobí, ale je to jedna z foriem ako viete pôsobiť na krajinu, či už cez nejakú blokádu štátnych inštitúcií, vyvolanie pouličných nepokojov, alebo vyvolanie nejakých búrlivých nálad spoločnosti,” uviedol o možných prvkoch hybridného pôsobenia v Európe. 

Ak sa podľa neho pospávaja to, čo sa deje v Slovenskej republiky od protestov po kybernetické útoky, čo sa deje aj v iných štátoch Európy, tak sa môžu nájsť prvky hybridného pôsobenia, ale na definitívne tvrdenie by sme museli poznať aj pozadie srbských protestov a protestov v Gruzínsku.

Pravidlá prísnejšie ako v EÚ

“Z toho profesijného hľadiska, keď to vyhodnotím zrejme tá správa nevznikla iba z jedného emailu, že tam boli použité aj iné osobitné prostriedky spravodajskej činnosti,” povedal k správe Aláč, s tým, že podľa neho by bolo kontraproduktívne zverejniť časť správy, nakoľko tá časť by mohla byť dezinterpretovaná rôzne a správa je jeden komplexný celok. 

“Tie štandardné odposluchy alebo priestorový odposluch, tak potrebujete predchádzajúci písomný súhlas sudcu. Máme tu niekoľko nálezov Ústavného súdu, ktorý konštatoval ako má vyzerať ten súhlas súdu,” uviedol na adresu informačno-technických prostriedkov Aláč s tým, že odposluchy musia spĺnať zákonne podmienky.

Bývalý šéf SIS uviedol, že odposluchy a dôvody na ich pokračovanie neustále súd kontroluje, pričom súdy sú pri tomto naozaj obozretné, a dokonca prevyšujeme štandardy, ktoré sú v rámci Európskej únie.

EXKLUZÍVNE: Bývalý britský štipendista reaguje na článok v The Guardian o Slovensku. Máme jeho list!
Naša redakcia dnes ako jediná na Slovensku získala úplné znenie listu, ktorý zaslal bývalý štipendista britskej vlády a komentátor Michal Zoldy do redakcie The Guardian. Jeho list je reakciou na včerajší (29.1.) kontroverzný článok slovenskej... Čítať ďalej
30 | 01 | 2025 | Bari Zajačková

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok