Pravda o ruských sankciách bolí. Natoľko, že ju môžu zakázať!
05 | 01 | 2025 I Roman Martiška

Ruská ekonomika už takmer tri roky čelí západným sankciám. Expertov naďalej prekvapuje, že sankcie absolútne nesplnili svoj cieľ. Hlavný ekonóm Inštitútu medzinárodných financií Robin Brooks je presvedčený, že za tým nie je ani nefunkčnosť sankcií, ani sila ruskej ekonomiky, môže za to vraj samotný Západ, ktorý svoje vlastné sankcie nedodržiava. Brooks by zakázal hovoriť o tom, že sankcie nefungujú.

Západné krajiny uvalili na Rusko po začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine sankcie, v lete minulého roka napríklad Európska únia prijala už štrnásty balík sankcií. Ruská ekonomika, ale podľa všetkého sankciám odoláva. Podľa ekonómov sa totiž kľúčové odvetvia ruskej ekonomiky prispôsobili, našli sa nové trhy a pozitívny vplyv má vojnová ekonomika.

„Ruský hospodársky rast a prudký spotrebiteľský dopyt, podporený rozsiahlymi vládnymi výdavkami, umožnili rôznorodým podnikom, ako sú banky, výrobcovia automobilov a letecké spoločnosti, nájsť spôsoby, ako sa s tým vyrovnať, a v niektorých prípadoch aj prosperovať, a to napriek americkým a európskym obmedzeniam,“ upozornili analytici pre agentúru Bloomberg.

Obchod cez tretie krajiny

Americký ekonóm a veľký zástanca protiruských sankcií Brooks za tým, ale vidí neschopnosť Západu sankcie prísne vymáhať a odmieta akékoľvek vedecké štúdie, ktoré sankcie označujú ako nefunkčné.

„Je potrebné zakázať všetky akademické práce, ktoré interpretujú odolnosť ruského HDP ako známku toho, že sankcie nefungujú. Odolnosť Ruska je iba príznak nerozhodnosti Západu ohľadom sankcií. Keby sa Západ spamätal, Rusko by teraz bolo v rozklade...“ tvrdí Brooks na sieti X.

Brooks už skôr upozorňoval na to, že Rusko obchádza západné sankcie obchodom cez tretie krajiny. A podieľa sa na tom vraj aj Česká republika. Napríklad vývoz z Česka do Kirgizska od začiatku vojny na Ukrajine vzrástol o 1200 %. Rovnako sú na tom aj iné štáty ako Poľsko alebo Nemecko.

Únia radšej pozerá inam

Od začiatku vojny na Ukrajine vo všeobecnosti vzrástol podiel vývozu do Strednej Ázie prakticky v rovnakej miere, v akej sa prepadol export do Ruska. Najviac sa pomer vývozu zmenil v USA. V roku 2019 vyvážali Spojené štáty do Strednej Ázie a do Strednej Ázie a do Ruska 23 ku 77 percentám, o štyri roky neskôr už 80 ku 20 percentám.

Hneď za Spojenými štátmi sa najviac zvýšil nepriamy vývoz do Ruska v Českej republike. V roku 2019 sa z ČR vyvážalo do Strednej Ázie a do Strednej Ázie a Ruska v pomere 15 ku 85 percentám. V prvom polroku 2023 sa pomer zmenil na približne 70 k 30 percentám.

Brooks tiež upozorňoval na nefunkčné zastropovanie cien ruskej ropy, pričom sankcie Rusku pomáhajú obchádzať najmä Gréci. Grécki oligarchovia vraj predávajú tankery do ruskej „tieňovej flotily“, teda do zbierky lodí, ktoré sa plavia bez poistenia, náležitých dokumentov alebo dokonca pod falošným menom. Preto vraj klesá podiel, ktorý grécke lode mali na preprave ropy z ruských prístavov na Balte, hoci ruské príjmy z predaja ropy sú stále rekordné. „A EÚ radšej pozerá inam...“ sťažoval sa Brooks už v roku 2023.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok