Vo Vatikáne bola slávnostne otvorená nová pešia zóna na začiatku Via della Conciliazione, ktorá spája Anjelský hrad s Bazilikou svätého Petra a spája historický odkaz s moderným dizajnom. Informoval web Vatican News.
V blízkosti Vatikánu, presnejšie na začiatku Via della Conciliazione, dlhej cesty, ktorá vedie z Anjelského hradu na Námestie svätého Petra, bol otvorený nový priestor pre chodcov. Oblasť známa ako Piazza Pia bola prepracovaná tak, aby vytvorila bezproblémové spojenie medzi hradom a kolonádou, čím sa Vatikán „priblížil“ tým, ktorí cestujú do Ríma. Projekt bol v skutočnosti dokončený len niekoľko dní pred otvorením Svätej brány, čím sa odštartoval začiatok jubilejného roku 2025.
Prerobené námestie Piazza Pia zblížilo Rím a Vatikán a vytvorilo tak príjemný priestor pre návštevníkov aj pútnikov. V blízkosti rieky Tiber sa na námestí teraz nachádza rozsiahla pešia zóna, ktorá pojme až 150 000 ľudí. Bol navrhnutý s ohľadom na trvalú udržateľnosť a zahŕňa zatienené plochy, fontány a systémy odvodňovania dažďovej vody, pričom všetky vylepšenia sú zamerané na zvýšenie estetických aj funkčných kvalít oblasti.
Na inaugurácii bol prítomný štátny sekretár Vatikánu kardinál Pietro Parolin, ktorý ako zástupca Svätej stolice označil premenu námestia za vyvrcholenie desaťročí úsilia. Jeho korene siahajú k roku 1950 a vytvoreniu Via della Conciliazione za pápeža Pia XII. „V tomto priestore sa starodávne a moderné harmonicky spája,“ povedal, pričom zdôraznil symbolický a praktický význam zjednotenia mesta historicky rozdeleného Tiberom. Kardinál Parolin ocenil inžiniersku vynaliezavosť za projektom a oslávil jeho úlohu pri spájaní pútnikov s Vatikánom.
Talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorá sa na podujatí tiež zúčastnila, sa zamyslela nad významom púte a introspekcie. „Pútnický batoh je ľahký, pretože nesie len to najnutnejšie,“ poznamenala a vyjadrila nádej, že priestor návštevníkom ponúkne možnosť zamerať sa na vieru a jednoduchosť.
Projekt, na ktorý dohliadala talianska infraštruktúrna agentúra Anas, čelil významným výzvam vrátane archeologických objavov v blízkosti nového podchodu. Počas mesiacov práce inžinieri úzko spolupracovali s úradmi pre kultúrne dedičstvo, aby zachovali staroveké artefakty a zároveň zlepšili prístup a dopravný tok. Konečným výsledkom je moderný priestor obklopený históriou, ktorý hladko spája duchovný význam Vatikánu s praktickými potrebami rušného hlavného mesta.
Inaugurácia sa zavŕšila slávnostným prestrihnutím pásky, symbolizujúcim otvorenie tejto pretvorenej brány do Vatikánu, pripraveného privítať milióny pútnikov počas jubilejného roka.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik