Kde sa vzalo tvrdenie, že laboratórny pôvod covidu-19 je „jasnou dezinformáciou“? Na túto otázku sa rozhodol odpovedať režisér Jenner Furst a pozrel sa, od akých ľudí sa tento názor rozšíril. Že ide o „konšpiračnú teóriu“ v minulosti niekoľkokrát zaznievalo od hlavnej tváre boja s covidom v USA, imunológa Anthonyho Fauciho a mimo neho – ako Furst vo svojom dokumente „Thank You, Dr. Fauciu“ rozkrýva – aj ľuďmi, ktorí s čínskym Wuchanským virologickým inštitútom, o ktorom sa špekuluje ako o možnom pôvodcovi ochorení, úzko spolupracovali. Pred kamerou prehovoril aj niekdajší riaditeľ amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Robert Redfield. Otvorene opísal, čo úrady v USA vedeli už v januári 2020. O dokumente informuje portál parlamentnilisty.cz.
Snímka, ktorú na svojom webe ponúka na stiahnutie americký konzervatívny novinár Tucker Carlson, začína citátom Anthonyho Fauciho, že útoky naň "sú úprimne povedané útoky na vedu". Film „Thank You, Dr. Fauci“, ktorý skúma odpoveď na otázku ohľadom pôvodu covidu-19 aj prepojenie osôb, ktoré stáli v popredí „antidezinformačnej“ kampane odmietajúcej názory o laboratórnom pôvode v Amerike, v posledných mesiacoch vyvoláva nemalé kontroverzie a už jeho samotné uvedenie prebehlo v obmedzenej miere.
Kontroverzia vyvoláva pre niektorých Američanov už len spochybnenie prínosu „hlavnej covidovej tváre“ Anthonyho Fauciho, imunológa, ktorý v rokoch 1984 až 2022 zastával funkciu riaditeľa Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby (NIAID) .
Muž, ktorý stál na čele boja proti ochoreniam HIV/AIDS, SARS, prasacia chrípka, MERS, ebola a covid-19, bol od januára 2020 člen pracovnej skupiny White House Coronavirus Task Force a v rokoch 2021 až 2022 bol poradcom amerického prezidenta Joea Bidena či tiež najviditeľnejšou tvárou boja s „covidovými dezinformáciami“.
Lekár, ktorý stál na čele skupiny zostavenej v USA proti covidu-19, reagoval na republikánske námietky ohľadom svojho pohľadu na pôvod koronaviru či svoju otočku v pohľade na nosenie rúšok. Tie najprv Fauci Američanom neodporúčal, načo zmenil názor a razil presvedčenie, že by ich mala nosiť aj široká verejnosť.
Na to, že Fauci sám seba prezentoval za akési zrkadlo vedy a vedeckého konsenzu, neskôr naráža aj režisér filmu Jenner Furst. „Opakovane hovoril, že ‚on je tá veda',“ poznamenal režisér, ktorému sa od producentov hneď úvodom dostáva varovanie, že sa daný film mnohým ľuďom páčiť rozhodne nebude: „Aj keď všetko urobíte správne, ľudia vás za tento dokument budú nenávidieť, zaznieva smerom k nemu počas debaty s producentmi, spolu so slovami, že problémom je, že všetko okolo koronavírusovej pandémie bolo od jej začiatku „spolitizované“.”
Nasledujú hneď „dezinformácie o covide-19“. Tvorcovia filmu otvárajú internetový prehliadač, idú na wikipédii a ukazujú, čo je dnes za ne vydávané. Ich pozornosť ihneď upútava odsek týkajúci sa pôvodu koronavírusovej pandémie.
„Virológovia sa zhodujú na tom, že najpravdepodobnejším pôvodcom vírusu SARS-CoV-2 je prirodzený prechod zo zvierat, ktorý sa do ľudskej populácie dostal z netopierov, prípadne prostredníctvom medzihostiteľa z radov zvierat, hoci presná cesta prenosu nebola prezentovaná,“ uvádza anglická mutácia wikipedie .
„Alternatívnou skúmanou hypotézou, ktorú väčšina virológov považuje vzhľadom na nedostatok dôkazov za nepravdepodobnú, je, že vírus mohol náhodne uniknúť z Wuchanského virologického inštitútu pri štandardnom výskume,“ pokračuje text a zaznieva, že „propagácia dezinformácií“ o pôvode covidu „bola využívaná americkými krajne pravicovými skupinami, ako je QAnon, pravicovými médiami, ako je Fox News, bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom a tiež ďalšími významnými republikánmi k rozdúchaniu protičínskych nálad, a viedla k zvýšenej protiázijskej aktivite na sociálnych sieťach aj v reálnom svete“.
V dokumente sa objavuje niekdajší riaditeľ amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), virológ Robert Redfield, ktorý ústavu šéfoval počas prvého roku pandémie a teraz sa špecializuje na liečbu „dlhého covidu“. A aký je pohľad tohto odborníka? „Môj vlastný názor je, že tento vírus nebol prirodzeného pôvodu,“ hovorí bývalý šéf CDC. „Bol to akt vedeckej arogancie,“ dodáva.
Redfield, ktorý bol Fauciho kolegom po dlhých 40 rokov, sa s ním mal rozkmotriť podľa kuloárnych informácií po tom, čo vyhlásil, že je presvedčený o laboratórnom pôvode covidu-19. Tým sa mal dostať na akýsi jeho „blacklist“ a na tajné rokovania už nebol prizvaný. V dokumente rozkrýva, čo je na tom a na pôvode čovidu pravdy. Vracia sa na silvestrovské oslavy roku 2019, pretože práve niekoľko hodín pred príchodom roku 2020 dostal od svojho tímu v Číne telefonát o 27 prípadoch „bližšie neurčeného zápalu pľúc“ v krajine.
Zaujímavé mu prišlo, že zatiaľ čo iné koronavírusy ako SARS alebo MERS, prešli na ľudí zo zvierat postupne a trvalo im, kým sa naučili efektívne prenášať na človeka, SARS-CoV-2 to, ako sa efektívne replikovať u ľudí, „vedel okamžite“.
Pôvod covidu z mokrého trhu vo Wu-chane razil počas prvých dní tiež vtedajší riaditeľ Čínskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb George Fu Gao. Po niekoľkých dňoch však Redfieldovi volal znova a počas doby, keď v Číne už boli stovky až tisíce nakazených, mal predniesť, že „to nemá s mokrým trhom nič spoločné“. „Takže sme už prvých pár dní v januári (2020) vedeli, že príbeh o mokrom trhu bolo klamstvo,“ spomína bývalý šéf amerického CDC Redfield s tým, že o svojom pohľade na laboratórny pôvod koronaviru vtedy informoval aj práve Fauciho.
Zmienil tiež možnosť, že SARS-CoV-2 pochádza z Wuchanského virologického inštitútu, kde prebiehal výskum koronavírusov, Fauci si však mal stáť za tým, že jediná možná hypotéza je tá o pôvode z mokrého trhu. Podľa Redfielda Fauci zastával názor, že je potrebné vytvárať vírusy, ktoré môžu negatívne ovplyvniť ľudstvo, pretože to je podľa neho najlepšia možnosť, ako sa na ne pripraviť.
Svoje presvedčenie o tom, že SARS-CoV-2 neunikol z laboratória, mal opakovať Anthony Fauci aj počas rokovaní pracovnej skupiny White House Coronavirus Task Force. A akonáhle Redfield začal pátrať, dočítal sa aj o prepojení, ktoré ukazovalo, že v roku 2014 Fauciu cez ním riadené NIAID financoval wuchanské laboratórium a bol tak podľa exšéfa CDC zasvätený do toho, čo v danom ústave vtedy prebiehalo.
Pochybnosti má nielen Redfield. Zdieľal ich pred kamerou tiež americký molekulárny biológ Richard Ebright či profesor farmakológie Neil Harrison z Columbijskej univerzity, ktorý naznačil, že „vedci všeobecne nemajú radi kritizovanie ostatných vedcov“ a „naozaj neradi používajú slovo ‚podvod““.
Prekvapiť ich mala genetická sekvencia vírusu, v ktorej bola zakomponovaná časť, ktorá „vyzerala neprirodzene“ a ktorá je práve zároveň zodpovedná za to, ako je vírus infekčný u ľudí. „Každý informovaný človek v tej chvíli vedel, že laboratórne inžinierstvo bolo veľmi reálnou možnosťou,“ zhodnotil Ebright.
Na konci januára 2020 za Faucim podľa zistenia dokumentu prišiel virológ Kristian Andersen, ktorý objavil výskum viroložky Shi Zhengliovej z Wuchanského virologického inštitútu z roku 2015 „vyzerajúci ako návod na vytvorenie SARS-CoV-2 v laboratóriu“ a financovaný 14 grantami od amerického Národného inštitútu (NIH). A 9 z týchto grantov bolo podpísané právne. Anthonym Faucim a Národným ústavom pre alergie a infekčné choroby, ktorého bol riaditeľom.
Sám Fauci na e-mail, v ktorom zaznelo podozrenie z umelého pôvodu vírusu, reagoval odporúčaním kontaktovať FBI. „Prečo on sám teda FBI nekontaktoval?“ pýtajú sa preto tvorcovia dokumentu.
Následne však 31. januára indickí vedci prichádzajú s ďalším podozrením, pretože objavili, že SARS-CoV-2 obsahuje časti, ktoré sú „podozrivo podobné HIV“. Práve vtedy mal Fauci náhle spustiť „e-mailovú smršť“, v rámci ktorej obosielal členov americkej vlády aj vedcov so žiadosťami o názor na pôvod koronaviru.
Hneď nasledujúci deň prebiehala telekonferencia, na ktorú bol prizvaný aj preslávený britský profesor Jeremy Farrar, s ktorým mal Fauci komunikovať predovšetkým. Naopak Redfield, vtedajší riaditeľ CDC, teda organizácia, ktorá rieši pandemické stavy, na rokovanie vôbec prizvaný nebol.
A už 3. februára prebehla druhá telekonferencia. Cieľ? Boj proti covidovým dezinformáciám. Práve po nej „zmizla z internetu“ aj indická štúdia, poukazujúca na možnú podobnosť spike proteínu pri SARS-CoV-2 a HIV. Naopak účastníci telekonferencie mali začať publikovať desiatky článkov, ktoré tvrdili, že koronavírus nepochádza z laboratória a napríklad Farrar v tom svojom tvrdil, že kto to rozporuje, „je konšpirátor“.
Keď potom dochádza v apríli na konferencii v Bielom dome, ktorej sa Fauci zúčastňuje, a padá otázka na pôvod covidu-19, odkazuje sa na štúdiu, ktorá pochádzala od účastníkov telekonferencie. A hoci sa jedná o ľudí, s ktorými o pôvode koronavire dlho debatoval, pred kamerami tvrdia, že sa nemôže rozpomenúť, kto sú jej autori.
Prečo sa Američania podieľali na financovaní výskumu vírusov, ktoré majú potenciál vyvolať pandémiu? V dokumente sa oslovení vedci zhodujú, že odpoveď na túto otázku môže byť jednoduchá – Spojené štáty mali poskytovať najvyspelejšie technológie sveta Číňanom preto, aby mali prístup k informáciám, čo sa vo wuchanskom laboratóriu deje.
Redfield sa spomína, že k neštandardnej situácii vo Wu-chane podľa jeho informácií došlo už v septembri, kedy mali byť na mieste prví nakazení robotníci.
Zaujímavou spojitosťou má byť podľa tvorcov dokumentu tiež to, že sa následne v meste v októbri odohrali armádne svetové hry a miesta, odkiaľ pochádzali najpočetnejšie tímy, sa následne stali zároveň prvými veľkými ohniskami nákazy po svete.
Známe mená potom padajú aj naďalej. Keď došlo na vyšetrovaní šírenia covidu-19 Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), bol ako vyšetrovateľ z USA vyslaný Peter Daszak, výskumník, ktorý sa zúčastnil telekonferencií s Faucim, mnoho rokov spolupracoval so Shi Zhengliovou z Wuchanského virologického inštitútu a 19. februára2 zo spoluautorov listu, uverejnenom v prestížnom časopise The Lancet, v ktorom sa uvádzalo, že tvrdenie, že covid-19 nemá prirodzený pôvod je „konšpiračná teória“, a na ktorý sa Fauci následne odkazoval aj verejne.
Keď sa potom Daszaka pýtal na informácie známy ekonóm Jeffrey Sachs, mal byť odbyt Daszakom s tým, že mu právnici odporučili o veci nehovoriť.
Daszak, ktorý si neskôr pochvaľoval do médií spoluprácu s čínskou stranou a ľudia, ktorí vedeli o jeho minulosti, zostali v šoku: „Môj bývalý šéf, ktorý dirigoval financovanie výskumu vo Wuchanskom virologickom inštitúte, ktorý by mohol byť miestom, odkiaľ táto choroba pochádza, tam teraz vyšetruje pôvod ochorenia. Nemohol som tomu uveriť,“ hodnotí epidemiológ Andrew Huff misiu svojho bývalého nadriadeného sprostredkovanú WHO.
S opačnými názormi niektorých vedcov potom bolo „zametené“ pomocou cenzúry, čo neskôr potvrdili aj dokumenty, zverejnené Elonom Muskom po prevzatí Twitteru. Na cenzúre sa mal podieľať aj sám Fauci a pri svojej výpovedi pri žalobe, ktorá sa tým zaoberala, opakoval na položené otázky najmä jedno spojenie: „Nespomínam si. Nespomínam si. Naozaj si nespomínam.“
Krátko po odchode Anthonyho Fauciho z vedenia NIAID sa všetko zmenilo aj v náhľade na „dezinformácie“ ohľadom pôvodu koronaviru. Zverejnené správy amerických inštitúcií vrátane FBI totiž naznačovali, že je covid-19 „pravdepodobne laboratórneho pôvodu“.
Mnoho epidemiológov aj zástupcovia Moderny a Pfizeru malo podľa dokumentu dochádzať do budovy americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) a epidemiológ Ralph Baric, spolupracujúcej v minulosti aj s wuchanským laboratóriom, na otázku CIA o svojej spolupráci so spravodajskými službami odpovedá pri svedectve kladne, načo prepis prechádza do začiernenej pasáže. Práve to by mohlo podľa dokumentu jasne naznačovať, že Američania využívajú spoluprácu s čínskou stranou, aby mali pod kontrolou, čo tamojšie laboratóriá vykonávajú s nebezpečnými vírusmi.
Napriek tomu, že následné vypočutie v Kongrese nezistilo na rokovaní Fauciho a jeho spolupracovníkov nič zlé, mnoho vedcov, ktorí sa rozhodli vyjadriť pre dokument, sú opačného názoru. Americký molekulárny biológ Richard Ebright je presvedčený, že práve skupina ľudí napojená na Fauciho dobre vedela, čo sa vo Wu-chane deje. „Pravdepodobne títo jedinci spôsobili pandémiu, ktorá zabila 20 miliónov ľudí,“ myslí si.
Redfield potom dodáva, že ich zaráža predovšetkým prístup k opačným názorom počas pandémie. „Máme právo robiť chyby, ale mrzí ma, keď ich neuznáme, aby sme ich už znova v budúcnosti neopakovali,“ povedal a jasno má aj ekonóm Jeffrey Sachs. „Fauci to vedel a opakovane klamal,“ dodal v dokumente k hlavnej tvári boja Ameriky s koronavírovou pandémiou, ktorá má byť pre veľa tamojších ľudí aj naďalej stále „nedotknuteľná“.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik