"Nie návratu do päťdesiatych rokov" - rečnícky zvoláva Jiří Weigl, český ekonóm a arabista, v rokoch 1992–1997 vedúci zboru poradcov predsedu vlády ČR, v rokoch 2003–2013 vedúci Kancelárie prezidenta republiky Václava Klausa, od januára 2009 člen Národnej ekonomickej rady vlády a súčasný riaditeľ Inštitútu Václava Klausa, ktorého je aj spoluzakladateľom. "Nie" napísal na webe Inštitútu Václava Klausa.
Jiří Weigl konštatuje, že "začíname žiť v podivnej ére. Po štyroch dekádach studenej vojny, kedy sa dve superveľmoci a nimi vedené bloky držali navzájom v klinči, a po euforickom období po páde komunizmu sa zrazu úplne zjavne vraciame späť. Nevraciame sa však niekam do smiešne opuchnutých osemdesiatych rokov minulého storočia, kedy v oficiálne vyhlasované nepriateľstvo voči tým za železnou opnou už nikto neveril a kedy heslami doby bola kontrola zbrojenia a uvoľňovania napätia."
"Ako by sme sa dnes vracali na samý začiatok tej nešťastnej povojnovej doby, kedy spojenectvo víťazov nad Nemeckom bolo rýchlo zvrátené v zúrivé nepriateľstvo a balansovanie na hrane vojny. Ukrajinská vojna je akousi novou Kórejskou vojnou a má paradoxne znova aj severokórejský kontext. Má tiež z jednej strany svoj proxy charakter a podobne nejednoznačné výsledky. Rovnako ako východoázijský konflikt v päťdesiatych rtkoch slúži ako katalyzátor dramatického zhoršenia medzinárodných vzťahov, vojnovej hystérii, oficiálne pestovanému nepriateľstvu medzi štátmi a pretekom v zbrojení."
"Vtedy to bola doba optimizmu, búrania múrov, obnovenia slobody a priateľstva medzi národmi - nemôže to byť väčší kontrast. Oficiálnou politikou dneška je šírenie strachu, nenávisti a vojnová hystéria. Nenávisť k nepriateľovi je oceňovanou občianskou a politickou cnosťou.S nepriateľom nemožno vyjednávať, nemožno s ním uzavrieť kompromisné dohody. Je to predsa nový Hitler, tj. absolútne zlo a akonáhle niekam vstúpi Hitler, nie je o čom diskutovať a vyjednávať. Je to čisté zlo, a to musí byť zničené. Kto si to nemyslí, kto si dovolí hovoriť o mieri a hľadá kompromis, je zradca a kolaborant, skrátka sviňa a treba s ním jerdnoznačne zatočiť." Definuje dnešok, politický i mediálny, Jiří Weigl.
"Vtedy sa pod podobnými zámienkami likvidovali režimu nepohodlní ľudia. Hanbíme sa za to, ale poučenie si z tejto smutnej doby dnešná politika a mediálny mainstream nevzali žiadne a surfujú na podobnej nenávistnej vlne. Doba sa síce zmenila, zločiny už nie sú hrdelné, ale na profesijnú a spoločenskú likvidáciu nepohodlných to stačí. A tak ako k svojej hanbe bolo formálne civilizované Československo v päťdesiatych rokoch na čele stalinistickej protizápadnej hystérie a perzekúcie, tak aj dnes je miera domácej oficiálnej vojnovej hystérie v dnešnej Európe ojedinelá."
"1) Rusko je skrachovaná, všestranne zaostalá ríša ovládaná šialeným tyranom, ktorej hospodárstvo je v úpadku a na prahu kolapsu. Ruská armáda nemá silu na prelomenie ukrajinskej obrany, naopak Ukrajina s dodávkami pár kusov západnej techniky môže a musí zvíťaziť nad spuchnutou jadrovou veľmocou, ktorej zbrojného arzenálu sa nikto nebojí.
2) Rusko je ríša zla vedená novodobým Hitlerom po stáročia sa agresívne šíriace do Európy, ktorú chce dobyť a ovládnuť. Ak nebude porazená na Ukrajine, bez ohľadu na existenciu NATO na svojich hraniciach ostatné európske krajiny napadne a zotročia. Preto sa musíme pripravovať na vojnu, pretože iba porážka Ruska je riešením." Vymenúva dve hlavné protirečiace si dogmy Jiří Weigl.
"Sloganom doby je vojna a príprava na ňu. Tým, ktorí sú pri moci a prišli o podporu voličov, sa hystéria hodí na vyvolávanie strachu a potláčanie opozície. A tak sa nám objavuje znova cenzúra, krytá heslami boja s dezinformáciami, gumový nový zákon na ochranu republiky, umožňujúci kriminalizovať nepohodlných opozičníkov a adorovaný militarizmus."
"Stalin a Mao dobre vedeli, že na udržanie osobnej moci je trvalý boj s nepriateľom a vojnové ohrozenie nevyhnutný. Predlžujú im bezproblémový život pri moci. Platí to stále."
"V našom záujme je rýchle skončenie vojny na východe a uvoľňovanie napätia, nie preteky v zbrojení. Ak sa dokázali dohovoriť na mierovej koexistencii Spojené štáty a Sovietsky zväz a zaistiť svetu pol storočia stability, o to viac by sa mali snažiť tento výsledok dosiahnuť dnešní svetoví vodcovia. Riziká sú predsa oveľa väčšie." Napísal riaditeľ Inštitútu Václava Klausa Jiří Weigl.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik