Kým súčasný mainstream sa snaží bagatelizovať význam tradičných sviatkov, etnológovia potvrdzujú ich hlboký kultúrny a duchovný význam. Sviatok Troch kráľov je toho žiarivým príkladom, hoci málokto vie, že Biblia neuvádza ani presný počet, ani mená mudrcov, uvádza portál Veda na dosah.
Príbeh Troch kráľov je predovšetkým príbehom o zjavení Ježiša Krista pohanským národom. Podľa evanjelia sv. Matúša sa mudrci z východu (v gréckom origináli "magoi") vydali na dlhú cestu za novonarodeným židovským kráľom. Ich príchod do Betlehema mal mimoriadny význam - symbolizoval, že Kristus neprišiel len pre vyvolený židovský národ, ale pre všetkých ľudí.
Dary, ktoré mudrci priniesli, neboli náhodné:
Hoci Biblia hovorí len o "mudrcoch z východu", tradícia ich postupne začala označovať ako kráľov. Tento posun nastal pravdepodobne pod vplyvom starozákonných proroctiev, najmä Žalmu 72, ktorý hovorí o kráľoch prichádzajúcich vzdať hold Mesiášovi.
Betlehemská hviezda, ktorá mudrcov priviedla k Ježišovi, symbolizuje Božie vedenie. Historici a astronómovia sa dodnes pokúšajú vysvetliť tento úkaz rôznymi teóriami - od kométy po konjunkciu planét. Pre veriacich však zostáva predovšetkým znamením Božej prozreteľnosti.
Stretnutie mudrcov s kráľom Herodesom odhaľuje aj politický rozmer Kristovho narodenia. Herodesa správa o narodení "židovského kráľa" vydesila natoľko, že nariadil vyvraždenie betlehemských chlapcov. Tento príbeh ukazuje odvekú konfrontáciu medzi svetskou mocou a Božím kráľovstvom.
Málo známym faktom je skutočnosť o pôvode mien Troch kráľov. Ako potvrdzuje etnologička Viera Feglová, Biblia neuvádza ani presný počet, ani mená mudrcov. Mená Gašpar, Melichar a Baltazár sa v histórii objavujú až v 14. storočí. Tento fakt však nijako nezasahuje do duchovnej a kultúrnej hodnoty sviatku - naopak, ukazuje, ako sa tradícia prirodzene vyvíjala a obohacovala o nové prvky.
"Zvyky tohto dňa sú príkladom prelínania sa staroslovanských a kresťanských obradov," vysvetľuje etnologička Emília Horváthová. Práve v tento deň sa spájali pradávne slovanské rituály s kresťanskou vierou spôsobom, ktorý prežil stáročia.
Voda svätená na Troch kráľov mala podľa ľudových predstáv mimoriadnu silu. "V gréckokatolíckej a pravoslávnej tradícii sa voda svätila priamo v tečúcich potokoch a riekach," pripomína Horváthová. Ľudia verili, že táto "jordánska voda" ich ochráni pred zlými silami.
Spolu s vodou sa svätili aj ďalšie predmety - krieda, soľ, sviečky a cesnak. Každý z nich mal svoj špecifický účel: posvätenou soľou kŕmili dobytok pre ochranu pred urieknutím, sviečky zapaľovali počas búrok a kriedou kreslili ochranné znaky.
Fascinujúci je príbeh koledovania, ktoré cirkev najprv zakazovala, no napokon ho múdro prijala za svoje. "Termín koleda je odvodený od rímskeho slova kalendae," objasňuje Horváthová. Etnologička Viera Feglová dodáva, že tento zvyk bol taký silný, že ho nedokázali potlačiť ani prísne cirkevné zákazy.
Etnologička Zuzana Beňušková potvrdzuje, že mnohé z týchto zvykov pretrvávajú dodnes. Kňazi stále navštevujú domácnosti, píšu nad dvere tradičné C+M+B (Christus mansionem benedicat - Kristus nech žehná tento príbytok) a kropením svätenou vodou požehnávajú príbytky veriacich.
Naši predkovia spájali tento sviatok aj s predpoveďami počasia a úrody. "Na Tri krále zima stále" alebo "Ak je na Troch kráľov jasno, zdarí sa pšenica, ak je mnoho hviezd, bude mnoho zemiakov" - tieto pranostiky svedčia o pozorovaní prírody našimi predkami.
Žijeme v čase, keď liberálne médiá spochybňujú význam tradícií, sviatok Troch kráľov dokazuje, že naši predkovia mali hlbšiu múdrosť než mnohí dnešní "pokrokári". Dokázali spojiť to najlepšie z pohanských i kresťanských tradícií do harmonického celku, ktorý pretrvá aj napriek snahám o jeho znevažovanie.
"V pravoslávnych a gréckokatolíckych obciach na Slovensku sa v tento deň slávi narodenie Krista a končí sa vianočný cyklus sviatkov," uzatvára Beňušková, čím podčiarkuje jedinečnosť tohto sviatku v našej kultúre.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik