Koniec sveta už bol avizovaný niekoľkokrát. Naposledy sa ho svet „bál“ v roku 2012, lebo starí Mayovia a ich kalendár. Pred tým, možno aj potom sa našlo mnoho ďalších, ktorí očakávali koniec sveta, no nič sa neudialo ... svet si svojim tempom plynie naďalej, hoci ním zmieta kadečo. Lenže tentokrát vedci vypočítali, ako by mal taký reálny koniec sveta vyzerať.
Nadnormatívne zásoby kadečoho si však robiť nemusíte – ľudstvu podľa Bristolskej univerzity zostáva ešte minimálne 250 miliónov rokov. Počítačové simulácie zistili spôsob, akým život na našej planéte vyhynie.
Podľa tejto simulácie na Zemi vyhynú všetky cicavce, ktoré sa nebudú vedieť adaptovať na teploty medzi 40-70°C. Podľa portálu LADbible má byť dôvodom tohto stavu spaľovanie fosílnych palív a emisie skleníkových plynov.
To však nie je všetko. Problém prinesie aj posun tektonických dosiek. Tie v súčasnosti občas vyvolajú svojim pohybom nejaké zemetrasenie, no raz za 400-600 miliónov rokov ich pohyby vyústia do spojenia a vytvorenia superkontinentu, čo môže priniesť aj nepríjemné katastrofy.
„Novovzniknutý superkontinent by v skutočnosti vytvoril trojitý efekt, ktorý by zahŕňal kontinentálny efekt, horúcejšie slnko a viac CO2 v atmosfére, zvyšujúci teplo pre veľkú časť planéty. Výsledkom je prevažne nehostinné prostredie bez zdrojov potravy a vody pre cicavce. Rozsiahle teploty 40 až 50 stupňov Celzia a ešte väčšie denné extrémy, umocnené vysokou vlhkosťou, by nakoniec spečatili náš osud. Ľudia - spolu s mnohými ďalšími druhmi - by zomreli v dôsledku neschopnosti zbaviť sa tohto tepla prostredníctvom potu a ochladiť svoje telo,“ povedal Dr. Alexander Farnsworth – vedúci výskumný pracovník Cabotovho inštitútu pre životné prostredie na Bristolskej univerzite.
Podľa spoluautorky výskumu Eunice Lo, je dôležité brať do úvahy súčasnú klimatickú krízu.
„Tá je dôsledkom ľudských emisií skleníkových plynov. Zatiaľ čo o 250 miliónov rokov predpovedáme neobývateľnú planétu, už dnes zažívame extrémne horúčavy, ktoré sú škodlivé pre ľudské zdravie. Preto je nevyhnutné čo najskôr dosiahnuť nulové čisté emisie,“ varuje Lo.
„Vyhliadky do ďalekej budúcnosti sa zdajú byť veľmi pochmúrne. Úroveň oxidu uhličitého by mohla byť dvojnásobná ako v súčasnosti. Keďže sa predpokladá, že Slnko bude vyžarovať približne o 2,5 percent viac žiarenia a superkontinent sa nachádza predovšetkým v horúcich a vlhkých trópoch, veľká časť planéty by mohla čeliť teplotám od 40 do 70 °C. Táto práca tiež poukazuje na to, že svet v takzvanej 'obývateľnej zóne' slnečnej sústavy nemusí byť pre ľudí najpohostinnejší v závislosti od toho, či sú kontinenty rozptýlené, ako je to dnes, alebo v jednom veľkom superkontinente.“ O 250 miliónov rokov bude mať Zem tvar šišky s vnútrozemským morom uprostred a Tichým oceánom zaberajúcim väčšinu povrchu Zeme,“ uzavrel Farnsworth.
Ešteže sa tak stane až o toľko miliónov rokov – realistickí prírodovedci totiž tvrdia, že bez emisií svet určite nefunguje.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik