Vojsko Ukrajiny pred kolapsom: Na front posielajú starých a chorých!
23 | 12 | 2024 I Roman Martiška

Vyčerpanú armádu čoraz viac tvoria starší muži, ale Volodymyr Zelenský sa zdráha znížiť mobilizačný vek od 25 rokov.

“V meste Kovel na západe Ukrajiny sa starý muž v maskáčoch pripravuje nastúpiť do vlaku. Malý chlapec ho objal na kolenách a nechcel ho pustiť. "No tak, Dima, rozlúč sa s dedkom," povedala mu matka a ťahala ho preč,” píše o situácii posledných dní portál theguardian.com.

O pár minút vyšiel vlak zo stanice aj s mužom na palube a zamieril na dlhú cestu na východ krajiny, smerom k frontovým líniám v boji proti Rusku. Dcéra a vnuk, obaja v slzách, mávali z nástupišťa.

Vyplnia medzery deti?

Podobné scény sa teraz často odohrávajú na Ukrajine, kde zdevastovanú a vyčerpanú armádu stále viac tvoria starší muži. Keď sa krajina blíži k trom rokom vojny s Ruskom a nepokojne čaká na príchod Donalda Trumpa do Bieleho domu, akútny nedostatok personálu na fronte predstavuje dilemu.

Zelenský odolal verejným výzvam Bidenovej administratívy, aby sa znížil vek, v ktorom môžu byť muži mobilizovaní z 25, ako je v súčasnosti, na 18 rokov, pričom uviedol, že vysielanie mladších mužov do boja v spoločnosti, ktorá už čelí demografickej kríze, je citlivé. . Ale keďže Rusko stále hľadá nových regrútov pre svoje jednotky, armáda sa snaží nájsť dostatok ľudí, ktorí by zaplnili medzery na fronte.

Starí, chorí a alkoholici

Séria rozhovorov s ukrajinskými dôstojníkmi, ktorí hovorili anonymne, vzhľadom na citlivosť tejto otázky vykresľujú znepokojujúci obraz vojnového úsilia Ukrajiny.

„Ľudia, ktorých máme teraz, nie sú ako ľudia, ktorí tam boli na začiatku vojny,“ povedal jeden vojak, ktorý v súčasnosti slúži v 114. ukrajinskej brigáde územnej obrany, ktorý bol za posledné dva roky rozmiestnený na rôznych miestach. „Nedávno sme prijali 90 ľudí, ale len 24 z nich bolo pripravených presunúť sa na pozície. Zvyšok boli starí, chorí alebo alkoholici. Pred mesiacom sa prechádzali po Kyjeve alebo Dnipro a teraz sú v zákope a ledva držia zbraň. Zle vycvičení a zle vybavení,“ povedal.

Dva zdroje v jednotkách protivzdušnej obrany povedali Guardianu, že deficit na fronte je taký akútny, že generálny štáb nariadil už vyčerpaným jednotkám protivzdušnej obrany, aby uvoľnili viac mužov, ktorých poslali na front ako pechotu.

Z protivzdušnej jednotky k pešiakom

"Dosahuje to kritickú úroveň, keď si nemôžeme byť istí, či protivzdušná obrana funguje správne," uviedol jeden zo zdrojov s tým, že ho prinútila prehovoriť obava, že situácia predstavuje riziko pre bezpečnosť Ukrajiny.

"Títo ľudia vedeli, ako funguje protivzdušná obrana, niektorí boli vycvičení na Západe a mali skutočné schopnosti, teraz sú posielaní na front bojovať, na čo nemajú žiadny výcvik," uviedol zdroj.

Velitelia môžu použiť rozkazy na vyslanie vojakov, ktorých nemajú radi, na front za trest, uviedol zdroj. Existuje aj obava, že s citlivými znalosťami o pozíciách a taktike ukrajinskej protivzdušnej obrany existuje riziko, že sa títo vojaci vzdajú dôležitých informácií, ak budú na fronte zajatí Rusmi.

Minulý mesiac Mariana Bezuhla, otvorená a kontroverzná poslankyňa, v príspevku na Telegrame tvrdila, že jednotky protivzdušnej obrany sa presúvajú k peším jednotkám, čo vedie k horšej úspešnosti zostrelenia ruských bezpilotných lietadiel na Ukrajine. Jurij Ihnat, hovorca síl protivzdušnej obrany, v tom čase potvrdil, že presuny sa uskutočňujú a povedal, že boli „veľmi bolestivé“. Poprel však, že by to malo vplyv na mieru zostrelenia.

Kto chráni nebo?

Tí, s ktorými Guardian hovoril, ale uviedli, že zvyšujúce sa požiadavky na presuny sťažujú riadne riadenie jednotiek protivzdušnej obrany.

"Trvá to už rok, ale je to stále horšie a horšie," povedal ďalší zdroj, dôstojník pracujúci na protivzdušnej obrane. „Už som na menej ako polovici [plnej sily]. V posledných dňoch prišla komisia a chcú ďalšie desiatky. Zostali mi ľudia nad 50 rokov a zranení ľudia. Je nemožné riadiť takéto veci,“ povedal.

Kým prvé mesiace rozsiahlej ruskej invázie vo februári 2022 videli rady Ukrajincov pripravených dobrovoľne nakurovať a státisíce ľudí odvtedy dobrovoľne odišli na front, mobilizácia bola pre Kyjev počas posledného roka veľkou výzvou. Náborových dôstojníkov, ktorí sa potulujú po uliciach a rozdávajú povolávacie listiny. Muži v brannom veku majú od začiatku invázie zakázané opustiť krajinu.

Prieskum: Vyhnúť sa mobilizácii nie je hanba

Väčšina Ukrajincov chápe potrebu mobilizácie, ale na osobnej úrovni je táto politika nepopulárna a náborové jednotky často čelia hnevu a zneužívaniu, keď hľadajú nových brancov.

Jasným znakom meniacich sa postojov v krajine je prieskum uskutočnený v lete v Kyjevskom centre Razumkov, že 46 % respondentov súhlasilo s tým, že „nie je hanba vyhýbať sa vojenskej službe“, zatiaľ čo iba 29 % nesúhlasí.

Nedostatok personálu v posledných mesiacoch zhoršil vzťahy medzi Kyjevom a Washingtonom. Predstavitelia Bidenovej administratívy boli podráždení, že Zelenský a iní predstavitelia často požadovali viac zbraní, no nedokázali zmobilizovať potrebnú pracovnú silu.

Potreba chrániť mladú generáciu

Hovorca Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu Sean Savett minulý mesiac uviedol, že „pracovná sila je najdôležitejšou potrebou“, ktorú Ukrajina v súčasnosti potrebuje. "Sme tiež pripravení zvýšiť našu tréningovú kapacitu, ak podniknú príslušné kroky na doplnenie svojich radov," povedal.

Ukrajinskí predstavitelia považovali verejné výzvy USA na zníženie veku mobilizácie na 18 rokov za necitlivé a nevhodné. Ukrajina v apríli rozšírila svoje mobilizačné úsilie a znížila vek povolávania na 25 z 27 rokov, ale väčšina Ukrajincov, dokonca aj tí na fronte, sa obávajú jeho ďalšieho znižovania, pričom uvádzajú potrebu chrániť mladú generáciu.

Mnohí vojaci hovoria, že spôsob, ako zvýšiť mieru mobilizácie, nespočíva v znížení veku mobilizácie, ale v ponuke lepších stimulov a väčšieho výcviku. "Nie je to o veku, naozaj, potrebujú dobré podmienky a motiváciu," povedal vojak zo 114. brigády. „Osemnásťroční sú ešte deti. Možno by to v prípade potreby mohli znížiť na 23, ale v Kyjeve je stále dosť ľudí, ktorých by bolo možné zmobilizovať, ale nechcú ísť,“ dodal.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok