Premiér SR Robert Fico (Smer-SD) povzbudil Turecko, aby sa stalo krajinou, ktorá by mohla hostiť "rozhodujúcich hráčov" a prispieť k mieru na Ukrajine. Uviedol to na pondelkovej tlačovej konferencii s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Slovensko nemá podľa neho ambíciu organizovať stretnutie na najvyššej úrovni, ale podujatia mierového charakteru na nižších úrovniach, informuje osobitná spravodajkyňa TASR.
Vojenské riešenie v konflikte na Ukrajine podľa Fica neexistuje. "Spravodlivý mier musí byť predovšetkým taký, ktorý bude vyhovovať jednej aj druhej strane, spravodlivý mier musí byť taký, ktorý bude rešpektovať aj príčiny tejto vojny," vyhlásil Fico. V záležitosti mieru podľa neho treba byť realistický. Myslí si, že v dnešnej situácii je nemožné očakávať, že by Ruská federácia opustila územia, ktoré kontroluje. Nepredpokladá ani členstvo Ukrajiny v NATO.
Erdogana informoval aj o schôdzke s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ale i o svojich stretnutiach v Číne či Brazílii. Mierová schôdzka na najvyššej úrovni sa podľa neho musí uskutočniť v krajine, ktorá je v téme absolútne neutrálna a nemá vzťah k medzinárodnému trestnému súdu.
Erdogan podľa vlastného vyjadrenia súhlasí s potrebou spravodlivého a trváceho mieru skôr, ako by sa vojna na Ukrajine mala ďalej prehĺbiť. Poznamenal, že Slovensko má kontakty s Ruskom aj Ukrajinou. Prioritou Turecka je podľa neho zaistiť bezpečnosť a stabilitu tiež v Sýrii.
Slovensko plne podporuje členstvo Turecka v Európskej únii
Slovensko plne podporuje členstvo Turecka v Európskej únii. Je ochotné poskytnúť svoje skúsenosti z prístupových procesov.
"Berieme na vedomie, vážený pán prezident, že Turecko naďalej prejavuje ambíciu stať sa plnohodnotným členom Európskej únie. Ponúkol som a naďalej ponúkam všetky naše skúsenosti z náročných predvstupových rokovaní pred rokom 2004, ale predovšetkým ponúkame naše skúsenosti z obrovských chýb, ktoré sme urobili v roku 2004 alebo v rokoch, ktoré im predchádzali," vyhlásil Fico. Zdôraznil význam členstva SR v Európskej únii a NATO.
Turecký prezident vyzdvihol vzťahy medzi SR a Tureckom. Verí, že ich ešte posilnia podpísané dokumenty týkajúce sa spolupráce v rôznych oblastiach, ako je kultúra, armáda či hospodárstvo. Priestor na spoluprácu krajín vidí Fico napríklad v jadrovej energetike, v oblasti vodného manažmentu či v automobilovom priemysle.
Ministerka kultúry Slovenskej republiky Martina Šimkovičová a minister kultúry a cestovného ruchu Tureckej republiky Mehmet Nuri Ersoy, v pondelok 20. januára 2025 v Ankare, podpísali Memorandu o porozumení medzi Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Ministerstvom kultúry a cestovného ruchu Tureckej republiky, ktoré vytvára nové možnosti pre spoluprácu v oblasti kultúry na roky 2025 – 2029.
"Podpis Memoranda predstavuje ďalšiu etapu kultúrnej spolupráce medzi Slovenskom a Tureckom. Naším cieľom je posilniť vzťahy medzi kultúrnymi inštitúciami a podnietiť kreatívne aktivity na oboch stranách napríklad v oblastiach detských ilustrácií, folklóru, kinematografie či knižníc," uviedla ministerka kultúry Martina Šimkovičová.
Na bilaterálnom rokovaní sa ministerka aj minister zhodli, že kultúrna spolupráca má vysokú pridanú ekonomickú a sociálnu hodnotu a hrá dôležitú úlohu v prehlbovaní slovensko-tureckého partnerstva. "Som presvedčená, že spolupráca našich krajín prinesie zmysluplné výsledky pre propagáciu kultúry a kultúrneho dedičstva našich národov," skonštatovala ministerka.
Jednotlivé body Memoranda sa vzťahujú na:
- rozvíjanie spolupráce medzi kultúrnymi a umeleckými inštitúciami Slovenskej republiky
- výmenu profesionálnych a amatérskych umeleckých telies
- spoluprácu v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva
- spoluprácu v oblasti tradičnej kultúry a neprofesionálneho umenia
- spoluprácu medzi národnými knižnicami
- spoluprácu v oblasti literatúry a umeleckého prekladu
- rozvoj spolupráce medzi filmovými inštitúciami
- vzájomnú účasť na medzinárodných knižných veľtrhoch, filmových festivaloch či výmenu umeleckých výstav
Podpisom Memoranda obe krajiny deklarovali svoj záujem rozvíjať vzťahy v oblasti kultúry a umenia v duchu priateľstva a vzájomného porozumenia.
Na záver rokovania ministerka kultúry pozvala tureckého ministra kultúry a cestovného ruchu na návštevu Slovenska.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik