Zmluva s ministerstvom zdravotníctva, ktorú LOZ podpísalo podľa Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) naznačuje, že skutočnosti neprináša lepšie podmienky pre zdravotníkov, ale vytvára priestor na ďalšie zadlžovanie nemocníc.
Aj keď problém s výpoveďami vyše tritisíc lekárov je nateraz zažehnaný, vyjadrenia šéfa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) majú svoje dozvuky. Ten posledný deň v roku skritizoval malé a stredné nemocnice za to, že odmietli podpísať dodatky, ktoré LOZ vyrokoval s ministrom zdravotníctva. Tie však boli dohodnuté len pre štátne nemocnice s tým, že ministerstvo požiada aj ostatné, neštátne nemocnice, aby dodatky k pracovným zmluvám lekárov vo výpovedi dodatky obsahovali.
„S poľutovaním musíme konštatovať, že posledný útok MUDr. Petra Visolajského na nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska je prejavom jeho sklamania, obáv a nekompetentnosti,” uviedla na sociálnej sieti ANS.
Sklamanie Visolajského nastalo, podľa Mariána Petka, prezidenta ANS, po tom, ako zistil, že existuje časť nemocníc, ktorá nebude slepo nasledovať jeho požiadavky a ktorej manažment ukázal schopnosť prijímať rozhodnutia nezávisle a zodpovedne.
“Nemocnice v ANS sa postavili za stabilitu a udržateľnosť zdravotníctva bez toho, aby podliehali nátlaku a populistickým krokom bez politickej zodpovednosti,” uviedol šéf asociácie.
“Obavy Dr. Visolajského vyplývajú z uvedomenia si lekárov, že ich skutočné záujmy neboli v rokovaniach dostatočne zastúpené. Naopak, zmluva s ministerstvom zdravotníctva, ktorú LOZ podpísalo, naznačuje, že v skutočnosti neprináša lepšie podmienky pre zdravotníkov, ale vytvára priestor na ďalšie zadlžovanie nemocníc,“ uviedol Petko.
Nekompetentnosť Visolajského sa podľa neho rovnako prejavila v podpísanej zmluve s ministerstvom zdravotníctva, kde mal LOZ možnosť zabezpečiť adekvátne finančné zdroje pre nemocnice. „Namiesto toho nepochopenie finančných mechanizmov doktorom Visolajským vedie k situácii, že sa nemocnice dostanú do ešte väčších finančných problémov,“ upozornil Petko.
Ako dodal, nemocnice združené v ANS naďalej robia maximum pre zabezpečenie kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre pacientov a podporu svojich zamestnancov. „Zároveň odmietame pokusy o diskreditáciu nemocníc, ktoré sa namiesto populistických výrokov snažia o dlhodobé a udržateľné riešenia,“ dodal.
Napriek tomu, že šéf odborov si neželal na rokovaniach o podmienkach odborárov zástupcov majiteľov dvoch najväčších sietí nemocníc, Agel a Pentu, obe skupiny posledný deň v roku skritizoval. Ich nemocnice totiž odmietli podpísať dodatky, ktoré LOZ dohodol s ministrom zdravotníctva, informuje portál medicina.sk.
Podľa týchto nemocníc boli diskriminačné voči lekárom, ktorí výpovede nedali a ktorých bola v nemocniciach Agel a Penty väčšina. Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá združuje 82 nemocníc navyše už 24. decembra upozornila ministerstvo zdravotníctva, že dohoda medzi vládou a LOZ nie je vykonateľná a nemocnice združené v asociácii ju v predloženom znení nemôžu podpísať, a to z viacerých dôvodov.
„Objektívne musíme uznať, že v štátnych nemocniciach, ktoré spadajú pod ministerstvo zdravotníctva zabezpečil minister Kamil Šaško hladký chod, za čo jemu a jeho tímu ďakujeme. Na druhej strane, nemocnice vo vlastníctve finančných skupín zlyhali vo vzťahu k svojim lekárom a preukázali voči nim výraznú neúctu, dokonca ohrozovali celoštátnu dohodu a návrat všetkých lekárov. Opätovne tým ukázali, že záujem zdravotníkov a pacientov je pre finančné skupiny až na druhom mieste a ich prioritou zostáva bezohľadný zisk. Táto situácia nám zanechala pachuť a jasne demonštruje, že finančné skupiny v našom zdravotníctve stále uprednostňujú finančný profit pred kvalitnou zdravotnou starostlivosťou,“ uviedol Visolajský.
Na jeho slová ostro zareagoval hovorca Penta Hospitals Tomáš Kráľ. „V prvom rade neúctu voči pacientom prejavili odborári LOZu. Chceli si diktovať oveľa viac, ako reálne vyrokovali. Svoju neúctu prejavili aj voči ostatným prevádzkovateľom a sektorovým partnerom, s ktorými odmietali rokovať. Samotné dodatky k zmluvám zdržiavali a neposúvali ich riaditeľom nemocníc. Navyše LOZ chcel presadiť diskriminačný prístup voči všetkým lekárom, ktorí sa odmietli zúčastniť protestných výpovedí. V posledných hodinách tohto roka uviedli celý sektor vrátane verejnosti do neistoty a ohrozili prevádzkyschopnosť veľkých štátnych nemocníc. Napriek tomu, že LOZ chce panovať celému sektoru zdravotníctva, odborári nie sú pripravení na vecnú odbornú diskusiu a už vôbec nechcú niesť zodpovednosť za škody, ku ktorým ich protestné akcie v konečnom dôsledku povedú. Toto nie je dobré východisko pre ďalšiu perspektívu slovenského zdravotníctva,“ uviedol.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik