Vírus z Číny sa objavil aj na Slovensku. Na paniku nie je dôvod
09 | 01 | 2025 I Gabriela Fedičová/TASR

Ľudský metapneumovírus (Human metapneumovirus, HMPV) nie je nový vírus, priebeh infekcie je vo väčšine prípadov mierny. Komplikácie môže spôsobiť najmä v prípade, ak sa k nemu pridruží ďalšie, napríklad bakteriálne ochorenie. Pre TASR to uviedla hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová. Od začiatku aktuálnej chrípkovej sezóny zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR jeden prípad HMPV.

"Podobne ako ďalšie vírusy spôsobujúce respiračné ochorenia, HMPV sa šíri kvapôčkami pri kašľaní a kýchaní infikovaného človeka. Prenos je možný aj z povrchov a predmetov, na ktorých sa vírus nachádza," ozrejmila Červeňová. Dodala, že vírus cirkuluje v populácii najmä v období chrípkovej sezóny, zároveň s vírusmi chrípky, respiračným syncyciálnym vírusom a ďalšími patogénmi.

Ako spresnila Červeňová, príznaky ochorenia sú podobné ako pri iných respiračných ochoreniach: kašeľ, nádcha, horúčka, dýchavičnosť. "V závažných prípadoch môže prerásť do zápalu priedušiek alebo pľúc," priblížila. Ohrozenou skupinou sú najmä malé deti, seniori a osoby s oslabenou imunitou.

V prevencii voči HMPV odporúča časté a dôsledné umývanie rúk, nedotýkať sa neumytými rukami očí, nosa alebo úst a vyhýbať sa kontaktu s chorými. Hygienička takisto radí dodržiavať respiračnú etiketu, vyhýbať sa preplneným priestorom, dôkladne vetrať či dezinfikovať povrchy.

Červeňová vysvetlila, že len na základe príznakov nie je možné diagnostikovať infekciu spôsobenú HMPV, potrebné je aj laboratórne vyšetrenie. V laboratóriách ÚVZ potvrdili doposiaľ jeden prípad tohto ochorenia, a to v 40. kalendárnom týždni 2024. V predchádzajúcej chrípkovej sezóne 2023/2024 potvrdili tri prípady.

Odborníčka upozornila, že výsledky odrážajú len časť rozsahu infekcie v populácii. Podľa jej slov môže byť celkový výskyt metapneumovírusu v populácii vyšší, aj vzhľadom na to, že nie všetky infikované osoby sa podrobujú laboratórnemu vyšetreniu. Nepredpokladá však riziko vzniku novej pandémie.

Od začiatku aktuálnej chrípkovej sezóny 2024/2025 bolo do 1. kalendárneho týždňa 2025 v laboratóriách ÚVZ SR vyšetrených spolu 540 vzoriek. Z celkového počtu doteraz vyšetrených vzoriek bolo 147 pozitívnych na viaceré respiračné vírusy.

Vírus HMPV spôsobujúci príznaky podobné chrípke sa rýchlo šíri v Číne a objavil sa aj v Maďarsku.

Premiér vyzval ministra zdravotníctva Kamila Šaška
Premiér SR Robert Fico (Smer-SD) požiadal ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby urgentne s okamžitou platnosťou vyriešil problém vydávania e-receptov. Šaško podľa jeho slov avizoval, že rezort prijíma okamžité opatrenia, ktoré... Čítať ďalej
09 | 01 | 2025 | Gabriela Fedičová/TASR

SAV: HMPV nie je nový vírus, pravdepodobnosť vzniku pandémie je takmer nulová

Ľudský metapneumovírus (HMPV) nie je nový vírus, pravdepodobnosť vzniku pandémie je takmer nulová. Vo vyhlásení o tom informovali virológovia z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV). Vírus bol podľa nich identifikovaný v roku 2001, no v ľudskej populácii koloval oveľa skôr.

"Prakticky celá populácia sa s týmto vírusom stretla v ranom detstve, pričom dochádza k tvorbe protilátok voči vírusu. Aj keď neskôr prichádza k reinfekciám, priebeh ochorenia je u väčšiny populácie veľmi mierny," uviedli virológovia na sociálnej sieti. HMPV podľa nich patrí medzi RNA vírusy. "Avšak na rozdiel od vírusu chrípky nie je považovaný za vírus s pandemickým potenciálom," doplnili.

Objasnili, že HMPV patrí do skupiny pneumovírusov spôsobujúcich vírusové infekčné ochorenie horných dýchacích ciest, bežne označované ako nádcha alebo nachladnutie, s miernymi príznakmi. Ku komplikáciám podľa nich môže dôjsť najmä u malých detí alebo starších osôb s oslabenou imunitou. K výskytu ochorení podľa nich dochádza vo zvýšenej miere v chladných jesenných a zimných mesiacoch.

Virológovia podotkli, že vírus sa prenáša najmä kvapôčkovou infekciou (kašľom, kýchaním). "Preto prvou bariérou osobnej ochrany sú opatrenia podobné ako napríklad pri chrípke (vyhýbanie sa miestam so zvýšenou koncentráciou ľudí, nosenie rúška, vetranie miestností, umývanie rúk)," dodali. Pre relevantné informácie odporúčajú verejnosti sledovať stránky Úradu verejného zdravotníctva SR.

Vírus sa šíri v Číne. Zaznamenaný bol aj na Slovensku.

Hrozby smrti! Rodina poslanca v strachu o život!
Nenávisť v slovenskej spoločnosti je naďalej vyhrotená a voči politikom prekračuje nielen hranice slušnosti. Poslanec Hlasu-SD Michal Bartek na sociálnej sieti upozornil, že každá miera má svoju hranicu a do politického zápasu nikdy nebude ťahať... Čítať ďalej
09 | 01 | 2025 | Roman Martiška

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok