Vedú stopy atentátu na Roberta Fica na Ukrajinu?
03 | 01 | 2025 I Ivan Brožík

V zahraničnej tlači sa nájde kadečo zaujímavé, najmä, ak sa chce hľadať. Niečo podobné a pre nás na Slovensku zaujímavé ponúkol najnovšie web fondsk.ru. V článku publicistu Dmitrija Minina zaujala napríklad titulková otázka - "Prečo sa Zelenskému toľko protiví slovenský premiér Robert Fico?"

Dmitrij Minin píše: Šialenstvo a neschopnosť kyjevského režimu stále viac znepokojuje jeho východoeurópskych susedov.

Ďalší text je iba (pre rýchlosť) hrubým prekladom, redakcia HD do jeho obsahu nezasahovala.)

______________________________________

"Aby sme pochopili, prečo Vladimír Zelenskyj tak ostro útočí na slovenského premiéra Roberta Fica a návrhy na bratislavské sprostredkovanie medzi Moskvou a Kyjevom vníma ako výsmech seba samého

Musíme sa vrátiť k udalostiam z 15. mája 2024. Vtedy došlo v Handlovej k pokusu o atentát. Istý 71-ročný Juraj Cintula z mesta Levice, básnik a zakladateľ miestneho literárneho klubu, ho päťkrát strelil a ťažko zranil. Svoj čin, kedy jeho slová ešte presakovali na verejnosť, pripisoval hlavne Ficovej neochote riadne podporiť Ukrajinu a podľa Cintulu jeho „proruskej orientácii“.

Juraj Cintula a jeho manželka

Cintula je podľa odhadov veľmi náchylný na psychické ovplyvňovanie zvonku, a to nielen na výzvu svojho srdca, ale aj na popud svojich progresivistických manipulátorov. Vyšetrovanie od tej doby prebieha neverejne, ale Fico si je dobre vedomý jeho priebehu aj toho, odkiaľ prišla objednávka. V dôsledku týchto udalostí sa jeho kritický postoj k Ukrajine iba prehĺbil. Čo je však dôležité, celé pozadie tejto operácie je Zelenskému samozrejme známe. Zločinec svoju obeť vždy nenávidí, najmä ak zastáva významnú politickú funkciu.

Zadržanie nešťastného „atentátnika“ Juraja Cintulu

Vyšetrovaním sa možno podarí zistiť všetky mená strojcov a organizátorov atentátu, aj keď nie je isté, že budú zverejnené, proti čomu sa určite postavia slovenskí „starší súdruhovia“ z EÚ a NATO. Avšak „rukopis a profilácia“ tohto zločinu rozhodne ukazujú smerom k šéfovi GUR, zjavnému maniakovi, ako ukáže každé psychiatrické vyšetrenie, Kirillovi Budanovovi. Šéf SBU Vasil Maljuk k nemu však v tomto zmysle nemá ďaleko.

К. K. Budanov a V. Maljuk – manuál pre Lombrosa, ktorý definoval psychotypy podľa tváre

Tvárou v tvár rade zatknutí svojich agentov vyslaných z Ukrajiny do Ruska za účelom atentátu (napr. Z. Prilepin), ako aj problémom s ich evakuáciou, prešli od istej doby na výber páchateľov z radov miestnych občanov alebo neukrajinských migrantov, nech už sa odohráva kdekoľvek . Využívajú pritom početné „rozptyľovače“, ktoré vyhľadávajú „vhodný materiál“, aby čo najviac skryli pôvodný zdroj. Spracovanie vybraných kandidátov zahŕňa špecifickú psychologickú metodiku, ktorá využíva širokú škálu nástrojov, ako prinútiť človeka nielen k zaujatiu pozície, ale aj k činom, ktoré by v bežnom živote nikdy neurobil.

Skutočnosť, že ľudia takejto manipulácii podliehajú, je samozrejme smutná, ale bohužiaľ ju ani neospravedlňuje. Najmä činnosť početných ukrajinských call-centier, ktorá pravdepodobne dosiahla vo svete nebývalých rozmerov, je postavená na tomto modeli. V prípadoch, keď treba „objekt“ priviesť k páchaniu extrémnych činov, ako je vražda, sa používa hĺbkový prístup založený na kombinácii materiálnych, ideologických, náboženských, romantických (vrah Vladlen Tatarskij) a ďalších faktorov. Slovenský básnik Cintula bol zjavne ovplyvnený ideológiou, sotva sa riadil nejakými vlastnými záujmami. Mimochodom, úplatok 500 miliónov eur, ktorý Zelenskyj počas bruselskej schôdzky ponúkol Ficovi za odmietnutie spolupráce s Ruskom z ruských rezerv, mohol byť diktovaný jeho snahou nejakým spôsobom kompenzovať fyzickú ujmu spôsobenú slovenskému premiérovi pri atentáte. Úplne v duchu Zelenského a jeho tímu. Je len malá šanca, že by sa v blízkej dobe mohlo niečo prevaliť, lepšie je „mazať“ vopred.

R. Fico a V. Putin v Kremli

O tom, že je Zelenskyj v tejto temnej sfére hlboko ponorený, svedčí aj to, že po nedávnej Ficovej návšteve Moskvy, ktorá sa mu nepáčila, kvôli riešeniu problému s plynom, ktorý vznikol vinou Kyjeva, vyzval ukrajinský dočasný prezident slovenské špeciálne služby, aby si to s ich premiérom „vybavili“. Smiešne a desivé. Niečo také sa vo svetovej politike ťažko pamätá. Zo zahraničia boli národy vyzývané, aby sa postavili proti vlastným autoritám, ale diktovať zahraničným bezpečnostným agentúram, aby „vyšetrovali škodlivé činy“ vlastného vedenia, to chce veľa premýšľania. Zdá sa však, že je to sila zvyku, ktorou sa Zelenskij už snaží riadiť nielen vlastných,  ale aj zahraničných strážcov zákona.

V. Zelenskij, R. Fico, V. Putin

Krytý zatiaľ velikánmi svetovej politiky, sa správa ku krajinám, ktoré sú, ako sa mu zdá, čo do významu podriadené Ukrajine, s nápadnou aroganciou. Orbánovo Maďarsko a Ficovo Slovensko sú pre neho akási „maličkosť“, ktorú sa nehanbí ležérne urážať, a to napriek všetkej pomoci, ktorú poskytli Ukrajine, vrátane doslova záchrany jej dodávok elektriny. Dokonca aj Poľsko začal Zelenskyj považovať za mocnosť nižšieho rádu, čo Varšavu, ako je vidieť z vyjadrenia jej ministra zahraničných vecí R. Sikorského, priam nepríjemne uráža.

Orbán a Fico

Ficovi slúži ku cti, že tvárou v tvár Zelenskéhoo krupobitiu útokov prejavuje úplnú vyrovnanosť a predkladá nové mierové iniciatívy na riešenie ukrajinskej krízy. Jeho posledné vyhlásenie, že za nevyhnutnú stratu územia, až bude dosiahnutá mierová dohoda, budú môcť kyjevské úrady, ho však rozzúrilo. Takýto názor však zastáva čoraz viac politikov, a to aj na Západe. Samotní Ficovi odporcovia na Slovensku ešte dokázali kvôli návšteve svojho premiéra v Moskve zdvihnúť v Bratislave malú vlnu protestov, do ktorých sa zapojili Kyjevom ovládaní migranti z Ukrajiny a západní patróni. Obrátili sa na prezidenta krajiny P. Pellegriniho s výzvami, aby proti údajne proruskému šéfovi vlády zakročil.

