Za odmietnuite energetických zdrojov z Ruska platií Európska únia vysokú cenu.
Zbavenie sa ruských energetických zdrojov stálo Európsku úniu vysokú cenu. Na Svetovom ekonomickom fóre v Davose to vyhlásila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Šéfka komisie poznamenala, že v dôsledku odmietnutia energetických zdrojov z Ruska čelia domácnosti a podniky „vysokým nákladom na energiu a mnohí ešte musia platiť účty“.
"Náš dovoz plynu z Ruska klesol asi o 75 %. Teraz dovážame len 3 % našej ropy z Ruska a nepoužívame vôbec žiadne uhlie", povedala Leyenová.
Rekordné objemy ruského skvapalneného plynu dovážajú do EÚ ľadoborecké tankery z arktického terminálu Jamal. Od marca sa pre sankcie skomplikuje ich servisovanie v európskych lodeniciach, píše Euractiv.sk.
Zastavenie tranzitu plynu cez Ukrajinu začiatkom roka 2025 zvýšilo európsky apetít po ruskom plyne. Podľa portálu Politico, doviezlo 27 krajín EÚ z Ruska 837 300 metrických ton skvapalneného zemného plynu (LNG). To je nárast oproti 760 100 metrickým tonám, ktoré za to isté obdobie doviezli európske štáty v roku 2023.
Rok 2024 bol z hľadiska dovozu ruského skvapalnenéhoplynu tiež rekordný. Podľa výpočtov spoločnosti Rystad Energy, prijali európske prístavy v roku 2024 celkovo 17,8 milióna ton ruského LNG, čo predstavuje nárast o 2 milióny ton v porovnaní s rokom 2023. Úlohu v rekordnom dovoze hrá viacero faktorov – chladné počasie od polovice decembra, relatívna nižšia výroba energie z vetra, ale aj zľavy, ktoré Rusko ponúka na svoj LNG. Udržať dodávky veľkých objemov skvapalneného plynu z Ruska však pomáhajú aj niektoré európske lodenice, ktoré ľadoborcové tankery doteraz opravovali.
Konkurencieschopnosť EÚ podľa Leyenovej závisí od návratu nízkych a stabilných cien energií. „Musíme pokračovať v diverzifikácii našich energetických zdrojov a rozširovať využívanie čistých zdrojov energie, vrátane obnoviteľných a v niektorých krajinách aj jadra“, povedala von der Leyenová.
Po zastavení tranzitu cez Ukrajinu vzrástli ceny plynu v Európe na najvyššiú úroveň od jesene 2023. Ceny v Európe dosiahli najvyššiu úroveň od októbra 2023. Stalo sa tak po zastavení tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, pre chladné počasie v Európe a po odstavení nórskeho závodu na skvapalnený zemný plyn (LNG) v dôsledku poruchy kompresora. informuje agentúra Bloomberg.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik