Kým my doma krájame jabĺčko, či „šrotujeme“ po druhej podkovičke z kapra ešte medvediu labku a zajedáme to kokosovou nepečenou roládou, záchranári všetkých zložiek sú pripravení ošetriť nás v prípade zapichnutej kostičky, bruchabôľu z prejedenia, či nedajbože vyštartovať k nášmu domovu v prípade, že nám v byte narobí šarapatu oheň zo sviečky, alebo skratu vianočného osvetlenia. Ani jeden zo zmienených prípadov čitateľovi neprajeme, no riadime sa tým známym „šťastie praje pripraveným“.
Aj my si mnohokrát, v prípade zdravotného problému, vieme pomôcť aj sami a bez toho, aby sme potrebovali pomoc záchranárov. Viliam, dlhoročný pracovník na APS čitateľom Hlavného denníka radí, ako sa vyrovnať s niektorými neduhmi, ktoré nás môžu aj v tomto nadchádzajúcom trojdní potrápiť. Veď lekárska pohotovosť je do príbytkov mnohých z nás vzdialená desiatky kilometrov.
Ani pri zabehnutej kostičke nemusíte vyhľadať lekára. Tá je problémom len za určitých okolností. Aké sú najčastejšie príčiny, s ktorými ľudia vyhľadávajú lekársku pomoc? Jednou z nich je prejedenie. Aj to sa dá riešiť bez lekára.
Rybie kostičky sú „zákerné“ v tom, že mnohokrát sú tenšie ako ihly a tak si ich nemusíme všimnúť a nechtiac niektorú z nich prehltneme. Dôležité je, či sa nám kosť len niekde vzprieči, alebo doslova zapichne. Mnohokrát stačí zajesť ju kúskom chleba a s ním sa dostane do žalúdka, kde si s ňou žalúdočné šťavy poradia. Horšie však je, keď spôsobuje bolesť, či problémy pri dýchaní alebo prehĺtaní.
„Vtedy nepodľahnite panike. Začnite dýchať nosom a určite vyhľadajte lekársku pomoc, prípadne volajte na tiesňovú linku (155), kde vám poradia, čo robiť. Možno bude skutočne treba vyhľadať lekársku pomoc,“ radí Viliam. To však podľa neho nie je najčastejší problém, ktorý záchranári riešia.
Podľa Viliama sú častými úrazy – pády, prípadne dopravné nehody. Oboje sa týkajú prevažne tých, ktorí sa ponáhľajú za svojimi rodinami, aby to stihli k štedrovečernému stolu. Akási druhá vlna prichádza vo večerných hodinách. Tu nie sú výnimkou ani fyzické potýčky s poraneniami, za ktoré môže väčšie množstvo požitého alkoholu. Bezkonkurenčne najviac sú ale záchranári konfrontovaní s nevoľnosťami z prejedenia.
Mnohé rodiny aj dnes počas Štedrého dňa držia pôst. Za celý deň žalúdok prázdny, keď pri večeri zrazu niekoľko chodov, ktoré nemusí stíhať spracovať. Viliam pritom netvrdí, že treba pokračovať v pôste, celkom stačí z každého chodu si nabrať menšiu dávku.
Inak vám hrozí pocit plného brucha, nevoľnosť, až bolesti v oblasti brucha. Tu stačí v najbližších dňoch diéta so suchármi a nesladeným čajom. V extrémnych prípadoch vás môže napínať na zvracanie, prípadne zvraciate. Ak tento stav trvá dlhšie, treba vyhľadať lekára,“ radí Viliam. Mnohokrát však stačí rozmiešať vo vode obyčajnú sódu bikarbónu – chutné to nie je, ale zaberie.
„Možno vás to prekvapí, ale pomôcť môže aj prechádzka. Naši predkovia to vedeli a možno aj to je dôvod, prečo cirkev zaviedla polnočnú omšu – trošku sa prejsť, aby sme privítali Dieťa – Ježiška. Lebo to je prapôvodné posolstvo Vianoc,“ uzavrel Viliam.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik