Nórsky politológ: Západ pomaly priznáva porážku na Ukrajine
27 | 01 | 2025 I Gabriela Fedičová

Podľa Glena Diesena končí dlhodobá manipulácia a politická i mediálna elita začína meniť svoju rétoriku, keďže sa ukrajinská proxy vojna blíži ku koncu. Nórsky politológ vo svojej rozsiahlej analýze zverejnenej na platforme X píše o tom, ako západné médiá menia svoj postoj k vojne na Ukrajine a jej výsledku. Ako prvý zmieňuje magazín The Economist, ktorý pred niekoľkými mesiacmi uviedol, že „Rusko prelomilo ukrajinskú obranu“ a Ukrajina následne „bojuje o prežitie“, píše Mandiner.

„Západné médiá pomaly pripravujú verejnosť na ukrajinskú porážku a bolestivé ústupky počas budúcich rokovaní. Novinári nemajú inú možnosť, pretože realitu nemožno ignorovať. Ruské víťazstvo bolo zjavné už v lete 2023, ale pred verejnosťou sa to zatajovalo, aby sa proxy vojna udržala,“ píše Diesen.

Podľa neho sme svedkami „pôsobivej ukážky kontroly nad naratívmi“, keď politická a mediálna elita viac ako dva roky opakovala, že „Ukrajina zvíťazí“, a každú opačnú mienku označovala za „kremeľskú propagandu“, ktorej jediným cieľom je oslabiť podporu vojny.

„To, čo bolo včera ‚ruskou propagandou‘, sa dnes náhle stalo kolektívnym konsenzom. Kritická sebareflexia chýba rovnako ako po správach o Russiagate,“ dodáva politológ.

Diesen prirovnáva aktuálnu situáciu k tomu, ako médiá dve desaťročia presviedčali verejnosť o víťazstve NATO a dominancii USA v Afganistane, kým sa ich vojaci dramaticky nestiahli, sprevádzaní obrazmi ľudí padajúcich z lietadiel.

Podobne zavádzali médiá verejnosť, keď stagnujúce frontové línie vydávali za dôkaz neschopnosti Ruska zvíťaziť. V dlhých a vyčerpávajúcich vojnách sa však výsledok meria stratami na oboch stranách, pričom kontrola nad územím prichádza až po vyčerpaní jednej z nich. Ukrajinské straty boli počas celého konfliktu výrazne vyššie a neustále sa zhoršujú.

Koniec vojny, úpadok diplomacie

Diesen vysvetľuje, že predchádzajúci naratív skončil, pretože „verejnosť môže byť zavádzaná falošnými údajmi o stratách, ale územné zmeny po určitom bode už nemožno zatajiť“. Proxy vojna podľa neho slúžila NATO len dovtedy, kým sa Rusi a Ukrajinci oslabovali bez väčších územných zmien. Akonáhle však Ukrajina stratila strategické územia, pokračovanie vojny už nebolo v záujme NATO.

Spomína tiež, že západná politická a mediálna elita používala „empatiu ako zbraň“ na získanie podpory verejnosti, zatiaľ čo diplomatické riešenia boli ignorované. „Západ presvedčil verejnosť, že Ukrajinu treba podporovať do krajnosti, apelujúc na jej utrpenie a nespravodlivosť straty suverenity,“ píše Diesen. Kto však navrhoval rokovania, bol okamžite označený za proruského a necitlivého voči utrpeniu Ukrajincov.

Kontrola naratívov ako nástroj moci

Diesen tvrdí, že ide o boj naratívov, kde vojna bola prezentovaná ako morálne správna a diplomacia ako zrada. Táto rétorika presvedčila mnohých podporovať „ušľachtilú vec“ a podnietila ich k autocenzúre. Médiá sa vyhýbali kritike, neinformovali o reálnych ukrajinských stratách alebo neúspešných sankciách voči Rusku, aby neoslabili podporu Ukrajiny.

Podobne boli ignorované aj správy o sabotovaní minských dohôd a istanbulských rokovaní USA a Britániou, ktoré narúšali naratív, že Západ chce Ukrajine iba „pomôcť“.

Nakoniec verejnosť nemala inú možnosť, než byť buď na strane Ukrajiny a NATO, alebo na strane Ruska. Každý, kto pripustil ruské víťazstvo, bol okamžite obvinený z podpory Putina a diskusia o dôkazoch bola neprípustná.

„Ideme a zabíjame Rusov“

Podľa Diesena prísna lojalita k naratívu maskuje skutočnosť, že americká zahraničná politika sa nesústredí na demokratické hodnoty, ale na obnovenie globálnej hegemónie USA. Ukrajina je len nástrojom na oslabenie Ruska, čo potvrdzuje aj správa RAND Corporation z roku 2019, ktorá odporúčala USA vyzbrojiť Kyjev a provokovať Rusko NATO expanziou, aby Moskva viac investovala do Ukrajiny.

Tento plán však varoval pred úplnou vojnou, ktorá by mohla viesť k získaniu strategických území Ruskom, čo by bolo v rozpore so záujmami USA. Konflikt mal pokračovať len dovtedy, kým neprišlo k výrazným územným zmenám, čo sa napokon ukázalo ako neudržateľné.

TOP 7 udalostí týždňa vo fotografiách
V závere týždňa vám prinášame TOP 7 udalostí zo slovenskej politiky, ktoré sú krátkym pripomenutím toho, čo sa počas uplynulého týždňa stalo. 1. Zelenský kapituloval a plyn potečie! Udalosťou týždňa je nepochybne víťazstvo Roberta Fica a Viktora... Čítať ďalej
26 | 01 | 2025 | Roman Martiška

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik