Prieskum: Rusko je štát, s ktorým sa musíme dokázať dohovoriť
17 | 01 | 2025 I Ivan Brožík

Ruská úloha v geopolitike zostáva výraznou témou. Potvrdil to rozsiahly prieskum Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR).Štáty ako Čína, India, Saudská Arábia, Južná Afrika a Turecko vnímajú Rusko ako kľúčového spojenca. Brazília a Indonézia predpovedajú rastúci globálny vplyv Moskvy. Pozoruhodné zmeny sa objavujú aj v Spojených štátoch, kde verejná mienka napriek tradičnej prezentácii Ruska ako nepriateľa vykazuje postupný posun opačným smerom.

Rusko môže byť spojenec. Je to krajina, s ktorou sa musíme vedieť dohovoriť. Nový prieskum ukázal, že vo svete premýšľajú o Rusku inak, ako v kruhoch fanatických rusofóbnych progresívcov. Rozsiahly prieskum vykonala Európska rada pre zahraničné vzťahy (ECFR) v spolupráci s Oxfordskou univerzitou !!! (to by si mal všimnúť najmä predseda PS) a zahŕňa odpovede zhruba 29 tisíc ľudí celkom z 24 krajín.

Čo hovoria zistenia prieskumu?

Jeden z grafov znázorňuje názory na to, ako vnímajú ľudia Rusko vo vzťahu k ich vlastnej krajine. Prieskum ukazuje percentuálne rozloženie odpovedí na otázku, či je Rusko vnímané ako spojenec, nutný partner, rival alebo nepriateľ.

India vníma Rusko predovšetkým ako spojencov, a to zo 61 percent, ide o najvyšší podiel zo všetkých krajín.

Čína vidí Rusko ako nutného partnera zo 46 percent, pričom 39 percent respondentov ho vníma ako spojencov.

Aj v Turecku označilo Rusko ako nutného spojenca na 49 percent opýtaných ľudí.

Krajiny ako Južná Afrika a Saudská Arábia majú na Rusko prevažne pozitívny pohľad, vnímajú ho aj ako partnera alebo spojenca.

Kritickejší postoj voči Rusku zaujímajú európske krajiny vrátane Švajčiarska a krajín EÚ, väčšina respondentov tu označuje Rusko ako rivala alebo nepriateľa.

Jednoznačne negatívny postoj zaujíma Ukrajina, až 94 percent respondentov označuje Rusko za nepriateľa, čo odráža jej súčasný vojenský konflikt s Ruskou federáciou.

Spojené štáty a Spojené kráľovstvo tiež vidia Rusko prevažne negatívne, veľká časť respondentov označuje Rusko za rivala alebo nepriateľa.

Ďalší graf detailne skúma, či občania z rôznych krajín očakávajú zmeny v globálnom vplyve Ruska počas budúcej dekády v porovnaní so súčasnosťou

Optimizmus ohľadom väčšieho vplyvu Ruska vyjadrujú respondenti z Indie, vcelku 71 percent a Rusko samotné, kde 68 percent opýtaných sú najväčšími zástancami myšlienky, že vplyv Ruska v budúcej dekáde porastie.

Saudská Arábia (63 percent), Južná Afrika (56 percent) a Turecko (56 percent), Čína (54 percent) a Brazília (47 percent) tiež veria, že Rusko posilní svoju globálnu úlohu, čo odráža ich pragmatické vzťahy s Moskvou.

Výrazné podiely respondentov v Spojenom kráľovstve (32 percent), krajiny EÚ11 (26 percent), Švajčiarsku (29 percent) a USA (21 percent) sa domnievajú, že vplyv Ruska zostane nezmenený. Spojené kráľovstvo má relatívne vysoký podiel v tejto kategórii, čo ukazuje na vnímanie stability ruského postavenia napriek konfliktom a sankciám. Rovnako Čína (30 percent) má tiež významný podiel ľudí, ktorí očakávajú, že vplyv Ruska sa nezmení.

V grafe je označenie EU11 použité pre skupinu jedenástich krajín Európskej únie, ktoré pristúpili počas rozšírenia v rokoch 2004, 2007 a 2013. Táto skupina zahŕňa štáty strednej a východnej Európy, ako napríklad Českú republiku, Slovensko, Poľsko či Maďarsko, a je často analyzovaná ako celok kvôli zdieľaným historickým a ekonomickým charakteristikám.

Ukrajina má najväčší podiel respondentov (72 percent), ktorí veria, že ruský vplyv poklesne, čo je priamy odraz prebiehajúcej vojny a ruskej izolácie na Ukrajine. Južná Kórea (30 percent), Spojené kráľovstvo (22 percent) a EÚ11 (21 percent) zdieľajú podobný pohľad, aj keď menej výrazne, čo môže súvisieť s dlhodobými sankciami a zhoršujúcimi sa vzťahmi.

Treba dodať, že na Slovensku dáta v skupine EÚ11 doslova v kategórii viery v pokles vplyvu Ruska kopíruju volebné preferencie PS.


Špekulácie. Na čom sa vraj dohodnú?
"Putin neodmietne." USA navrhli pre Ukrajinu nečakaný plán. Hill: USA ponúknu Rusku vesmírny program výmenou za mier na Ukrajine. Naozaj? Donald Trump by v záujme rýchleho ukončenia konfliktu na Ukrajine mohol Rusku ponúknuť obnovenie aktívnej... Čítať ďalej
16 | 01 | 2025 | Milan Laca

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok