V stredu po Vianočných prázdninách deti opäť nastúpili do škôl, aby sa mohli zaradiť do vyučovacieho procesu. Do platnosti však vstúpilo nariadenie, ktoré sa týka používania mobilných telefónov počas vyučovania. Tie si budú musieť deti odkladať do svojich skriniek. Niektoré školy toto pravidlo zaviedli už dávnejšie, iné sa naň pripravili až pred uplynulými prázdninami. Téma zaujímala aj STVR.
Riešenie si pochvaľujú aj žiaci. Deti z jednej z michalovských základných škôl medzi výhody takéhoto prístupu radia aj to, že majú väčšie možnosti rozvíjať priateľstvá, prípadne že majú viac času na prípravu na ďalšiu hodinu.
„Možno niektorí žiaci to vnímali ako kvázi malú diskrimináciu, ale, keď sa na to teraz pozriem, po tých niekoľkých mesiacoch to vnímame tak, že tí žiaci sa s tým zmierili a zvykli si na to,“hovorí pre STVR Róbert Pirč, riaditeľ ZŠ T.J. Moussona v Michalovciach. Na tejto škole deti nesmú používať mobily už niekoľko mesiacov. Slovensko pritom nie je jediným štátom, kde takéto obmedzenia platia. Radia sa k ním Fínsko, Taliansko, či Holandsko
Po novom platí pre deti v prvom až treťom ročníku úplný zákaz mobilov – odložia si ich do skriniek, prípadne vypnutý nechajú v školskej taške. Výnimku tvoria deti, ktoré majú zdravotné problémy, ale aj deti na druhom stupni.
„Ak štátny vzdelávací program používanie mobilného telefónu spája s vyučovacím procesom, treba povedať aj to, že triedy nie sú a nebudú odkázané na mobilné telefóny. Zabezpečujeme vybavenie tried digitálnymi pomôckami,“vyhlásil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Deti z Michaloviec si tiež myslia, že takýto zákaz bude prínosný pri prevencii internetovej šikany.
„Keby bola nejaká hádka, bitka medzi žiakmi, niečo by sa stalo a mali by sme pri sebe mobil, mohli by sme ho hneď vytiahnuť, natáčať, fotiť, to by sa mohlo dať na internet a potom zosmieštňovať,“povedal pre STVR jeden zo žiakov.
Mnohé školy pre svojich najmladších žiakov pripravili počas prestávok náhradný program – majú možnosť hrať sa spoločenské hry, alebo zašportovať si. Mimo vyučovania to obmedzovanie mobilov nebude také jednoduché.
„Čo najneskoršie chodia do budovy školy, lebo vonku ešte hrajú hry, alebo chatujú. Potom to isté, trávia niekoľko hodín po vyučovaní s telefónom v ruke,“skonštatoval riaditeľ základnej školy Hlboká Michal Drgáň.
„Samotné zákazy ani v minulosti nevyriešili niektoré veci. Vnímame, že je nutné otvoriť diskusiu na túto tému, čomu dáva priestor aj táto legislatíva, avšak musíme začať deti celoplošne a takisto učitelia a rodičia, vzdelávať v tom ako používať tieto technológie správnym spôsobom,“ hovorí Martin Martinkovič z OZ Rodičia.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik