Eurofondy vyčerpané! Prečo ich nevidíme v regiónoch?
28 | 12 | 2024 I Roman Martiška

Dialo sa to tak zatiaľ vždy. Výnimkou nebola žiadna vláda. K zodpovednosti za premrhanú príležitosť modernizovať krajinu vďaka miliardám z EÚ sa zatiaľ neprihlásil nikto. Úspech má ale veľa majiteľov.

Slovensku hrozí prepadnutie eurofondov. Opäť. Rovnaká správa sa na prelome jesene a zimy v slovenských médiách objavuje každý rok - informuje portál euroactiv.sk.

Suma, ktorú má štát vrátiť do eurorozpočtu, sa vždy mení: raz sú to závratné štyri miliardy, inokedy zachraňujeme „len“ pár desiatok miliónov pre poľnohospodárov. Udalosti sú, ale každých dvanásť mesiacov rovnaké.

“Minister alebo ministerka, ktorý má v správe európske peniaze, koncom roka médiá informuje, že časť z nich takmer určite prepadne. Najviac si dá záležať na tom, aby bolo jasné, že problém majú na svedomí jeho či jej predchodcovia,” pripomína portál.

Keď sa v programovom období 2014 až 2020 navzdory predpokladom podarilo vyčerpať eurofondový balík do eura, išlo, podľa portálu, o manažérsky kumšt minimálne troch ministrov. Lenže práve to, čo sa považuje za úspech, je v skutočnosti dôvodom neefektívneho čerpania. Keď sa všetci sústredia na rýchlosť čerpania, zabúda sa na to podstatné – výsledky.

Aké sú výsledky na Slovensku?

Znižovanie regionálnych rozdielov do programového vyhlásenia napísali všetky vlády od roku 1993, no skutočnosť je taká, že západ a východ Slovenska sú stále dva rozdielne svety.

V Politike súdržnosti je stále kľúčovým ukazovateľom regionálneho rozvoja HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily. Podľa údajov Eurostatu je v ňom nad európskym priemerom len Bratislavský kraj, ktorý na obyvateľa vyprodukuje 146 percent priemeru európskeho HDP.

Ostatné regióny sú pod 65 percentami, pričom východné Slovensko (Eurostat ich meria na úroveň NUTS II) je na úrovni 50 percent. No čo je ešte horšie, v čase sa životnou úrovňou nielenže nepribližuje priemeru EÚ, ale, naopak, je od neho čoraz ďalej. To však platí pre všetky slovenské regióny.

Zaostávanie dobre vidno pri porovnaní sa s okolitými krajinami. Uteká nám Poľsko, Česko aj Maďarsko. Slabší ekonomický výkon ako na východnom Slovensku Eurostat nameral len v maďarskom regióne Észak-Alföld. A ostatné časti s výnimkou Bratislavy takisto patria v regióne medzi najviac zaostávajúce. Ide o kruté konštatovanie, ale v celej Únii je len málo chudobnejších regiónov ako východné a stredné Slovensko.

Pomohli nám eurofondy k lepšiemu životu?

Tento ukazovateľ má, ale svoje limity, no rovnakou rečou hovoria aj ďalšie metriky: nezamestnanosť, stredná dĺžka života, príjmové nerovnosti či produktivita práce. Čísla na oboch koncoch krajiny sú výrazne iné.

Ak by aj to pre niekoho bolo príliš skresľujúce, stačí sa opýtať ľudí. Iba tretina Slovákov a Sloveniek pociťuje vplyv EÚ na znižovanie regionálnych rozdielov. S kvalitou života sú ľudia výrazne spokojnejší v Bratislavskom kraji ako v Košickom.

Polovica ľudí necíti žiadny prínos eurofondov vo svojom živote. Ak to niekoho prekvapuje, stačí si spraviť, podľa portálu, test na sebe: počul som už o nejakom dobrom eurofondovom projekte? Pomohol mne alebo môjmu regiónu?

Od vstupu do EÚ pritom na Slovensko z európskych fondov pritieklo viac ako 30 miliárd eur, ďalších zhruba 20 miliárd je na ceste. Len v dvoch východoslovenských krajoch sa z nich preinvestovalo osem miliárd.

Zlomia regióny nad eurofondami palicu?

Vždy sa dočítame, že Slovensko nevyhnutne potrebuje národnú investičnú stratégiu, ktorá raz a navždy určí kľúčové rozvojové oblasti. Pripomenieme si, že eurofondy majú byť len doplnkovým zdrojom, a teda ak má mať stratégia šancu na úspech, treba už konečne na ňu naviazať aj vlastné peniaze. Z eurofondov potom treba odstrániť rezortizmus, byrokraciu a zložité verejné súťaže.

Keďže sme sa začali upínať na šťastný eurofondový príbeh v Poľsku, v ostatných rokoch sa mantrou politikov a expertov stalo tvrdenie, že treba čo najviac eurofondov presunúť z ministerstiev do regiónov. Štát by mal len odkontrolovať, či ich využijú v súlade s politickými prioritami a cieľmi EÚ a okrem toho im len pomôcť s kvalitou úradníkov a prípravy projektov.

Ak z toho bude úspešný príbeh, môže sa na ňom postaviť regionálna politika Slovenska. Ale ak to už nevyjde ani teraz, nemôže sa viac nikto čudovať, keď nad eurofondami v regiónoch definitívne zlomia palicu.

HLINA verzus MACHALA: Tvrdý stret kvôli novej hymne (VIDEO)
V štefanský podvečer Alojz Hlina (SaS) zverejnil video, v ktorom porovnal dva obrazy. Jeden je historický výjav z návštevy Štúra, Hodžu a Hurbana na fare v Hlbokom a druhý je zo súčasnosti. Hlina v ňom kritizuje vedenie ministerstva kultúry, Oskara... Čítať ďalej
28 | 12 | 2024 | Eka Balaskova

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik