Meta v utorok oznámila, že zruší svoj program overovania faktov tretích strán, aby "obnovila slobodu prejavu" a prešla na model "Community Notes", podobný systému, ktorý existuje na platforme X Elona Muska.
Spoločnosť uviedla, že komunitné poznámky budú písané a hodnotené prispievajúcimi používateľmi, aby poskytli viac kontextu k príspevkom na jej platformách, a táto funkcia bude v USA zavedená v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov. Toto oznámenie predstavuje najnovší pokus spoločnosti Meta o uhladenie vzťahov s republikánskym prezidentom Donaldom Trumpom pred jeho nástupom do úradu.
"Dostali sme sa do bodu, keď je to príliš veľa chýb a príliš veľa cenzúry," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg v utorok vo videooznámení. "Nedávne voľby tiež pôsobia ako kultúrny bod zlomu smerom k opätovnému uprednostňovaniu prejavu, takže sa vrátime ku koreňom a zameriame sa na zníženie chýb, zjednodušenie našich politík a obnovenie slobody prejavu na našich platformách."
Zuckerberg povedal, že overovatelia faktov tretích strán boli "príliš politicky zaujatí" a "zničili viac dôvery, ako vytvorili, najmä v USA".
Spoločnosť Meta uviedla, že zjednoduší svoje obsahové zásady odstránením obmedzení na témy, ako je prisťahovalectvo a rodovej rovnosti a zavedie nový prístup k presadzovaniu politiky, ktorý sa zameria na nezákonné a závažné porušenia. Spoločnosť presúva svoje tímy pre dôveru, bezpečnosť a moderovanie obsahu z Kalifornie do Texasu, historicky republikánskeho štátu.
"Budeme spolupracovať s prezidentom Trumpom, aby sme zatlačili na vlády po celom svete, ktoré idú po amerických spoločnostiach a tlačia na ďalšiu cenzúru," povedal Zuckerberg.
Predsedníčka Federálnej obchodnej komisie Lina Khan sa v utorok v rozhovore pre CNBC "Squawk Box" vyjadrila k oznámeniu spoločnosti Meta a uviedla: "Mali by sme mať ekonomiku, v ktorej rozhodnutia jednej spoločnosti alebo jedného vedúceho pracovníka nemajú mimoriadny vplyv na prejav online."
Dozorná rada spoločnosti Meta, ktorá poskytuje nezávislú kontrolu moderovania obsahu spoločnosti, v utorok pochválila zmeny spoločnosti.
"Rada pre dohľad víta správu, že spoločnosť Meta prehodnotí svoj prístup k overovaniu faktov s cieľom nájsť škálovateľné riešenie na zvýšenie dôvery, slobody prejavu a hlasu používateľov na svojich platformách," uviedla rada vo vyhlásení pre CNBC a dodala, že "konkrétne v Spojených štátoch, správne alebo nesprávne, bol predchádzajúci prístup spoločnosti Meta vnímaný ako politicky zaujatý mnohými jej používateľmi."
Prominentní republikánski zákonodarcovia už predtým kritizovali spoločnosť Meta a ďalšie technologické spoločnosti za obvinenia týkajúce sa cenzúry konzervatívnych hlasov na ich príslušných platformách. Napríklad predseda Snemovne reprezentantov Jim Jordan z Ohia predvolal Zuckerberga a ďalších technologických generálnych riaditeľov v roku 2023 v rámci vyšetrovania s cieľom "pochopiť, ako a do akej miery výkonná moc nútila a tajne sa spolčila so spoločnosťami a inými sprostredkovateľmi na cenzúru prejavu".
Po Trumpovom prezidentskom víťazstve v novembri sa Zuckerberg pripojil k mnohým ďalším veľkým technologickým manažérom, ktorí navštívili novozvoleného prezidenta v letovisku Mar-a-Lago v Palm Beach na Floride, a v decembri Meta potvrdila dar vo výške 1 milión dolárov do Trumpovho inauguračného fondu.