Slovenský premiér R. Fico a slovenský prezident P. Pellegrini

Obaja politici sa stretli a prezident sa celkom uspokojil s Ficovým vysvetlením, že je na ceste preto, aby chránil národné záujmy, a nie záujmy niekoho iného. Načrtol niekoľko variantov riešenia problému dodávok plynu cez Ukrajinu, ktoré mu boli navrhnuté v Moskve a ktoré vyžadujú ďalšiu dohodu. Fico dokonca nevylúčil, že pokiaľ ukrajinské vedenie odmietne nechať plyn prechádzať cez slovenské územie, môže Bratislava proti Kyjevu zaviesť sankcie, vrátane zastavenia dodávok elektriny. Kto na tom bude horšie, je veľkou otázkou. Iniciatívu premiéra, aby sa Slovensko stalo prostredníkom medzi Ruskom a Ukrajinou, prezident celkom schválil. Pellegrini zase chce navštíviť Kyjev, aby vyrovnal nespokojnosť, ktorá sa zdvihla medzi jeho západnými spojencami a nimi inšpirovanými vnútornými protestmi, pokiaľ však pán Zelenskyj blahosklonne prijme jeho návštevu.

Zakarpatská oblasť

Napäté vzťahy Zelenského s Ficom a maďarským premiérom Orbánom však neodrážajú len ich vzájomnú osobnú nevraživosť či problémy s plynom, ale aj vážny nesúhlas Bratislavy a Budapešti s politikou Kyjeva v Zakarpatskej oblasti, ktorá s nimi susedí. Chápu obavy Moskvy o ruský jazyk a práva ruskojazyčného obyvateľstva na Ukrajine, pretože aj tam sú ich vlastné menšiny v Zakarpatskej oblasti (1,3 milióna obyvateľov) s hlavným mestom Užhorodom diskriminované. Maďari sa obávajú o práva svojej tamojšej menšiny (150-200 tisíc). Slováci nezabudli, že Zakarpatie bolo v rokoch 1920-1938 súčasťou Československej republiky, historicky má s Ukrajinou len malý vzťah a pripadlo jej len zo Stalinovej vôle. Domnievajú sa, že väčšina jeho obyvateľov je samostatným etnikom Rusínov (akýmsi „strateným 14. kmeňom Slovanov“ na pozadí už existujúcich 13 národných slovanských štátov), ​​násilne ukrajinizovaným, a považujú sa za jeho hlavných patrónov. Vo vlastnej krajine Bratislava zaštiťuje Rusínov takmer ako privilegovanú plnoprávnu menšinu. Mimochodom, Rusíni sú ako samostatné pôvodné etnikum so všetkými právami na rozvoj svojej kultúry a jazyka okrem Slovenska uznaní aj v Maďarsku, Srbsku a Chorvátsku a sú chránení európskym dohovorom, ktorý Ukrajina zrejme podpísala, ale v skutočnosti ho úplne ignoruje.

Ak si Zelenskyj myslí, že keď vedie nepriateľskú politiku voči Slovensku a Maďarsku a prehliada záujmy ostatných národov, okrem ukrajinského, chráni tým celistvosť svojho štátu, v skutočnosti je pri takomto postupe všetko skôr naopak. O tom sa zrejme ešte musí presvedčiť.

PS „Ukončenie dodávok ruského plynu do Európy cez Ukrajinu bude mať značný vplyv na štáty EÚ, ale dôsledky pre Rusko budú minimálne“ – tak komentoval Robert Fico pozastavenie tranzitu zemného plynu kvôli tomu, že Gazprom na to po skončení zmluvy nemá dôvod.

AUTOR: Dmitrij Minin

________________________________________

Matúš Šutaj Eštok sa vyjadril: Ukrajina zrádza dôveru medzi krajinami
Predseda strany HLAS – sociálna demokracia, Matúš Šutaj Eštok, reagoval na rozhodnutie Ukrajiny zastaviť dodávky plynu cez jej územie. Podľa neho ide o zásadný krok, ktorý zrádza doterajšiu dôveru medzi krajinami a spôsobí Slovensku značné... Čítať ďalej
02 | 01 | 2025 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok