V priebehu druhého polroka 2024 koalícii pribúdali v parlamente problémy s uznášaniaschopnosťou pléna, snaha opozície využiť ich však bola platonická a prejavila sa skôr zvýšeným počtom tlačových konferencií, ako ponukou životaschopnej programovej alternatívy. Pri hodnotení politických udalostí 2. polroka 2024 to v TASR TV povedal publicista Juraj Hrabko.
Samotnú skutočnosť, že koalícii v parlamente neprešli niektoré jej legislatívne návrhy, Hrabko za problém nepokladá. "Nemalo by byť automatické, že to, čo sa dohodne na koaličnej rade, koaliční poslanci vždy schvália," upozornil. V parlamente sa podľa neho má o návrhoch legislatívy reálne rokovať a návrh, ktorému neverí väčšina z prítomných poslancov, by podľa neho prejsť nemal, hoci si to vyžaduje dohoda z koaličnej rady.
"V parlamente by sa mala viesť diskusia, ktorá vedie ku skvalitneniu návrhov zákonov, s ktorými prichádza vláda, a tá by sa zasa mala neustále uchádzať o dôveru poslancov," povedal Hrabko. Dodal, že na Slovensku sme zvyknutí, že parlament automaticky schváli legislatívu dohodnutú na koaličnej rade, ale v demokracii by to takto fungovať nemalo.
Slovensko je podľa neho v zlom stave, na čom sa však podpísala aj neschopnosť opozície vytvoriť životaschopnú programovú alternatívu k vládam Smeru-SD. "Máme čerstvú skúsenosť z roku 2020, keď opozičné strany ukázali schopnosť vyhrať voľby, ale neschopnosť vládnuť. Roky 2020-2023 patria k tým, slušne povedané, najnepríjemnejším, aké sme kedy na Slovensku zažili," uviedol Hrabko.
Aj dnes sa podľa neho opozičné strany sústreďujú najmä na kritiku vlády Roberta Fica (Smer-SD), ale konkurenčné programové riešenia ponúkajú minimálne.
Skutočnosť, že zákon o štátnom rozpočte podporilo všetkých 79 pôvodných vládnych poslancov podľa Hrabka neznamená, že koalícia je v plnom počte. Keďže za rozpočet bolo rozhodnutých hlasovať všetkých 76 poslancov aktuálnej tesnej koaličnej väčšiny, pre skupinku okolo poslanca Rudolfa Huliaka (NK/ NEKA) podľa Hrabka nemalo zmysel hlasovať inak, výsledok by bol tak či onak rovnaký. "Ale vládna koalícia dokázala schváliť rozpočet a udržať si väčšinu v parlamente, ktorá je však veľmi krehká," upozornil Hrabko.
Konsolidáciu verejných financií, ktorá bola spojená s otázkou rozpočtu, považuje aj Hrabko za nevyhnutnú, jej zvolenú formu však podľa neho kritizuje aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. "Vláda nechce šetriť, spolieha sa na to, že vyberie viac peňazí - čo môže, ale aj nemusí byť," upozornil.
Za problém, ktorý sa ťahal v priebehu celého druhého polroka a zatiaľ sa ho nepodarilo vyriešiť, považuje Hrabko neobsadený post predsedu parlamentu. Pripomenul, že podľa koaličnej zmluvy patrí Hlasu-SD a pokiaľ sa členovia koalície nedohodnú inak, mali by postupovať v zmysle tejto zmluvy. "Každý rozumie, že stranícke politické škriepky môžu byť, ale keď ide o post druhého najvyššieho ústavného predstaviteľa krajiny, tak majú trvať čo možno najkratšie," uzavrel Hrabko.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik