Pražskí korešpondenti bruselského Politico komentovali slovenského Fica
03 | 01 | 2025 I Ivan Brožík

Ak začneme tým, že mediálny projekt Politico je americké médium, ktoré v Bruseli založilo odnož Politico.eu, už teraz musí byť čitateľovi všetko jasné. Najmä, ak inštitúcie Európskej únie vnímajú Politico.eú ako vlastný tlačový orgán. Ak sa vám však chce začítať do paškvilu, ktorý pre americké Politico.eu v Bruseli napísali "zasvätene" korešpondenti z Prahy o slovenskom predsedovi vlády Robertovi Ficovi, urobíte si aspoň obraz o "nezávislej, objektívnej a sravodajskej" mainstreamovej mediálnej politike Bruselu.

Článok redakcia HD preberá v plnom znení, bez redakčnej úpravy. Okrem polotučného zvýraznenia častí textu redakciou HD. 

_______________________________________________________

"Šírenie strachu z ruského plynu Robertom Ficom nemá odozvu

Prekvapivá návšteva Moskvy 22. decembra s cieľom uskutočniť priame rokovania s prezidentom Vladimirom Putinom vyvolala odsúdenie.

Keď sa bežní Slováci pripravovali na oslavu Vianoc a Nového roka, ich populistický premiér bol uzavretý v sérii diplomatických rokovaní v Bruseli a Moskve, aby sa pokúsil udržať ruský plyn prúdiť do krajiny.

Ale potom, čo zlyhala jeho snaha naďalej platiť Kremľu za palivo – a ropovody boli vypnuté , keď sa rok 2024 chýlil ku koncu – jeho čoraz hysterickejšie varovania o energetickej kríze v strednej Európe sa zdali byť horúce.

Podľa Fica by vypršanie platnosti dohody, ktorá umožňuje ruskej štátnej energetickej firme Gazprom vyvážať dodávky cez Ukrajinu, „malo drastické dopady na nás všetkých v Európskej únii“. A slovenský líder dokonca pohrozil zastavením vývozu elektriny do Kyjeva ako odplatou zaodmietnutie opätovného prerokovania dohody s Ruskom a spojil sa s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, aby tlačil na Ukrajinu.

Napriek tomu sa niekoľko dní po zastavení dodávky plynu predpovede o nedostatku ukázali ako nesprávne a ceny nestúpli do závratných výšok.

Podľa štatistík Gas Infrastructure Europe sú zásoby Slovenska naplnené z viac ako troch štvrtín, čo je nad sezónnym priemerom, kým v Maďarsku je to okolo 68 percent. Ďalšie členské krajiny Európskej únie, ktoré boli predtým závislé od ruského plynovodu, teda Rakúsko a Česko, majú tiež zdravé objemy v zásobách.

„Žiadna kríza, samozrejme, neexistuje,“ povedal Laurent Ruseckas, popredný odborník na trhy s plynom a výkonný riaditeľ komoditného spravodajského gigantu S&P Global. „Na Slovensku alebo v okolitých krajinách, ako je Rakúsko a Česko, nie sú žiadne problémy s dodávkami. Je tu relatívne vysoká skladovacia kapacita v porovnaní s dopytom, takže aj keby neexistovali žiadne alternatívne zdroje, nenastal by problém s dodávkami. A existuje veľa alternatív."

Medzitým Michal Kocůrek, odborník na energetiku z českej poradenskej firmy EGÚ, povedal, že dopad na EÚ ako celok bude marginálny. „Dovolím si dokonca tvrdiť, že jedno riziko – ktorým sa obchodníci neustále zaoberali a ktoré bolo neustále manipulované a hnalo cenu nahor – konečne zmizlo. Čoskoro sa teda ukáže, že Slovensko je dobre zásobené a nevyskytujú sa žiadne problémy a že ceny na trhu EÚ klesajú,“ povedal.

Niektorí si teraz kladú otázku, či Fico vôbec veril, že príde kríza.

Podľa ekonóma GLOBSEC Vladimíra Vaňa bolo Slovensko dobre pripravené na koniec obchodu, ktorý bol podľa neho dlho očakávaný a sotva prekvapivý. „Slovensko sa na túto situáciu pripravovalo od začiatku invázie,“ povedal.

A podľa Ruseckasa, zatiaľ čo účty by mohli mierne vzrásť, obchodníci už „pripočítali“ koniec dohody o tranzite a rozhodnutie nemeckej vlády ukončiť poplatky za tranzit plynu pri dodávkach do strednej Európy pomôže vyhnúť sa prudkému nárastu nákladov. .

Namiesto toho však Fico príde o príjmy z prepravy ruského plynu k susedom, pričom štátna energetická firma SPP môže prísť o desiatky miliónov eur na tranzitných poplatkoch. „Slovensko už nebude tranzitovať plyn do iných krajín, takže tieto príjmy pre štátne firmy budú preč,“ dodal analytik S&P. Ukrajina tvrdí, že Slovensko zarába až pol miliardy eur ročne obchodovaním s ruským plynom.

Poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Roth Neveďalová z jeho vládneho Smeru pre POLITICO po Ficovej ceste do Moskvy povedala, že je pravda, že slovenské „zdroje energie pochádzajú z Ruska, preto je pre nás veľmi dôležité zabezpečiť dodávky plynu. a ropu z Ruska“.

Zároveň priznala, že otázka plynovej dohody s Ukrajinou bola pre vládu nanajvýš dôležitá, „pretože sme tranzitná krajina – tranzitné poplatky sú teda veľkou časťou štátneho rozpočtu, takže nechceme, aby to skončilo. .“

Podľa štatistík Gas Infrastructure Europe sú zásoby Slovenska naplnené z viac ako troch štvrtín, čo je nad sezónnym priemerom, zatiaľ čo v Maďarsku je to okolo 68 percent. 
Ficove čoraz zúfalejšie snahy udržať ziskovú dieru otvorenú vrazili medzi neho a kolegov z EÚ ďalší klin. Prekvapivá návšteva Moskvy 22. decembra s cieľom uskutočniť priame rokovania s prezidentom Vladimirom Putinom vyvolala odsúdenie, pričom český minister zahraničných vecí Jan Lipavský povedal, že jeho krajina si „zabezpečila nezávislosť od ruských dodávok energie, aby sme sa nemuseli plaziť pred masový vrah“.

Tak či onak, tento gambit spálil akúkoľvek páku, ktorú Slovensko mohlo mať so susednou Ukrajinou. Ukrajinský minister energetiky German Galuščenko v rozhovore pre POLITICO začiatkom tohto týždňa označil Ficov bluf a povedal, že je nepravdepodobné, že by bol schopný zastaviť export elektriny, keďže by to bolo „absolútne v rozpore“ s pravidlami EÚ.

V snahe eskalovať politické spory sa Fico vo štvrtok vyhrážal „výrazným znížením podpory“ pre Ukrajincov žijúcich na Slovensku.

Z Prahy sa hlásili Gabriel Gavin a Ketrin Jochecová. Hanne Cokelaere informovala z Bruselu.

_________________________________________

 

Tak čo, prišlo vám nevoľno? Nie ste sami!

Mimoriadne - Ruská armáda prevzala kontrolu nad ukrajinským ložiskom lítia
Ruská armáda prevzala kontrolu nad najväčším ložiskom lítia na Ukrajine. Ruské ozbrojené sily ovládli ložisko lítia Ševčenkovskoje, ktoré bolo najväčšie na Ukrajine a jedno z najbohatších v Európe. Informuje o tom Rossijskaja Gazeta . „Ruské... Čítať ďalej
03 | 01 | 2025 | Ivan Brožík

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik