Medzinárodný tím vedcov s účasťou slovenského astrofyzika Michala Zajačka a českého astronóma Vladimíra Karasa odhalil prvú dvojhviezdnu sústavu v blízkosti supermasívnej čiernej diery Sagittarius A. Tento prevratný objav publikovaný v Nature Communications vyvracia doterajšie predstavy o nemožnosti existencie komplexných hviezdnych systémov v extrémnych podmienkach galaktického centra. O "česko-slovenskej stope vo vesmíre" píše aj portál Novinky.cz.
Pomocou jedného z najvýkonnejších ďalekohľadov sveta ESO/VLT v Chile sa podarilo identifikovať unikátny hviezdny systém D9, ktorý tvorí dvojica hviezd obiehajúcich okolo seba len 372 dní. Väčšia hviezda má hmotnosť 2,80 Slnka, menšia 0,73 hmotnosti nášho Slnka. Celý systém sa nachádza v hustej hviezdokope S v bezprostrednej blízkosti supermasívnej čiernej diery.
"Systém D9 vykazuje jasné známky prítomnosti plynu a prachu v okolí hviezd, čo naznačuje, že by mohlo ísť o veľmi mladý hviezdny systém," vysvetľuje astrofyzik Michal Zajaček, Slovák pôsobiaci na Masarykovej univerzite v Brne. S odhadovaným vekom 2,7 milióna rokov predstavuje D9 dôkaz, že aj v blízkosti čiernej diery s hmotnosťou 4 miliónov Sĺnk môžu vznikať a určitý čas existovať zložité hviezdne sústavy.
Novo objavená dvojhviezda bola nájdená v hustej "hviezdokope", ktorá obsahuje hviezdy a ďalšie objekty obiehajúce okolo čiernej diery Sagittarius A*. Táto "hviezdokopa" sa nazýva „kopa S". Najzáhadnejšie v nej sú objekty G, ktoré sa síce správajú ako hviezdy, ale vyzerajú ako oblaky plynu a prachu.
Práve počas pozorovania týchto záhadných objektov G objavil člen tímu pri objekte označenom D9 prekvapivý vzorec správania. Spektroskopické dáta odhalili opakujúce sa zmeny v radiálnej zložke rýchlosti (t.j. zložka rýchlosti objektu smerom k pozorovateľovi), čo naznačuje, že D9 sú v skutočnosti naozaj dve hviezdy obiehajúce okolo seba.
"Myslel som si, že moja analýza bola zlá," vyhlásil hlavný autor štúdie Florian Peissker, "ale daný spektroskopický vzorec trval asi 15 rokov a z toho bolo jasné, že ide o skutočne prvú dvojhviezdu pozorovanú v kope S."
Objav otvára nové možnosti pre hľadanie planét v centre galaxie a lepšie pochopenie záhadných objektov G, ktoré sa správajú ako hviezdy, ale vyzerajú ako oblaky plynu. "Detekcia planét v centre Galaxie je pravdepodobne len otázkou času," predpovedá Peissker.
Tento významný objav nielen posúva hranice nášho poznania o procesoch v centre galaxie, ale potvrdzuje aj dôležitú úlohu slovenských a českých vedcov v špičkovom astronomickom výskume. Plánované vylepšenia prístrojového vybavenia v Chile sľubujú ďalšie prevratné objavy v tejto fascinujúcej oblasti vesmírneho výskumu.
Animovaná ukážka dvojhviezdneho systému na obežnej dráhe okolo supermasívnej čiernej diery Sgr A*:
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik