Kto platí za Zelenského hazard s odstávkou plynu? Ukrajina prichádza o miliardy na tranzitných poplatkoch, Európa čelí prudko rastúcim cenám energií, pričom Rusko je do značnej miery pokojné a spokojné, čo sa týka dopadu na jeho ekonomiku. Zaujímavú analýzu napísal americký publicista Mike Fredenburg pre portál responsiblestatecraft.org.
Mike Fredenburg, politickou orientáciou konzervatívec, píše o politike, vojenskej technológii a národnej bezpečnosti. Je absolventom bakalárskeho štúdia v odbore strojárstvo a magistra v odbore riadenie výrobných operácií.
Rozhodnutie prezidenta Zelenského neobnoviť päťročný kontrakt umožňujúci prúdenie ruského plynu cez Ukrajinu potrubím do Európy sa pripája podľa Fredenburga k dlhému zoznamu krokov Európy a USA, ktoré výrazne znížili energetickú bezpečnosť Európy a vážne poškodili jej hospodárstvo.
A keďže Ukrajina je teraz závislá od Európy a Spojených štátov, pokiaľ ide o jej potreby elektriny a fosílnych palív, vrátane dodávok zo Slovenska pokiaľ ide o elektrinu, Zelenského rozhodnutie pravdepodobne poškodí Ukrajinu viac ako Rusko.
Veľké a narastajúce množstvo ruských ropných produktov sa predáva do Turecka a Indie a následne sa spracováva a predáva do EÚ, takže strata 5 miliárd USD ročných príjmov Ruska (0,22 percenta ruského HDP v roku 2024) z prechodu zemného plynu cez ukrajinský plynovod bude mať iba malý vplyv na ruské príjmy z ropy vo výške 240 miliárd dolárov ročne . A vzhľadom na to, že Ukrajina stratí približne miliardu USD (0,56 percenta z ukrajinského HDP v roku 2024 vo výške 189,83 miliardy USD) na ročných tranzitných poplatkoch a že strata plynu do Európy spôsobila prudký nárast cien zemného plynu, napadá nás otázka, či Zelenského rozhodnutie bolo viac o potrestaní krajín EÚ, ako je Slovenska a Maďarska, ktoré sú proti členstvu Ukrajiny v NATO, ako o ublížení Rusku?
Nielenže sú Slovensko a Maďarsko proti členstvu Ukrajiny v NATO, ale občas blokujú rozhodovanie EÚ v poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine z presvedčenia, že takáto pomoc nielen oddiali mier, ale bude mať za následok ďalšie nezmyselné úmrtia a ničenie, zvýšenie šance na tretiu svetovú vojnu a majú nulový vplyv na výsledok samotnej aktuálnej vojny.
Nie je prekvapením, že kroky lídrov Slovenska a Maďarska nahnevali Zelenského, ktorý si je dobre vedomý ich závislosti od ruských fosílnych palív. Maďarsko závisí od Ruska zo 70 percentami dovážanej ropy . Rovnako je Slovensko odkázané na dodávky ruskej ropy a plynu cez Ukrajinu pri zásobovaní veľkej väčšiny dopravnej infraštruktúry, ako aj časti výroby elektriny.
Nie je preto žiadnym prekvapením, že rozhodnutie Zelenského prerušiť plynovod dodávajúci ruský plyn na Slovensko primälo slovenského premiéra Roberta Fica k reakcii hrozbou prerušenia vývozu elektriny na Ukrajinu. To, že sa predseda vlády Fico takto "vyhráža", dáva ešte väčší zmysel, keď si uvedomíme, že časť elektriny vyrobenej na Slovensku pochádza z plynových zariadení, ktoré boli odkázané na lacný ruský zemný plyn.
Hrozbu premiéra Fica musí Ukrajina brať vážne, keďže v dôsledku ruských útokov stratila viac ako 73 percent tepelnej energie a 19 percent dovážanej elektriny závisí od dovozu elektriny zo Slovenska . Mať elektrinu je životne dôležité pre ukrajinský obranný priemysel, ako aj pre jeho civilné obyvateľstvo, ktoré uprostred zimy čelí veľkému nedostatku elektriny. Za zmienku stojí, že od novembra tohto roku sú hlavnými zdrojmi dovozu elektriny na Ukrajinu Poľsko, Slovensko, Rumunsko, Maďarsko a Moldavsko.
Ide o klasickú situáciu Hlava -22, keďže zemný plyn prúdiaci na Slovensko z Ruska generuje pre Rusko hotovosť, ktorú chce Zelenskyj odrezať, ale využíva sa aj na výrobu elektriny, ktorú Ukrajina potrebuje.
Roztržka medzi Robertom Ficom a Zelenským je najnovšou udalosťou v energetickej ságe vyvolanej vojnou, ktorá sa odohráva medzi EÚ, Spojenými štátmi a Ruskom. Hoci to spôsobilo prudký nárast cien zemného plynu , je to len najnovšia rana pre energetickú bezpečnosť a dodávky v Európe, v dôsledku čoho sa ceny plynu v auguste 2022 zvýšili o približne 1 500 percent v porovnaní s nízkymi cenami, ktoré Európa platila pred rokom 2021. Odvtedy ceny plynu opäť klesli na „iba“ o 300 percent viac, ako Európa platila predtým, keď začali ťažiť lacné ruské fosílne palivá, z ktorých mala Európa úžitok. Prerušenia v dôsledku sankcií EÚ/USA uvalených na Rusko spôsobili škodfu iba Európe.
Je iróniou, že napriek sankciám, ktoré mali rozdrviť ruskú ekonomiku , Moskva naďalej ťaží z lacnej, hojnej energie a prekonala EÚ a Spojené štáty.
HDP EÚ sa skutočne prepadol z rastu 3,4 percenta v roku 2022 na pokles o 0,4 percenta v roku 2023 a očakáva sa, že jeho HDP v roku 2024 porastie len o 0,9 percenta. Najmä Nemecko, základný kameň hospodárstva Európskej únie, zaznamenalo v roku 2024 pokles HDP o 0,1 percenta, keďže nereálne plány na prechod na obnoviteľnú energiu od jadrovej a fosílnej energie v kombinácii so stratou lacných ruských fosílnych palív nijako neriešili veľký problém - samovražedný úder do nemeckého energeticky náročného výrobného hospodárstva .
Preto, hoci zvýšenie cien bolo prínosom pre zisky amerických dodávateľov zemného plynu , ktorí vstúpili do dodávateľských schém, aby zaplnili časť výpadku, silne poškodili európske hospodárstvo. Vojna medzi Ukrajinou a Ruskom a sankcie pod vedením USA uvalené na Rusko však nezasiahli len Ukrajinu a Európu. Ako priamy dôsledok sankcií a vojny za posledných pár rokov americkí spotrebitelia a podniky prestali platiť za zemný plyn o viac ako 100 miliárd dolárov viac, pretože museli konkurovať prémii, ktorú bola Európa ochotná zaplatiť za americký zemný plyn.
Rast ruského HDP bol v roku 2022 zasiahnutý sankciami/vojnou, klesol na 1,2 percenta, potom sa v roku 2023 vrátil na rast o 3,6 percenta a potom opäť vzrástol o 3,9 percenta v roku 2024. V roku 2025 však vďaka inflácii a ďalším faktorom, vrátane sankcií, by mohol ruský HDP klesnúť na 2,5 percenta. Medzitým, energeticky oveľa nezávislejšie Spojené štáty americké zaznamenali rast HDP o 2,5 percenta v roku 2023 a odhadom 2,7 percenta v roku 2024 a odhadom 2,0 percenta v roku 2025.
Mierne povedané, hoci sankcie nepochybne ovplyvnili ruskú ekonomiku, ich vplyv bol oveľa menší, ako nás ubezpečovali odborníci, a nezdá sa, že by Rusko bolo blízko kolapsu.
Premiér Fico nechce z Ruska nepriateľa
Robert Fico nevníma Rusko ako hrozbu , a preto nerád podniká kroky, ktoré stavajú Slovensko do pozície nepriateľa Ruska. Je tiež veľmi znepokojený tým, že Spojené štáty naďalej presadzujú členstvo Ukrajiny v NATO. V nedávnom videu na Facebooku Fico uviedol: "Chápem želania Ukrajiny, je to suverénna krajina, ale členstvo Ukrajiny v NATO je len zárukou tretej svetovej vojny." V súvislosti s výzvou na ukončenie vojny Fico ďalej dodal: „Musí existovať nejaký kompromis . Čo očakávajú, že Rusi odídu z Krymu, Donbasu a Luhanska? To je nereálne." Žiadne z týchto vyhlásení však Zelenského navonok nezaujalo.
Je ťažké si predstaviť, že Zelenskyj nevie, aký malý vplyv bude mať jeho posledná akcia na Rusko a aký veľký vplyv bude mať na Európu. Okrem toho, keďže náklady Ukrajiny na dovoz elektriny a paliva od jej susedov sa v dôsledku jeho akcie z 1. januára nevyhnutne zvýšia, aj keď Ukrajina prichádza o 1 miliardu dolárov ročne na tranzitných poplatkoch, Zelenského akcie vyzerajú veľmi podobne ako "cvičením odrezania nosa vzdorovať svojej tvári."
Mike Fredenburg píše o obrannej politike a politike už viac ako 30 rokov a má články v mnohých publikáciách vrátane The California Political Review, The San Diego Union Tribune a National Review.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik