Po kongrese strany Hlas – sociálna demokracia, ktorý sa konal 24. – 25. januára sa nehovorilo len o „problémových“, dnes už bývalých členoch strany. Minister vnútra a predseda Hlasu-SD po ukončení pracovného kongresu informoval, že koaličná strana do Ústavy navrhne zakotviť právo žien na dorovnanie pláce pre ženy a muža a cez zmenu volebného systému mieni posilniť regióny. Takisto chce zakázať diskrimináciu vyvolanú zdravotným znevýhodnením a vekom a okrem iného chce zaviesť aj rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu.
V úvode svojho príhovoru sa Šutaj Eštok dotkol aj protestov organizovaných naprieč celým Slovenskom argumentom, že aj voliči Hlasu sú Európa, no Slovensko podľa neho musí aj na medzinárodnom poli prihliadať v prvom rade na vlastné záujmy. Pripomenul tiež, že euroatlantická orientácia Slovenska je deklarovaná mnohými dokumentami a potvrdilo ju aj zasadnutie Bezpečnostnej rady SR. Vysvetlil, aké sú ciele Hlasu pri zmene Ústavy a práve tie podľa neho môžu byť prínosom pri upokojovaní búrlivej atmosféry na Slovensku. Nevyhol sa ani problému s „rebelmi z Hlasu“, pričom dvaja z nich boli vylúčení a zvyšní dvaja, zakladajúci členovia, v strane zostávajú.
V úvode tlačovej besedy Šutaj Eštok reagoval aj na piatkové protesty v slovenských mestách, ktoré vyvolali mimovládne organizácie a opoziční lídri. Vyhlásil, že aj Hlas, aj jeho voliči rovnako, ako celé Slovensko, sú Európa. „Stabilná súčasť eurozóny, Schengenu a mnohých ďalších európskych inštitútov,“podotkol predseda Hlasu s tým, že jedným z troch pilierov Hlasu, je pilier integrácie a euroatlantické štruktúry sú náš životný a civilizačný, ekonomický a bezpečnostný priestor.
„Preto hovorím s plnou vážnosťou, že Hlas nikdy nebude súčasťou vlády, ktorá by chcela vyviesť Slovensko z EÚ, alebo z NATO. Ale tým istým dychom sme vždy hovorili a hovoriť aj budeme aj druhú podmienku. Slovensko musí v týchto inštitúciách hovoriť suverénnym, hrdým a jasným hlasom, ktorý sa nebojí obhajovať slovenské národno-štátne záujmy,“ doplnil Šutaj Eštok s tým, že pri nových hráčoch na medzinárodnej politickej scéne je potrebné si takéto záujmy chrániť a Slovensko nesmie uprednostňovať pred svojimi záujmami tie ich.
Tak, ako celá vláda, tak aj Matúš Šutaj Eštok opakovane ubezpečil občanov, že zahraničnopolitický obrat Slovenska nie je témou. Hovoria o tom nie len viaceré dokumjenty, no je to aj jeden zo záverov nedávneho zasadnutia Bezpečnostnej rady SR.
„Zamerajme sa na ďalšie skupiny, ktoré naozaj potrebujú pomoc štátu na svoj dôstojný život," povedal po tom, čo upozornil na fakt, že Hlas je po tomto kongrese pripravený presadiť v rámci koalície zmeny v Ústave. Sptrane pôjde najmä neúplné rodiny, seniorov či mladé rodiny. Takisto by mal mať v parlamente zastúpenie každý región, čo sa inak, ako úpravou Ústavy nedá dosiahnuť.
„Vedome sme konali tak, aby sme toto napätie v spoločnosti nezvyšovali, ale utlmovali ho," povedal predseda Hlasu pripomínajúc, že vnútorná rozorvanosť je veľkým problémom našej spoločnosti. Zároveň však SNS a Smeru odkázal – spory patria k politike, no kým sa nevyriešia, má sa o nich diskutovať za zatvorenými dverami koaličnej rady. Ak sa na nej uzavrú nejaké dohody, je potrebné dodržiavať ich. Hlas chce riešením skutočných problémov bežných ľudí prispieť k zmierneniu tohto napätia. Nezabudol pripomenúť, že svoj predvolebný sľub – zavedenie 13-tych dôchodkov strana splnila.
Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša označil za vydieračov, ktorí sa neriadili hodnotami strany a pripomenul, že do Hlasu-SD prišli krátko pred voľbami. Hoci za „rebelov“ boli označovaní aj Ján Ferenčák a Roman Malatinec, Šutaj Eštok hovorí, že diskusia s nimi bude vítaná. Majú podľa neho na výber – byť medzi zakladateľmi Hlasu a pokračovať v myšlienkach, na ktorých strana vznikla, alebo „chcú byť v partii dvoch vydieračov, ktorým ide o mocenské pozície". Práve fakt, že Ferenčák a Malatinec spoluzakladali stranu, s ktorou prešli celou jej históriou, ich od vylúčenia „uchránilo“.
„Majú podanú ruku," ubezpečil Šutaj Eštok, podľa ktorého boli ovplyvnení Migaľom a Šalitrošom.
„Apelujem na to, že sa dostali do parlamentu iba vďaka Hlasu a vtedajšiemu predsedovi Petrovi Pellegrinimu, preto si musia uvedomiť, koho reprezentujú,“ uviedol predseda Hlasu s tým, že ďalšie vylučovanie si, v mene zachovania koalície nevie predstaviť. O dianí mieni diskutovať aj s predsedom vlády Robertom Ficom (Smer-SSD) a ďalším predsedom koaličnej strany, Andrejom Dankom (SNS).
„Snažili sme sa do posledného dňa, aby boli štyria poslanci pevnou súčasťou klubu. No nenecháme sa vydierať. O tom sa budeme baviť so svojimi koaličnými partnermi," reagoval na na otázku na ďalšie fungovanie parlamentu. Predčasné voľby pripustiť nechce – vníma to, ako rezignáciu na vlastné sľuby voličom.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik