Na Slovensko ročne dovážame tisícky kamiónov pečiva zo zahraničia. Na našich pultoch môžeme kúpiť belgické, nemecké, či poľské pečivo. Milan Lapšanský, predseda predstvenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) tvrdí, že takéto množstvo by naši, slovenskí pekári či cukrári zvládli. Situáciu okomentoval aj primátor mesta Holíč, Zdenko Čambal (SNS).
Lapšanskému a SZPCC prekáža, že slovenský spotrebiteľ vlastne netuší, že pečivo, ktoré kupuje, kým sa dostalo na pult, prešlo pol kontinentu. Mienia preto rokovať s predstaviteľmi štátu, aby bol spotrebiteľ lepšie informovaný. Veď takýto objem pečiva by naši pekári na náš trh zvládli dodať. Primátor Holíča sa na to pozrel aj cez optiku komunálneho politika, ktorému záleží na tom, aby ľudia v meste mali dostatok pracovných príležitostí, ale nepáči sa mu ani fakt, že „zabúdame“ na naše tradičné výrobky. Čo si o probléme myslia ľudia?
„Tým, že pečivo sa na pultoch reťazcov prioritne nepredáva priamo s označením krajiny pôvodu, slovenskí spotrebitelia neraz ani netušia, že konzumujú výrobky z Belgicka, Nemecka či Poľska. Slovenské pekárne by pritom hravo zvládli dovážaný objem, predstavujúci cez 55-tisíc ton produktov, vyrobiť a dodať slovenským spotrebiteľom,“priblížil Lapšanský.
Lapšanský pritom pripomína, že tento objem dovezeného pečiva by naši domáci pekári zvládli vyprodukovať bez väčších problémov.
„Reťazce odmietaním slovenskej produkcie nepochopiteľne spôsobujú nielen zvyšovanie salda zahraničného obchodu s potravinami, ale produkujú aj obrovské množstvá emisií oxidu uhličitého úplne zbytočne. Vo svojich zelených správach to akosi zabúdajú uvádzať,“zdôraznil podľa SITA Lapšanský s tým, že zväz mieni na túto tému diskutovať aj s predstaviteľmi štátu. Ich cieľom bude jasné označenie pôvodu výrobkov na pultoch.
„Je nutné, aby bol spotrebiteľ priamo v predajniach informovaný, v ktorej krajine bol pekársky výrobok vyrobený a koľko tisíc kilometrov precestoval,“ dodal Lapšanský.
Na informáciu reagoval na sociálnej sieti aj Zdenko Čambal – primátor mesta Holíč. Zarazila ho informácia, že pečivo cez pol Európy by sme vlastne ani nepotrebovali dovážať.
„Podľa mňa nejde len o výrobu a zisk obchodných reťazcov, viac ma trápi sebestačnosť Slovenska vo výrobe potravín a práca pre našich vlastných ľudí. Je škoda, že drvivá väčšina firiem, ktoré u nás produkujú zisk patrí cudzím spoločnostiam,“ uvažuje Čambal.
„Chápem tlak globalizácie, ale keď si prečítam, že výrobcov horaliek, na ktorých sme všetci vyrástli, pohltila írska firma a zvažuje čo vlastne bude vyrábať, vidím to v širšom kontexte. Nie sme len montážnou dielnou, sme aj jedákmi zahraničných keksov. Na všetko čo bolo naše domáce a čo sme mali radi, strácame a zabúdame,“uzatvára Čambal.
Diskusie pod podobnými príspevkami väčšinou dávajú akú-takú predstavu o tom, čo si o tom-ktorom probléme myslia „naši susedia“ – bežní ľudia.
„Prestať kupovať v reťazcoch, veď sú aj malé naše obchody. Ale to by museli všetci ľudia a oni vedia že sa to nestane – veď iba Jednota je česko-slovenská, zbytok ide všetko za hranice,“ myslí si Roman.
„S týmto sa nedá.... vďaka EU a voľnej súťaži nie sme schopní konkurovať a štát nemá záujem,“ myslí si Marián a Katarína s ním súhlasí: „Vizitka štátu – podporuje zahraničných a domácich ubíja.“
&set=a.132177175579187Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik