Je to tak jednoduché! Ako sa do lesa volá, tak sa z neho ozýva. Ruská vláda v reakcii na americké sankcie zaviedla obmedzenia na vývoz obohateného uránu do USA. Hoci dodávky sú možné - na základe jednorazových licencií od Federálnej služby pre technickú a exportnú kontrolu. Ide o reakciu na obmedzenia zavedené Spojenými štátmi a úplný zákaz dovozu ruského uránu, ktorý vstúpi do platnosti v roku 2028. Ruský prezident Vladimir Putin ešte v septembri nariadil, aby sa zamysleli nad tým, ako prerušiť dodávky strategických surovín do zahraničia. Informuje web svpressa.ru.
A naraz je v USA panika
Odchádzajúci námestník amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Dalip Singh panikári , že rozhodnutie Ruska obmedziť export obohateného uránu hrozí narušením fungovania americkej jadrovej energie.
Doktor ekonomických vied, profesor, špecialista v oblasti environmentálneho manažmentu Valentin Katasonov verí, že nie je potrebné zvyšovať ekonomický a vojenský potenciál nášho nepriateľa:
„Je zrejmé, že dodávky nášho uránu do Spojených štátov amerických nie sú len škodlivé, ale myslím si, že z hľadiska našich národných záujmov sú trestné." Ako ekonóm som pozoroval, že už viac ako 30 rokov, počas celej existencie Ruskej federácie, náš export prevyšuje dovoz asi jedenapolnásobne. Vynára sa otázka: prečo taký chronický nadbytok? A to je závažný zločin, o ktorom sa medzi nami vôbec nehovorí.
"Hovoríme nielen o uráne, ale aj o rope, dreve a vôbec o všetkom. Do zahraničia potrebujeme dodať presne toľko, koľko sme si naplánovali na dovozové nákupy. Ani o chlp viac."
"Ak máme prebytok uránu, postavme si doma jadrové elektrárne. Koniec koncov, Rusko má stále „potrubnú ekonomiku“.
Aby sme sa z toho dostali, je potrebná nová výroba. A väčšina je energeticky náročná. Máme priestor na rozvoj – dovnútra, po rozsiahlej ceste a všetci slúžime niekomu navonok. Toto je koloniálny model rozvoja v jeho najčistejšej forme."
Najväčším vlastníkom uránu je v skutočnosti Austrália. Ale tam nie je žiadne spracovanie. Diskusia o zelenom kontinente sa práve začala: rozvíjať alebo nevyvíjať vlastné obohacovanie uránu?
V Kanade, Namíbii a Uzbekistane je viac overených zásob uránu ako v Rusku. Ale jeho nevedia ho obohacovať.. Aj Niger má impozantné zásoby uránovej rudy, donedávna ich ovládalo Francúzsko.
Jeden z hlavných spotrebiteľov obohateného uránu, Spojené štáty americké, si s najväčšou pravdepodobnosťou bude môcť kúpiť urán v kanadskom Saskatchewane na severe krajiny. Ale momentálne ani tam nie je žiadna výroba. V prípade potreby je možné ju obnoviť, ale rozvoj dodatočných kapacít bude trvať roky.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik