Denník odhalil rozsiahlu kryciu kampaň, v rámci ktorej administratíva opakovane umlčovala osoby, ktoré sa odvážili tvrdiť, že prezident už nie je v rovnakom zdravotnom rozpoložení.
Biely dom mal zámerne tajiť pred verejnosťou rýchlo sa zhoršujúci duševný stav dosluhujúceho prezidenta Joea Bidena po celý čas jeho pôsobenia vo funkcii hlavy štátu.
Bidenov tím si vraj najal „hlasového kouča“ do pozícií, ktoré obvykle zastáva prezident, dosadil tiež iných úradníkov, rušil schôdzky v dňoch, kedy sa prezidentov stav výrazne zhoršoval, a vyhýbal sa aj osobným stretnutiam či rozhovorom s ostatnými politikmi. Šokujúce informácie zo správy zverejnil denník The Wall Street Journal.
Denník odhalil rozsiahlu kryciu kampaň, v rámci ktorej administratíva opakovane umlčovala osoby, ktoré sa odvážili tvrdiť, že prezident už nie je v rovnakom zdravotnom rozpoložení ako v čase, keď pôsobil ako viceprezident Baracka Obamu.
Bidenov zhoršujúci sa zdravotný stav však bolo ťažké prehliadnuť predovšetkým po tom, čo zvláštny poradca Robert Hur vlani zverejnil tajné dokumenty, ktoré explicitne hovorili o „zábudlivom a krehkom“ vtedy 81-ročnom mužovi.
Denník poznamenáva, že Biden nedokázal ani zopakovať svojim zamestnancom vety, ktoré pre neho spísali, keď sa pripravoval na rozhovor so zvláštnym poradcom. Biden tiež rušil dôležité stretnutia týkajúce sa národnej bezpečnosti a jeho asistenti ho ospravedlňovali, pretože mal vraj „zlé a dobré dni“.
Jeden z dobre informovaných demokratických stratégov potvrdil serveru Daily Mail, že väčšina Bidenovej výkonnej moci je koncentrovaná v rukách ľudí, ktorí sú verejnosti väčšinou skrytí, vrátane jeho poradcov Bruce Reeda, Steva Ricchettiho a Mikea Donilona.
Bidenovi podriadení sa už roky sťažujú, že „triumvirát“ Bidenových dôveryhodných poradcov známy ako „Bidenovi našepkávači“ má na prezidenta nadmerný vplyv. S blížiacim sa koncom jeho prezidentstva sa mnohí vo Washingtone zhodujú, že bolo komplikované určiť, kto vlastne riadi chod krajiny.
Medzi najkrikľavejšie príklady tohto zatajovania patril kongresman Adam Smith z Washingtonu, ktorý bol predsedom výboru pre ozbrojené služby Snemovne reprezentantov. Ten sa pred spackaným stiahnutím Američanov z Afganistanu v roku 2021 nedokázal spojiť s prezidentom, aby mu oznámil svoje vážne obavy ohľadom tohto plánu.
Keď bolo zabitých 13 amerických vojakov a 170 Afgancov, verejne sa k tomu vyjadril kriticky a minister zahraničia Antony Blinken ho pokarhal. Biden mu nakoniec zavolal, aby sa ospravedlnil, čo bol jediný telefonát, ktorý za celé štyri roky Bidenovho prezidentského mandátu dostal.
Zamestnanci sa obávali porovnania prezidenta Bidena a jeho manželky doktorky Jill Bidenovej, ktorá je o osem rokov mladšia. Prvá dáma mala vždy energický, nabitý program, ktorý len zvýrazňoval miernejšie tempo jej manžela.
Koncom júna tohto roku sa Bidenov duševný úpadok naplno prejavil, keď debatoval s Donaldom Trumpom. Hodinu a pol dlhý televízny prenos vypĺňali najmä prezidentove prázdne pohľady. Práve konfrontácia s Trumpom viedla verejnosť, a dokonca aj vysoko postavených demokratov vo Washingtone k výzve, aby Biden odstúpil z volebnej kandidatúry, čo napokon učinil koncom júla.
Asistenti museli Bidenovi často opakovať pokyny na oficiálnych akciách aj v rámci kampane. Niektoré snímky zachytili inštruktážne karty, na ktorých bolo podrobne popísané kam má prezident dôjsť, kedy si sadnúť a kam sa pozerať. Bidenov tím dokonca poveril Jeffreyho Katzenberga, hollywoodskeho magnáta a spolupredsedu kampane, aby našiel hlasového kouča, ktorý by prezidentovi pomohol s jeho kolísajúcim a slabnúcim hlasom.
Dosluhujúci prezident čelil aj výsmechu, naposledy v októbri, keď pohrýzol malé dieťa v kostýme kurčaťa. Ikonické boli aj jeho pády na schodoch lietadla či na slávnostnej promócii Akadémie vzdušných síl.
🚨 Joe Biden has bitten yet ANOTHER BABY’S FOOT tonight
— Nick Sortor (@nicksortor) October 31, 2024
Who is letting this happen and why??! https://t.co/hBs18F7pBB pic.twitter.com/SgzWFZhqJa
Zdroj: istream/HD