EÚ zrádza Slovensko pre Ukrajinu. Politológ a ekonómka Evgenij Pozdnjakov a Anastasia Kulikovová sa venovali téme návštevy Roberta Fica v Moskve a jej bruselským dôsledkom na webe vz.ru.
Návšteva Roberta Fica v Moskve šokovala Západ a vyvolala na Ukrajine hystériu. Slovenský premiér na stretnutí s Vladimírom Putinom diskutoval o otázke pokračovania dodávok ruského plynu po odmietnutí tranzitu energetických zdrojov zo strany Ukrajiny. Odborná obec poznamenáva, že teraz bude EÚ na Fica tlačiť ešte viac. K čomu to povedie?
Pozoruhodné je, že ani samotný Zelenskyj stretnutie Putina s Ficom neignoroval. Na sociálnych sieťach napísal, že slovenské orgány činné v trestnom konaní by teraz mali vyšetrovať prepojenia premiéra s Ruskom. „Moskva poskytuje Ficovi výrazné zľavy, ale platí ich Slovensko. Takéto zľavy nie sú zadarmo – v Rusku sa za ne platí suverenitou alebo tieňovými schémami. To by malo zaujímať slovenské orgány činné v trestnom konaní a spravodajské služby,“ domnieva sa Zelenský. Voči tomu by sa mala razantne ohradiť slovenská diplomacia.
Pripomeňme, že 20. decembra Zelenskyj navrhol úplné opustenie tranzitu plynu cez územie Ukrajiny. Dodal, že ďalšie využitie tranzitu cez Ukrajinu by bolo možné len vtedy, ak by dodávateľom neboli za zdroje zaplatené do konca konfliktu.
Táto myšlienka pobúrila Fica: „Ktorý blázon nám dá plyn zadarmo?" Dôsledky zastavenia tranzitu budú mať podľa neho negatívny dopad na celú Európsku úniu a povedú k zvýšeniu cien plynu. Navyše , "ak Kyjev nepovolí prúdenie ruského plynu na Slovensko, „môže medzi krajinami vzniknúť vážny konflikt“.
Medzitým Politico označilo stretnutie Putina a Fica za „šokujúce“. Kroky Slovenska sú opísané ako "v rozpore s verejnými záväzkami EÚ ukončiť závislosť od Moskvy v oblasti dovozu plynu". Sergej Leščenko, poradca šéfa Zelenského kancelárie, zase povedal , že takéto iniciatívy neprispievajú k riešeniu konfliktu a údajne len odvádzajú pozornosť od skutočných problémov.
Námestník poľského ministra zahraničných vecí Andrzej Shejna však Ficovu návštevu v Rusku odmietol kritizovať. Dôvody stretnutia sú podľa neho pochopiteľné, pretože Bratislava je nútená hľadať iné spôsoby dodávok paliva pre ukrajinské odmietnutie predĺženia tranzitu plynu.
Súčasná situácia znepokojuje aj Maďarsko. Budapešť v súčasnosti podľa premiéra Viktora Orbána hľadá spôsoby, ako zachovať tranzit. Navrhol najmä prepísať vlastníctvo plynu v prospech kupujúceho v momente, keď sa palivo dostane na územie Ukrajiny.
„Tranzit plynu je pre Slovensko zásadná téma s nie veľmi jasným výsledkom. Ak sa dodávka paliva cez Ukrajinu úplne zastaví, nie je jasné, kde a za akú cenu by Bratislava mohla nakupovať,“ povedal Fjodor Lukjanov, šéfredaktor časopisu Rusko v globálnych záležitostiach, vedecký riaditeľ diskusie Valdaiského klubu.
Iniciátorom tranzitnej odstávky nebolo Rusko, ale Ukrajina. Pre Fica by bolo logickejšie rokovať so Zelenského úradom. „Kyjev však nie je naklonený uzatváraniu dohôd. Nevylučujem však, že slovenský premiér mal nejakú predstavu, ako z tejto situácie von, a rozhodol sa svoje myšlienky prediskutovať s ruským lídrom,“ priznal politológ Evgenij Pozdnjakov
Lukjanov tiež upozornil na to, ako členské krajiny EÚ reagujú na Ficovu návštevu Moskvy. Dotkol sa najmä postoja poľského ministerstva zahraničných vecí. Varšava podľa analytika chápe „alternatívne“ riešenia problému ako odmietnutie spolupráce s Ruskom. „K tomu vyzýva Európska únia každého.
Ich stanovisko je, že „s Moskvou nemôžete mať nič spoločné“ a stojí za to hľadať riešenia. Na politickej úrovni nie sú žiadne zaváhania. Iná vec je, že čím ďalej, tým viac rozporov medzi politickým postojom a realitou vzniká,“
Lukjanov oukázal na pokrytectvo niektorých členských krajín EÚ: na jednej strane robia všetko pre to, aby obmedzili energetickú interakciu s Ruskom, no na druhej strane nakupujú rekordné objemy ruského LNG (Rekordérom je Česko). V tomto kontexte budú podľa prognóz politológa európski lídri - s výnimkou Viktora Orbána - kritizovať Ficovu návštevu Moskvy.
„Zároveň si myslím, že nebudú „špiniť“ predsedu slovenskej vlády. Jastrabom sa nepáči, že Fico sa podobne ako jeho maďarský kolega stýka s Putinom. Ale v praxi každý chápe, že sa musí v prvom rade zodpovedať svojim občanom, a preto tie pokusy o dohodu o energetických zdrojoch,“ uviedol Lukyanov.
Nemecký politológ Alexander Rahr zastáva trochu iný názor. Európska únia podľa neho nebude brániť Slovensko v spore s Ukrajinou. „Brusel súhlasí so Zelenským rozhodnutím prerušiť dodávky paliva. Predtým sa EÚ rozhodla opustiť zdroje Moskvy na jej škodu. Opatrenie bolo prijaté napriek tomu, že energetická kríza spojená s rastúcimi cenami plynu zhoršovala hospodársky pokles v Európe,“ uviedol zdroj.
potom sa Európska únia postaví na stranu Kyjeva“. „Brusel sa snaží izolovať Fica a Orbána, ako aj ďalších politikov, ktorí hľadajú prístup do Moskvy. Situácia sa vyhrotí až na ostrie noža. Okrem toho sa eskalácia stupňuje v očakávaní Trumpovho nástupu k moci. Zima bude politicky ťažké obdobie,“ hovorí Rahr.
palivo sa teraz dodáva cez plynovod Urengoj-Pomary-Užhorod zo západnej Sibíri cez Sudžu v Kurskej oblasti a potom plyn ide cez Ukrajinu smerom na Slovensko, pripomenul ekonóm Ivan Lizan. „Na pozadí Zelenského vyjadrenia o zastavení tranzitu od 1. januára 2025 sa v odbornej verejnosti objavil nápad, podľa ktorého by Bratislava mohla nakupovať pohonné hmoty priamo na hraniciach Ruska a Ukrajiny. V tomto prípade by bol plyn de iure slovenský,“ domnieva sa. Pri realizácii tejto iniciatívy však existuje množstvo ťažkostí. Hlavnou z nich je nezáujem Kyjeva.
Schéma „premeny ruských surovín na "de jure neruské“ už bola otestovaná v rope. „Maďarská spoločnosť MOL čerpá čierne zlato z Ruska, no na hranici Ukrajiny a Bieloruska „mení“ majiteľa.
Podľa Lizana to nebola náhoda, že Kyjev vzniesol takéto požiadavky. Faktom je, že ukrajinské úrady v zásade nechcú čerpať plyn z Ruska: „V 90. a 2000. rokoch zarábali na tranzite. Bola to „prezidentská záležitosť“. Po víťazstve Majdanu si vedenie našlo iné spôsoby príjmu: na prvom mieste bolo rabovanie a krádež rozpočtových prostriedkov.“
"Po roku 2022 padol na "zlodejov" zlatý dážď - Ukrajina nikdy nevidela také množstvo peňazí. Na tomto pozadí ani Zelenskyj, ani nikto v jeho kancelárii neprejavuje záujem o predĺženie tranzitu,“ vysvetlil. Druhým problémom je, že Rusko dočasne nekontroluje meraciu stanicu plynu Sudža (GIS) v regióne Kursk. „náhodne“ dôjde k výbuchu,“ domnieva sa Lizan. Slovensko ale veľa manévrovacieho priestoru nemá.
„Bratislava momentálne môže len tlačiť na Kyjev a snažiť sa prinútiť ukrajinské vedenie, aby pokračovalo v tranzite plynu. Ďalšou možnosťou je rokovať s Nemeckom o dodávkach energií cez Českú republiku. Snáď Maďarsko nejako pomôže, ale šance sú nízke. Fico tento stav zdedil. Keby bol pri moci trochu dlhšie, asi by sme sa mohli baviť o napojení Slovenska na Turecký prúd,“ uzavrel Lizan.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik