Rétorika lídra SNS Andreja Danka v Moskve, ktorou obvinil západné veľmoci z podnecovania konfliktov medzi národmi a vyvolávania nestability v strednej a východnej Európe je nebezpečná. V diskusnej relácii TA3 V politike sa na tom zhodli podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) a poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.
Taraba zdôraznil, že nemá nič proti návštevám Moskvy a stretnutiam s predstaviteľmi Ruskej federácie v prípade obhajoby národnoštátnych záujmov Slovenska. "Ak to však niekto využíva na to, aby narúšal vzťahy s našimi spojencami v Európskej únii (EÚ) a NATO, tak tomu nerozumiem," uviedol. Chápe v tejto súvislosti i krok veľvyslancov západných štátov v SR, ktorí sa ohradili voči vyjadreniam Danka pre ruské štátne médiá. "Ak nejaký členský štát NATO povie, že iný členský štát NATO sa snaží o destabilizáciu, to sú nebezpečné slová," skomentoval Dankove vyjadrenia.
Predseda PS s týmto názorom súhlasí, za ešte väčšie riziko však považuje vyjadrenia podpredsedu NR SR Tibora Gašpara (Smer-SD), pripúšťajúce možnosť vystúpenia SR z EÚ. "Pán premiér tieto slová de facto potvrdil vo svojom videu na sociálnej sieti, keď hovoril o možnom rozpade EÚ spôsobom, ako by si to sám želal," povedal. Zdôraznil, že okrem politických konzekvencií môžu mať tieto vyjadrenia aj negatívny ekonomický efekt, napríklad neochotu zahraničných partnerov investovať na Slovensku.
"Tu nikto nejde vystúpiť z EÚ a NATO, my ale musíme byť kritickí voči tomu, čo v únii nefunguje a v dôsledku čoho hrozí, že ak sa tieto veci nebudú riešiť, môže to naštartovať aj v iných štátoch proces, ktorý v Británii viedol k vystúpeniu z EÚ," upozornil. Pripomenul, že Gašpar reagoval na návrh SaS zakotviť členstvo SR v EÚ a NATO v ústave a tento status môcť meniť len zmenou ústavného zákona. "Povedal, že ak sa o vstupe SR do oboch spoločenstiev rozhodlo v referende, rovnaký mechanizmus by mal platiť aj v prípade možnosti vystúpenia," vysvetlil. Zopakoval, že SR má miesto i budúcnosť v euroatlantických štruktúrach.
Potenciál Slovenska v rámci suverénnej zahraničnej politiky vidí Taraba v diplomatických aktivitách pri zmierňovaní konfliktov, "obrusovaní hrán", pripomenul, že aj toto boli dôležité témy vládnych návštev v Čine a Brazílii na konci minulého roka.
Šimečka upozornil, že tzv. politika na štyri svetové strany, ktorú proklamuje vláda, naráža na čoraz väčšie problémy. Kritizoval výroky premiéra, ktoré poškodzujú súčasné, ale i budúce vzťahy s Ukrajinou, poukázal tiež na zhoršené vzťahy s Poľskom i Českom.
Ohlásená iniciatíva v kultúrno-etických otázkach, ktorú vo videu na sociálnej sieti avizuje predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD), by mala smerovať k zdôrazneniu jedinečnosti existencie dvoch pohlaví, pričom by mala pomôcť vyhnúť sa tlaku presadzovania LGBTI ideológie. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to naznačil podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS). Líder Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka si myslí, že premiér potrebuje zakryť zlyhania vlády témou, ktorá opäť rozoštve spoločnosť.
Taraba priblížil, že iniciatíva dá priestor "ukotviť Slovensko v priestore normálnosti". "Je tu možnosť, aby sme legislatívne zadefinovali nespochybniteľné postavenie dvoch pohlaví, to je muž a žena," uviedol Taraba. Legislatíva podľa neho umožní vyhnúť sa tlaku LGBTI ideológie a snáh ju pretlačiť do škôl. Nemyslí si, že by zákony chrániace tradičnú rodinu boli témami, ktoré rozoštvávajú spoločnosť.
Opozičný líder reagoval tým, že takúto iniciatívu čakal. Zdôraznil, že cieľom premiéra je zakryť zlyhania vlády. "Potrebuje odvrátiť pozornosť od problémov, ktoré vyvolávajú stále väčší odpor a tak prichádza s témami, ktoré len polarizujú spoločnosť. To je totiž to, čo potrebuje Robert Fico, rozdeliť, rozoštvať ľudí," dodal predseda PS. Upozornil, že ľudí trápi drahota, zlyhávajúce služby štátu, daňová záťaž či ekonomická stagnácia.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik