“Bolo by to zasadnutie súdnej rady ako každé iné. Členovia rady kládli otázky kandidátom na prísediacich sudcov disciplinárneho senátu. To sa zmenilo, keď prišiel na rad profesor práva Tomáš Strémy. Časť vypočutia bola neverejná,” informuje Plus7Dní.
Strémy podľa magazínu odpovedal za zatvorenými dverami a otázky sa týkali jeho zastupovania nebohého generála Milana Lučanského.
Súdna rada pred vypočutím profesora dostala e-mail od generálovho syna a dnes poslanca Národnej rady Adama Lučanského. V úvode vypočutia túto tému členovia obchádzali, aby neprezradili obsah mailu.
Podpredsedníčka rady a sudkyňa Ayše Pružinec Eren sa spýtala, či Strémy, ktorý pôsobí aj ako pedagóg, ale aj ako advokát, „zastupoval generála Lučanského“. Člen rady a sudca Peter Šamko naznačil, že „mail je zameraný proti profesorovi a nabáda, aby sme ho nezvolili“.
Po neverejnej časti vypočutie pokračovalo verejné a rada Strémyho nezvolila, neposunula do databázy prísediacich sudcov disciplinárnych senátov Najvyššieho správneho súdu. Zo šestnástich členov bol jeden neprítomný, za bolo osem a zdržalo sa sedem členov.
Čo bolo obsahom mailu, ktorý poslal Lučanský mladší súdnej rade? Redakcia Plus 7 dní spomínaný e-mail získala. Poslanec v ňom žiadal členov rady, aby položili Strémymu viacero otázok.
Lučanský mladší v podstate chcel, aby sa Súdna rada zaoberala podozreniami, že Strémy sa za jeho otcom vybral do ústavu na výkon väzby s odkazom, respektíve s ponukou na spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní. A tiež zvláštnou okolnosťou, že plnú moc na "debatu" s Lučanským zavretým vo väzbe mu dal iný advokát. Pre náš týždenník Adam Lučanský povedal, že jeho otec mal dostať od advokáta "ponuku, ktorá sa neodmieta".
Strémy pre Plus 7 dní potvrdil, že sa za obvineným generálom skutočne vybral a aj s ním hovoril. Požiadal ho o to právny zástupca Lučanského a poskytol mu aj substitučnú plnú moc.
„Mojou povinnosťou ako advokáta zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých som sa dozvedel v súvislosti s výkonom advokácie, a ktorá je spolu s povinnosťou advokáta chrániť a presadzovať práva a záujmy klienta, jednou zo základných povinností advokáta pri výkone svojej činnosti, odpovedať môžem len na časť otázok v intenciách vyššie uvedeného," uviedol pre týždenník Strémy a dodal:
"Na obhajobe pána generála Lučanského som participoval po oslovení jedným z jeho právnych zástupcov, advokátom Slovenskej advokátskej komory M. B., na základe substitučnej plnej moci, ním udelenej. Osobne som pána generála Lučanského navštívil len 1-krát (prvá, nemeritórna porada s klientom), nikdy som nekomunikoval s OČTK (t.j. s vyšetrovateľom, či dozorujúcim prokurátorom) alebo sudcom pre prípravné konanie a nemal som ani prístup k vyšetrovaciemu spisu. Otázky, ktorými naznačujete, že som gen. Lučanskému mohol ´posunúť´ informáciu o spolupráci, resp. hotovú ponuku na spoluprácu, považujem z uvedených dôvodov za zavádzajúce, neadekvátne a nekorešpondujúce so skutočným stavom veci samej."
Strémy ďalej hovorí, že si nedovolí vyhodnotiť, či práve informácie Lučanského syna odoslané súdnej rade mali "bezprostredný vplyv na hlasovanie“.
Obnovenie prípadu smrti generála Lučanského avizoval aj minister obrany Robert Kaliňák. Poslance Lučanský, ktorý je synom nebohého, zasa nedávno informoval verejnosť o zraneniach, ktoré si jeho otec nemohol urobiť sám.
“Ani po štyroch rokoch nevieme, čo sa stalo. Stále máme pochybnosti. Stále nie je objasnené, ako vznikli zranenia závažného charakteru, ktoré mal. Napríklad sa tu v oznámení hovorí o jazve v zadnej časti temennej oblasti so znakmi po vybratí stehov. Žiadne také zranenie otec pred vzatím do väzby nemal. A je tam viacero podobných zranení, ktoré pred väzbou nemal, nie je to objasnené, neexistuje posudok, ktorý by to objasnil,” hovorí generálov syn.
Čo všetko ešte v prípade smrti generála Milana Lučanského vypláva na povrch a čím sa orgány činné v trestnom konaní ešte vysporiadali?
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik