Uhrík vysvetlil kauzu dr*ž hubu
21 | 01 | 2025 I Roman Martiška

Europoslanec Milan Uhrík, predseda hnutia Republika, vysvetlil kauzu, ktorou začali žiť médiá hlavného prúdu. Prečo mu podľa neho vypli mikrofón?

Podľa krátkeho záznamu, ktorý zverejnil europoslanec za PS Ľudovít Ódor Uhrík počas svojho prejavu o dezinformáciách v europarlamente reagoval na hlučnejšiu europoslankyňu, ktorá vykrikovala zo svojho miesta. Jej komentár ho viditeľne rozrušil, a tak v emocionálnom geste natiahol ruku k nej, a predniesol: „Shut up, please“, teda „Drž hubu, prosím“.

Chcel hovoriť o očkovaní a cenzúre

“Nerobte z ľudí na sociálnych sieťach hlupákov a nehrajte sa, že vám ide o nejakú ochranu demokracie prostredníctvom zavádzania cenzúry. Kolegovia tu spomínali nejakých factcheckerov. Ja len pripomeniem, že v Nemecku má na starosti ten tzv. factchacking nejaký Ahmad Hykel Gaafar, moslim mimochodom, a na Slovensku to má na starosti mimovládna organizácia, ktorá je platená a financovaná priamo Európskou komisiou,” povedal Uhrík v pléne bez prerušenia.

Europoslanec sa následne opýtal "O akej nezávislosti to, prosím vás, rozprávate?" a pokračoval: “Samotní majitelia sociálnych sietí priznávajú, že sú vládami tlačení k cenzúre. Mark Zuckerberg jasne povedal, že ho americká vláda tlačila k cenzurovaniu negatívnych informácii o…” v tomto momente bol Uhrík prerušený plénom europarlamentu a vyslovil vetu “Shut up, please.” 

“Keď som ukázal, akí mimovládkari cenzurujú v Európe sociálne siete, tak progresívci začali škriekať ako nepríčetní. Nepočul som sám seba... Predsedníčka Europarlamentu im však za celý čas nepovedala ani slovo. A keď som ich upozornil, tak vypla radšej mňa...,”  tvrdí o incidente Uhrík.

Bol Uhrík vulgárny?

Americká autorka Maria Sanchezová vo svojom článku skúma, či by mala byť táto fráza považovaná za neslušnú či zakázanú, najmä v prostredí škol. Upozorňuje, že i keď „Shut up“ môže byť vnímané ako hrubé, všeobecne sa, ale neradí medzi sprosté alebo vysoko nevhodná slova. Záleží predovšetkým na kontexte a vzťahu medzi hovorcami.

„Táto fráza, ktorá nabáda k mlčaniu, má zložitú históriu a rôzne konotácie v závislosti od kontextu a vzťahu medzi hovorcami. Aj keď ‚shut up' môže byť niekedy považované za neslušné, ale všeobecne to nie je v školách zaslúžene zabalené nadávku alebo vážne neprijateľný výraz. Učitelia a administrátori môžu od jeho používania odrádzať, avšak uvádzať uctivejšiu komunikáciu,“ uvádza Sanchezová, ktorú cituje portál parlamentnilisty.cz.

Pedagógovia a odborníci na komunikáciu sa však zhodujú, že aj keď nejde o sprosté slovo v pravom slova zmysle, jeho používanie môže byť považované za nezdvorilé alebo nevhodné. Preto je v niektorých prostrediach, ako sú školy či formálne debaty, často nahrádzané diplomatickejším výrazom.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

.


 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok