Národnej rade Slovenskej republiku už vyše polroka chýba predseda parlamentu, ktorého voľba má byť jednou z hlavných tém na februárovej parlamentnej schôdzi. Potom čo sa Peter Pellegrini stal prezidentom mal záujem o kreslo predsedu parlamentu Andrej Danko, jeden z podpredsedov NR SR, ktorý zdá sa od tejto požiadavky ustúpil a mal by túto funkciu nechať strane Hlas-SD, tak ako sa píše v koaličnej dohode. Horúcim kandidátom na šéfa parlamentu je síce minister Richard Raši, ale ešte sa môže všetko zmeniť.
Názory na danú pre portál topky.sk vyjadrili politolóhovia Michal Cirner a Radoslav Štefančík. Téma sa stala aktuálnou najmä po tom, čo sa Danko vzdal snahy obsadiť post šéfa Národnej rady. SNS oznámila, že podporí kandidáta Hlasu, čo zúžilo ich výber a momentálna sa špekuluje najmä s menom Raši, ktorý podľa politológov nemusí byť jediným kandidátom.
Cirner pripomenul, že oficiálnym kandidátom na post šéfa parlamentu bol terajší minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, Richard Raši. Jeho hypotetická nominácia na post predsedu parlamentu sa, ale, logicky, spája s istým problémom. Jedna osoba totiž nemôže sedieť na dvoch stoličkách naraz.
."Mohol by to byť súčasný poverený podpredseda Peter Žiga, minister Richard Raši, ministerka Denisa Saková, ale viem si na jeho čele predstaviť aj štátneho tajomníka z ministerstva investícií Michala Kaliňáka," spomenul hneď niekoľko kandidátov Štefančík.
Cirner pripomína, že v prípade nominácie Rašiho ide o manéver, do ktorého bude zapojený prezident, premiér aj vláda: "Odvtedy sa však všeličo v koalícii a aj v Hlase zmenilo. Ak by sa stal predsedom parlamentu Raši, bolo by potrebné menovať nového ministra na ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, ktorým by sa mohol stať doterajší štátny tajomník Michal Kaliňák, takže ide o logistický politický manéver, do ktorého by musel byť zapojený premiér, vláda a prezident."
Návrat Rašiho do parlamentu by podľa Cirnera znamenal ešte jeden problém. Jeden z náhradníkov za Hlas-SD by musel opustiť parlament. "Preto by najjednoduchším riešením bolo, aby sa predsedom parlamentu stal doteraz poverený vedením parlamentu Peter Žiga z Hlasu, ktorý je formálne podpredsedom Národnej rady Slovenskej republiky. Zdá sa, že sa vo funkcii "zabýval", takže je to tiež možnosť, s ktorou sa dá rátať," doplnil politológ Cirner z Prešovskej univerzity v Prešove.
Do úvahy prichádza aj ďalšie meno, ktorý je šéf Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj-Eštok, ktorý podľa Cirnera vedie veľmi komplikovaný rezort, ktorý berie veľa času a energie, pričom Šutaj Eštok musí zároveň viesť aj stranu ako takú. "Vieme, že poslanecký klub Hlasu nefunguje stopercentne (sú tam rebeli hovoriaci si Hlas rozumu a možno sú tam aj ďalšie problémy), preto by príchod Šutaja-Eštoka na post predsedu parlamentu znamenal, že sa môže viac venovať strane a priamo v parlamente, aj ukočírovaniu poslaneckého klubu strany," vyslovil ďalšiu možnosť Cirner.
"Viem si predstaviť aj nasledovnú zmenu: Denisa Saková šéfka parlamentu, Samuel Migaľ minister hospodárstva. Ministerka Saková je totiž v tejto vláde značne neviditeľná, možno by jej takého zviditeľnenie pomohlo. Mať na čele parlamentu ženu by znamenalo menej testosterónu počas rokovaní, čo by mohlo pomôcť slovenskej politickej kultúre. Zároveň by sa tým mohol vyriešiť problém so štyrmi "rebelujúcimi" poslancami okolo pána Migaľa," ponúkol svoju úvahu politológ Štefančík.
Ak pôjde všetko podľa koaličného plánu, podľa Cirnera by mohol novozvolený šéf parlamentu "prebrať kormidlo" už na februárovej schôdzi parlamentu. Tá sa konkrétne koná v utorok 4. februára 2025. Funkcie sa vrátane všetkých právomocí ujíma v momente zvolenia.
"Môžeme sa dočkať aj nejakého prekvapenia, ak by koalícia chcela situáciu využiť na "prepriahanie" vo vláde, to znamená, že by došlo k rekonštrukcii vlády. Vtedy by mohol parlament viesť aj niekto iný ako spomenutí páni z Hlasu. Je to však dosť nepravdepodobné, no na zvolenie šéfa parlamentu je potrebných 76 hlasov, takže ak Huliakovci a Hlas rozumu nebudú hlasovať v súlade s koalíciou, nemusí sa voľba predsedu parlamentu podariť. Bude dosť záležať od týchto dvoch zoskupení, koho budú chcieť podporiť na post predsedu parlamentu," upozornil na záver Cirner.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik