“Poukazovať na duševné zdravie oponenta je zvrátené,” povedal v roku 2017 pre denník N psychiater Pavel Černák, ktorý v roku 2025 podpísal otvorený list proti premiérovi Robertovi Ficovi, ktorý sa venuje práve duševnému zdraviu premiéra.
Na sociálnych sieťach po zverejnení otvoreného listu premiérovi od psychiatrov a psychológov začal byť vo veľkom zdieľaný rozhovor psychiatra, ktorý v roku 2017 kritizoval politikov Andreja Danka, Igora Matoviča, ale aj Úrad vlády za to, že sa medzi sebou obviňovali z duševných porúchu. Obľúbeným slovom politikov v tom čase bolo slovo “psychopat”.
Matovič sa vtedy vyjadril, že bol za psychiatrom, aby určil Dankovu diagnózu a ten to odmietol urobiť. Ak by niečo také psychiater urobil, porušil by etický kódex zdravotníckeho pracovníka, vysvetlil Černák. „Igor Matovič hovorí argumenty, ktoré sa v konečnom dôsledku ukazujú v inom svetle. Neviem, do akej miery je to hra či vedomá kalkulácia. Ale myslím si, že tieto hry ľudí dosť otravujú, lebo čakajú iné témy – tie, ktoré sa ich bytostne dotýkajú,“ hovorí psychiater.
„Takéto vyjadrovanie je nešťastné. Slovník niektorých politikov obsahuje v poslednom čase príliš často výraz psycho-. Je to necitlivý atak voči tým, ktorí trpia psychickou poruchou, za ktorú nemôžu,“ hovoril Černák, ktorý takéto vyjadrovanie vtedy odsúdil.
„Pojem psychopat sa dávnejšie stal nadávkou, preto sa v klasifikácii chorôb už nepoužíva a nahradil sa termínom porucha osobnosti. Sme ostro proti tomu, aby sa akákoľvek psychiatrická diagnóza používala na osočovanie a očierňovanie druhých,“ upozornil psychiater, ktorá bol vtedy hlboko rozhoročený.
“Zdá sa, že agresívnosť a emočná výbušnosť vo Vašom verejnom vystupovaní sa zvýraznila po atentáte na Vašu osobu. Tento čin ako prejav politického násilia jednoznačne odsudzujeme. Prežili ste nepochybne život ohrozujúci stres, ktorý môže mať dosah aj na Vaše fungovanie v budúcnosti,” píše sa liste premiérovi, pod ktorým je podpísaný aj pyschiater Černák
Čo primälo Černáka zmeniť názor a podpísať sa pod list, v ktorom sa psychiatri a psychológovia pohrávajú s posttraumatickým syndrómom? Pýtajú sa Slováci na sociálnych sieťach psychiatra, ktorý v roku 2017 tvrdil:
Pacienti často o svojej chorobe nehovoria. Keď počujú, ako politici používajú psychiatrické diagnózy a pojmy v spojení s nadávkou, nadobúdajú pocit, že to tak je. Politici tak prispievajú k stigmatizácii duševne chorých a psychiatrie ako odboru. „Je to voči nim neúctivé. Môžu sa potom ešte viac izolovať, a to už dnes často žijú na okraji spoločnosti,“ tvrdil Černák, ktorý o pár rokov neskôr prispel k stigmatizácii psychiatrie ako odboru.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik