Jediný, kto má snahu zneužiť Slovenskú informačnú službu na politické účely, je opozícia. Vyhlásil to riaditeľ SIS Pavol Gašpar po mimoriadnom zasadnutí parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS.
SIS neporušila zákon a koná v zmysle ochrany štátu. Po pondelkovom zasadnutí Osobitného kontrolného výboru Národnej rady na kontrolu činnosti SIS to vyhlásil jeho podpredseda Peter Šuca (Smer-SD). Rokovanie iniciovala opozícia pre obavy zo zneužívania SIS v súvislosti so správou, ktorá má obsahovať informácie o snahe destabilizovať SR.
Šuca skritizoval, že opoziční členovia výboru chceli kontrolovať to, na čo nemajú mandát. "My nemáme čo konštatovať, či bol alebo nebol porušený zákon, či bola alebo nebola zneužitá činnosť alebo Slovenská informačná služba, pretože my, náš výbor, toto v kompetencii nemáme," podotkol.
"Výbor bol skoro dvojhodinový a diskusia nebola prerušovaná, každý sa pýtal, čo chcel, riaditeľ SIS odpovedal presne tak, ako odpovedať mal, respektíve, ako odpovedať mohol," dodal Šuca. Opozícia sa podľa neho dozvedela všetko, čo v zmysle zákona mohla.
"Členom výboru som poskytol informácie v takom rozsahu, aby nebol zmarený účel trestného konania, a v takom rozsahu, aby nebolo zmarené ďalšie spravodajské rozpracovanie podozrivých, respektíve subjektov, ktoré sú predmetom spravodajského rozpracovania. Takisto musím konštatovať, že najmä členovia opozície na mňa vyvíjali počas tohto výboru značný nátlak," povedal Gašpar, ktorá upozornil na to, že opoziční predstavitelia kládli otázky mimo kompetencií ustanovených v zákone a snažili sa dostať ku konkrétnym informáciám.
Vyjadril sa aj k správe SIS. "Nie je to správa o nejakom prevrate, ako to je zjednodušované najmä opozičnými politikmi. Nebavíme sa tu iba o protestoch. Bola to správa, ktorá mala jednoznačne opisovať vplyvové aktivity a vplyvové pôsobenie cudzích spravodajských služieb na Slovensku. Bolo podstatné s ňou oboznámiť aj poslancov NR SR práve preto, aby neprispievali svojimi komentármi k eskalácii napätia a k rozdeľovaniu spoločnosti," povedal.
Gašpar poukázal na to, že na správe sa začalo pracovať ešte v čase, keď SIS nešéfoval. "Informácie už boli v čiastkových oblastiach postupované príjemcom zo zákona. Takže to nie je tak, že by sme teraz s niečím novým, senzačným prišli. Teraz to riziko dosiahlo takú úroveň, že bolo potrebné o ňom informovať aj plénum NR SR," uviedol.
SIS v rámci vyšetrovania podľa jeho slov spolupracuje aj s vojenským spravodajstvom. Zdôraznil reálnosť bezpečnostného rizika vyplývajúceho zo správy. "Akékoľvek zistenia budú predmetom či už trestného, alebo nejakého iného konania," dodal.
Gašpar deklaroval, že občania majú právo na protesty a cieľom spravodajskej činnosti nie je zmariť účasť jednotlivých demonštrujúcich. "Cieľom je zabrániť bezpečnostným rizikám, ktoré sme vyhodnotili," skonštatoval a zároveň odmietol existenciu údajných zoznamov politikov, ktorí by mali byť prenasledovaní za svoj názor.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik