Martin Halás: Bude Slovensko a Európa čeliť ešte väčšej energetickej kríze?
14 | 01 | 2025 I Gabriela Fedičová

Komu vyhovuje deštrukcia a odstávka všetkých plynovodov s lacnejším ruským plynom?Po zničení NordStreamu a zastavení tranzitu cez Ukrajinu prichádzajú útoky na posledný funkčný plynovod do Európy z Ruska – TurkStream. Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh pritom vyskočila včera o viac ako 5 % a dostala sa vysoko nad 47 eur za megawatthodinu (MWh). Dôvodom boli podľa Reuters práve správy o pokusoch zaútočiť na ruské plynovody ako aj nedávne oznámenie nových amerických sankcií proti ruskému energetickému sektoru.

Tieto útoky na TurkStream ešte viac destabilizujú energetický trh v Európe a vystavujú krajiny, ako Slovensko, vážnym hospodárskym, ekonomickým a sociálnym rizikám. Európa tak stojí na pokraji ešte väčšej energetickej krízy.

Po zničení plynovodov NordStream 1 a 2, ktoré vyradili z prevádzky trasu s kapacitou 110 miliárd m³ ročne, a po úplnom zastavení tranzitu plynu cez Ukrajinu, je teraz pod útokom posledná významná plynová trasa do Európy – TurkStream. Všetky tieto deštrukčné aktivity majú jediného menovateľa – Ukrajinu.

TurkStream je pritom poslednou kritickou plynovou trasou, ktorá zásobuje juhovýchodnú Európu (Bulharsko, Maďarsko, Srbsko). Ak by skutočne došlo k poškodeniu TurkStreamu a prerušeniu dodávok, či k odstávke prepravy zemného plynu, výpadok by zasiahol 31,5 miliardy m³ zemného plynu ročne, čo predstavuje približne 8 % celkovej ročnej spotreby plynu v EÚ (ktorá sa v dlhodobejšie pohybuje v priemere na úrovni 400 miliárd m³ ročne). V dôsledku toho by cena plynu mohla vzrásť minimálne na 60 EUR/MWh, čo by bol takmer dvojnásobok predvojnových cien.

Je Slovensko v ešte väčšom ohrození ? Slovensko už teraz trpí stratami v dôsledku zastavenia tranzitu plynu cez Ukrajinu. Tento tranzit pred začiatkom vojny na Ukrajine zabezpečoval 40 miliárd m³ plynu ročne, čo predstavovalo viac ako 10 % celkovej spotreby plynu v EÚ. Aj po vypuknutí konfliktu bolo cez tento plynovod prepravovaných v priemere 13 – 14 mld. m3 plynu, z čoho zhruba 4 mld. m3 plynu zostávalo na domácu spotrebu na Slovensku a dominantná časť tranzitu plynu slúžila najmä na zásobovanie Rakúska a Česka. Zastavenie toku plynu cez Slovensko spôsobilo výpadky pre strednú Európu a významný tlak na ceny energií. Tým, že do 31.12.2024 platil pre Slovensko pri tranzite plynu cez Ukrajinu kontrakt typu „ship or pay“ toto jednostranné zastavenie tranzitu ruského plynu prezidentom Ukrajiny Zelenským spôsobilo Slovensku stratu stoviek miliónov EUR ročne na tranzitných poplatkoch, čo významne oslabuje štátny rozpočet v čase, keď naša krajina čelí konsolidácii verejných financií.

Krajiny napojené na TurkStream, ako Bulharsko, Maďarsko a Srbsko, by prerušením dodávok mohli čeliť výpadkom až 60 % svojich dodávok plynu, čo by ich prinútilo hľadať alternatívne zdroje, najmä prostredníctvom drahšieho LNG.

„Strata ukrajinských tokov plynu by európskym spotrebiteľom výrazne zvýšila účty za energiu“.* Takýto trend by bol viditeľný minimálne až do spustenia produkcie z novovybudovaných zariadení na export LNG. Referuje o tom analýza spoločnosti Refinitiv**, rôznych bánk a finančných inštitúcií, ktorá použila dáta agentúry Bloomberg. „Odhaduje sa, že náklady na dovoz plynu do Európy sa v rokoch 2025 a 2026 zvýšia celkovo o 651 miliárd EUR, ak cez Ukrajinu prestane prúdiť ruský plyn, predovšetkým z dôvodu vyšších požiadaviek na dovoz LNG z krajín mimo EÚ. V scenári bez ruských tokov v porovnaní so scenárom, ak by toky cez Ukrajinu pokračovali sa predpokladá, že európske náklady na energiu vzrastú v rokoch 2025 a 2026 približne o 677 miliárd EUR,* uvádza SITA* v zmysle analýzy Refinitiv.**

Pre Slovensko, ale aj ďalšie krajiny EÚ, ktorá chcú pragmaticky riešiť svoje energetické záujmy suverénne v prospech svojich občanov vyvstáva zásadná otázka – DOKEDY BUDE V OBCHODE S KOMODITAMI ALE NAJMÄ NÁRODNOŠTÁTNYMI ZÁUJMAMI KRAJÍN EÚ VYHRÁVAŤ LIBERÁLNA SOROSOVSKÁ IDEOLÓGIA A PREHRÁVAŤ ZDRAVÝ ROZUM? Skutočne čakáme na situáciu, ktorá sa podobá ropnej kríze v 70. a 80. rokoch? Alebo si niekto v EÚ myslí, že si v čase rastu energetickej spotreby môžeme dovoliť ignorovať krajinu s 25% celosvetových zásob zemného plynu?

SLOVENSKO SA STALO KRAJINOU NA KONCI ENERGETICKÉHO A TÝM AJ POMYSLENOM KONCI „POTRAVINOVÉHO“ REŤAZCA.

Martin Halás, člen Rady vlády Slovenskej republiky pre mimovládne neziskové organizácie

ODPOVEĎ Roberta FICA na pozvanie do Kyjeva
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar v rozhovore pre agentúru TASS uviedol, že premiér Robert Fico nepôjde v piatok do Kyjeva, kde ho pozval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský rokovať o tranzite plynu. Premiéra na Ukrajinu pozval... Čítať ďalej
14 | 01 | 2025 | Roman Martiška

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok