Keby mal Čurilla dôkazy, zavrie aj vlastnú matku, vtipkuje v úvode statusu na sociálnej sieti advokát Martin Ribár s tým, že jako vtip by to obstálo. Pokračovanie však vôbec nie je vtipné. Ribár totiž píše o tom, ako čurillovci nestíhali prípravu dvoch úkladných vrážd, vydierania, či desať kíl kokaínu. Ale tiež o ich domácom väzení, o mentálnom svete, ale aj o mediálnej masáži, ktorá sa v ich prospech stále deje.
V úvode statusu sa Ribár vracia k jednému zo svojich starších príspevkov, kde vyvracia mýtus o tomm, ako čurillovci vyčistili ulice od hrubokrkej mafie a na príklade ukazuje, že je to presne naopak. Pokračuje konkrétnym príkladom, ako sa z drogového dílera a človeka s objednávkou na dvojnásobnú vraždu „vyrobil“ bezúhonný občan a to aj za prispenia „Bielej vrany“. Ribár tiež vysvetľuje „domáce väzenie“ čurillovcov, či krátenie platu na takú hodnotu, o akej sa bežnému Slovákovi na výplatnej páske ani len nesníva.
Ešte koncom novembra Ribár zverejnil príspevok o tom, že čurillovci vskutku nie sú tí, čo by na Slovensku zlikvidovali „hrubokrkú“ mafiu. Presne naopak – vďaka nim sa mnohí tí „hrubokrkí“ vrátili do ulíc. Je medzi nimi kajúcnik, ktorý sa dostal z väzby na slobodu za „odmenu“ – za priznanie a spoluprácu. Príkaz vydal prokurátor ÚŠP a podnet podpísal Ján Čurilla. Rovnako skončili aj ďalší kajúcnici – aj napriek tomu, že sa priznali k závažnej trestnej činnosti. Jeden z týchto kajúcnikov zanedlho po prepustení napadol svoju družku.
„Prepúšťanie obvinených z väzby na slobodu prokurátorom po tom, čo sa priznali k spáchaniu trestnej činnosti a začali usvedčovať spolupáchateľov naznačuje, že väzba u týchto obvinených mohla byť prostriedkom k vynúteniu priznania, čo je nezákonné,“pripomína Ribár v staršom článku s tým, že takto sa na slobodu dostalo 15 „hrubokrkých mafiánov“. A toto je len viditeľná špička ľadovca.
„Médiá majú nepochybne obrovskú moc, a Čurillovci a ich „kamoši“ majú veru neskutočný „ťah“ v mediálnom priestore – dozvedáme sa všetci, že Čurillovci boli vlastne hrdinovia, čo stíhali každého, kto bol podozrivý z trestnej činnosti a to im „zlomilo krk“ a preto sú „účelovo“ trestne stíhaní, lebo si „dovolili“ stíhať „politické kauzy“ a ako neskutočne trpia v „domácom väzení“. Len – opakovane a opakovane uvádzam, že títo „superhrdinovia“ vyšetrovali množstvo „iných“ prípadov, ktoré s politikou nemajú vôbec nič spoločné – a v týchto „iných – nepolitických“ prípadoch existujú dôvodné podozrenia, že ich Čurillovci „krivili“, manipulovali a tak trošku inštruovali vypočúvané osoby,“ duplikuje Ribár, že ide o nepolitické prípady. V tých dokonca ignorovali to, čo im prikazuje zákon.
„Toto zaznieva už všade, a má to prezentovať čurillovcov ako tých, čo stíhali každého. Každého bez výnimky, ak existovali dôkazy preukazujúce podozrenia zo spáchania akejkoľvek trestnej činnosti.. oni stíhali vsetko a kazdého. Hrdinskí policajti čistili ulice od mafiánov... Len prečo nestíhali a nevyšetrovali napríklad (len) prípravu 2 úkladných vrážd, viaceré vydierania či 10 kg kokaínu a mnoho iných tých najzávažnejších trestných činov?,“ pýta sa ďalej Ribár.
„Korunný svedok (tak ho označovali vo svojich podaniach sami čurillovci a aj prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry) vypovedal, že osoba XX mu sľúbila 1.000.000,- Sk ak zabije 2 ľudí. Mal mu dať aj zbraň, a ukazoval mu, kde tieto osoby bývajú. Pre osobu XX mal „korunný svedok“ vydierať viacero osôb z „drogového biznisu“ a spolu mali „korunný svedok“ a XX ukradnúť Albáncom „len“ 10 kg kokaínu,“ priblížil Ribár s tým, že práve tento korunný svedok bol pre čurillovcov zdrojom výpovedí, na základe ktorých bolo obvinených 25 osôb a 13 ich bolo väzobne stíhaných. Medzi nimi aj osoba XX, ktorá po niekoľkých mesiacoch vo väzbe spolupracovala. Aj napriek tomu, že bol drogový díler a „korunný svedok“ si u neho mal objednať dve vraždy... Za odmenu bol prepustený.
„XX nikdy nebol stíhaný za objednávku 2 vrážd, vydierania v rámci drogového biznisu, ani za jeho „drogovú“ trestnú činnosť a už vôbec nie za spomínaných „len“ 10 kg kokaínu,“ dopĺňa Ribár bizarnosť prípadu s tým, že z XX je bezúhonný občan. Aj tu má Ribár dôkazy, hoci to celé môže pôsobiť absurdne.
„Toto všetko vypovedal „korunný svedok“ aj na súde v prítomnosti prokurátora ÚŠP Michala Šúreka. A? A nič. aj ten „superprokurátor“ Šúrek sa tváril, akoby nič nepočul a nemal to všetko už predtým v spise, a nechal to „len tak“. Nejaká tá zákonná povinnosť prokurátora a OČTK, teda aj Čurillovcov stíhať z úradnej povinnosti všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedia akoby ani neexistovala,“ poznamenáva Ribár. Ten pracuje na sérií článkov, v ktorých bude ďaleko viac informácií.
„Tak „krásne“ to znie, a tak „krásne“ je to prezentované tými „najobjektívnejšími novinármi a médiami“ – ako strašne trpia Čurillovci v „domácom väzení“ a nemôžu sa napríklad starať o svoje deti. Ibaže je to celé nezmysel – „domáce väzenie“ je jeden z druhov trestu, ktorý môže uložiť súd po právoplatnom odsúdení. Neviem o tom, že by boli „naši chlapci“ Čurillovci právoplatne odsúdení,“ uvádza Ribár veci na pravú mieru s tým, že ak je policajt postavený mimo službu, doma sa musí zdržiavať v pracovnom čase. Ján Čurilla sám postavil mimo službu niekoľkých kolegov , okrem iných aj Tomáša Emmela. Ten si dovolil hovormela. Ten si dovolil hovoriť o jednom z top kajúcnikov – Petrovi Petrovovi – Tigrovi. Emmel bol napokon zbavený obvinení.
„To domáce väzenie a „utrpenie čurillovcov“ je naozaj ako žart pre všetkých, ktorí boli vo väzbe dlhé mesiace a roky na základe „vyšetrovaní“ čurillovcov, pričom práve samotní čurillovci im nepovolili dlhé mesiace ani len telefonický kontakt s deťmi a rodinou. Všetci, ktorí strávili mesiace ba aj roky vo väzbe by ju radi vymenili za to čurillovské „domáce väzenie“ a možnosť byť so svojimi deťmi,“ pokračuje Ribár.
„Je pravdou, že všetci policajti pri postavení mimo službu poberajú znížené platy, ktoré sa percentuálne navyšujú počtom detí policajtov. Vzhľadom na „kráľovské“ platy nad 4-tisíc, ba dokonca aj nad 5-tisíc eur mesačne „našich chlapcov“, ktorí zarábali viac ako minister vnútra, aj po „krátení“ dostávajú viac, ako bežný Slovák zarobí. A to sa ešte akosi nehovorilo o ich „odmenách“, ktoré dostávali pravidelne, a boli „vraj“ celkom „štedré“.. nehovoriac o tom, že „vraj“ obhajobu Čurillovcom platili policajné odbory, rádovo v desaťtisícoch eur,“ vyvracia ďalší mýtus Ribár. Ten sa tiež pýta, či čurillovcom prekážalo, ak sa takto krátili platy iným policajtom postaveným mimo službu a tiež, či majú z čoho žiť rodiny väzobne stíhaných ľudí, ktorí sú vo väzbe práve „vďaka“ nim.
Ak sa Čurillovcom a aj zrušenému Úradu špeciálnej prokuratúry vytýkajú pochybenia pri väzobných stíhaniach, vtedy sa argumentuje tým, že do väzby a výkonu trestu odňatia slobody posielajú ľudí predsa súdy. ak sa však vytvára mediálny hrdinský obraz čurillovcov a prokurátorov úšp – tak vtedy sú to oni čo „zatvárali“ zločincov a posielali ich za mreže. sami čurillovci sa radi prezentujú, ako pozatvárali zločincov,“ poznamenáva Ribár záverom.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik