Slovensko v roku 2023 patrilo ku krajinám krajinami s najnižšími cenami potravín a nealkoholických nápojov v Európe. Spomedzi 27 krajín EÚ malo Slovensko druhé najnižšie ceny potravín a nealkoholických nápojov, alebo tretie najlacnejšie samotné potraviny (bez nápojov). Boli skoro o 20 % nižšie ako v priemere cenová hladina v EÚ.
Ceny potravín a nealkoholických nápojov na Slovensku boli v roku 2023 druhé najnižšie v EÚ a ich úroveň dosahovala celkovo 82,3 % z priemeru krajín EÚ. Nižšie ceny potravín a nealko nápojov malo v EÚ len Rumunsku a to na úrovni 75,1 % z priemeru celej EÚ. Vyplýva to z najnovších aktualizovaných dát štatistického úradu EÚ Eurostatu.
Zároveň malo Slovensko najnižšie ceny spomedzi krajín eurozóny. Spolu v 20 krajinách používajúcich ako menu euro boli potraviny a nealkoholické nápoje mierne drahšie a to na úrovni 102,9% priemeru únie. Najnovšie štatistiky potvrdili, že Slovensko patrí medzi krajiny s najnižšími cenami potravín a nealkoholických nápojov v Európskej únii.
Aktuálne najnovšie dáta o cenových hladinách v rámci parity kúpnej sily* boli za všetky krajiny spracované s aktuálne spresnenými cenami za rok 2023. Slovensko použilo prvý krát ceny potravín a nealkoholických nápojov zo scanner data, čo je nová metóda monitoringu cien priamo od predajcov.
Potraviny a nealkoholické nápoje tvoria významnú časť rodinných rozpočtov v celej EÚ27, v priemere v roku 2023 predstavovali tieto položky 17 % v štruktúre celkových výdavkov domácností. Podiel v jednotlivých krajinách sa však významne líši v závislosti od cenovej úrovne a príjmov domácností. Slovenské domácností míňali na potraviny a nealkonápoje v roku 2023 výrazne viac, až štvrtinu zo svojich výdavkov (26 %). Bol to druhý najvyšší podiel v EÚ.
Všetky krajiny V4 mali ceny potravín a nealkoholických nápojov pod priemerom EÚ, ale Česko a Maďarsko na výrazne vyššej úrovni ako SR - konkrétne v Česku platili spotrebitelia v priemere 96,5% z priemeru EÚ a v Maďarsku dokonca 98,6 % priemeru celej európskej 27. Porovnateľné ceny so Slovenskom malo len Poľsko, ktoré bolo v celkovom rebríčku tretie najlacnejšie hneď za Slovenskom.
Aktuálne dáta tiež potvrdili, že pri vybraných skupinách potravinách boli ceny na Slovensku najnižšie v EÚ, platilo to pre mäso a masové výrobky (úroveň 70 % z priemeru EÚ) ďalej aj pre mlieko, syry a vajcia (84% z priemeru EÚ). Ostatné druhy potravín malo Slovensko v TOP 6 najlacnejších a všetky boli nižšie ako priemeru EÚ.
Na konci rebríčka sa nachádzajú krajiny s najvyššou cenovou hladinou. Najdrahšie potraviny a nealkoholické nápoje v rámci EÚ malo Luxembursko, ich ceny sú o 25 % nad úrovňou priemeru EÚ (presne 124,7 %), nasledovalo Dánsko s úrovňou 122,6 % priemeru EÚ a Írsko 114 % priemeru EÚ.
Pokiaľ by sa hodnotili len potraviny – teda bez vplyv nealkoholických nápojov - bolo Slovensko tretie najlacnejšie v EÚ, na úrovni 81,6 % priemeru EÚ a to hneď po Rumunsku (74,3 %) a Poľsku (81,4 %).
Všetky štáty eurozóny mali potraviny výrazne drahšie ako Slovensko, pod priemerom EÚ boli ešte Španielsko, Holandsko, Chorvátsko a Slovinsko, ale ich ceny boli s výrazným odskokom vyššie ako na Slovensku a to na úrovni 94 %, či viac z priemeru EÚ.
Najdrahšie potraviny boli v Luxembursku a Dánsku spotrebitelia v týchto krajinách platili o viac ako 20 % nad priemerom EÚ a tiež v Írsku, Fínsku či Francúzsku, kde to bolo o 10% a viac (viac ako 110 %) z priemeru EÚ.
Celková cenová hladina teda za všetky tovary a služby bola na úrovni 80,4 % priemeru EÚ. Bola to ôsma najnižšiu úroveň spomedzi všetkých členských štátov. Ide o všetky ceny vrátane napríklad bývania a energií, dopravy, odevov a obuvi, rekreácie a kultúry ako aj vzdelávania, zdravia, reštaurácií a hotelov.
Nižšie ceny v priemere ako Slovensko mali krajiny ako Bulharsko, Rumunsko, Poľsko, Maďarsko, Chorvátsko, Lotyšsko a Litva. V porovnaní s krajinami eurozóny malo Slovensko štvrtú najnižšiu celkovú cenovú hladinu, pričom nižšie ceny evidovali už len Chorvátsko, Lotyšsko a Litva.
Rozdiely v cenách odrážajú rôzne ekonomické podmienky, kúpnu silu obyvateľov a úroveň životných nákladov v jednotlivých krajinách. Slovensko sa v roku 2023 napriek dynamickejšiemu rastu cien naďalej radilo medzi krajiny s cenami hlbšie pod priemerom Európskej únie.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik