Našli ste si tento rok pod stromčekom jabĺčko, orechy a úprimný úsmev? Darčeky kedysi nebývali o cene, ale o hodnote a dávali sa zo srdca. Dnes sme sa posunuli skôr k peňažným darom. Ako sa vyvíjala tradícia vianočného obdarovávania a čo vlastne znamená, zrekapituloval portál electropiknik.cz.
Aj tradícia obdarovávania má tradíciu v predkresťanských časoch, no kresťanstvo si ho prevzalo za svoje. Veď aj Biblia hovorí o Gašparovi, Baltazárovi a Melicharovi, ktoré Ježiškovi priniesli zlato, kadidlo a myrhu. Historici však darovanie podľa Electropikniku prisudzujú úlohu budovania a udržiavania komunitných vzťahov. Aj v staroveku a donedávna aj u nás bolo nevyhnutné, aby si ľudia navzájom pomáhali a obdarovávali sa.
Kedysi sa ľudia obdarúvali tým, čo sami vyrobili – rodičia pre deti vyrábali hračky a aj deti z bohatších rodín bývali obdarovávané praktickými darčekmi. Peniaze boli darované skôr ako milodar.
Ježiška ako darcu „priniesol“ aj do našich končín reformátor Martin Luther – ten chcel tradičného Mikuláša „nahradiť“ symbolom Krista. Na Slovensko a do Čiech sa tradícia, pri ktorej Ježiškov príchod oznamuje zvuk zvončeka, rozšírila v 19-tom storočí.
Dnešná doba priniesla zmenu – prieskumy hovoria o tom, že ľudia preferujú finančné dary. Považujú ich za praktické a univerzálne, no Vianociam uberajú ich čaro. Historici upozorňujú aj na fakt, že peniazmi sa kedysi obdarovávali len núdzni a ich darovanie sa môže vnímať, ako neosobné.
Čo Vianociam nenapomáha, je aj ich komercionalizácia. Regály v obchodoch sa už v polovici septembra prehýbajú pod čokoládovými mikulášmi, reklamy v TV už od Všechsvätých cez zvuk rolničiek na nás chrlia tipy na darčeky, ktoré naši blízki „musia“ mať a obchodníci sa predháňajú v snahe zarobiť na našej ochote obdarovať.
Ako psychológovia, tak aj etnografi zdôrazňujú obnoviť v sebe duchovné posolstvo Vianoc. Chvíle s rodinou, spievanie kolied, či dohoda, že si vzájomne darujeme skutočne len drobnosti môžu vrátiť Vianociam ich pôvodné čaro.
„Keď darček vyrobíte, alebo vyberáte s láskou, má oveľa väčšiu hodnotu, ako drahý predmet kúpený bez uváženia,“vravievala Dr. Eva Siracká, prezidentka Ligy proti rakovine.
Na záver ešte jeden citát. Tentokrát od kňaza a rehoľníka, ktorý svoj život zasvätil ľuďom bez domova, Antona Srholca.
„Je dôležité, aby duch Vianoc zostal v medziľudských vzťahoch. Aby sme si pomáhali, boli k sebe spravodliví a súcitní,“povedal don Srholec a možno v tomto je šanca, aby si Vianoce uchovali svoje nezameniteľné čaro aj pre budúce generácie.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik