Inšpirácia aj pre Slovensko: Koniec financovania tých, ktorí kádrujú stránky. V USA sa končí éra, kedy americké inštitúcie mohli sponzorovať organizácie ako NewsGuard, ktoré síce teoreticky mali hodnotiť dôveryhodnosť webov, v praxi ale slúžili len na potláčanie tých konzervatívnych či inak nevhodných. Podobný biznis sa pritom praktizuje aj u nás, financovaný práve cez "granty" z USA. Informuje web parlamentnilisty.cz.
Schvaľovanie rozpočtu bezpečnostných zložiek pre fiškálny rok 2025 malo v americkom Kongrese zvláštny podtón. Rozpočtová legislatíva totiž okrem iného zakázala , aby americká vláda pod heslami boja proti bezpečnostným rizikám financovala weby a organizácie zameriavajúce sa na hodnotenie mediálneho obsahu a vyhľadávanie dezinformácií.
Proti návrhu hlasovali zástupcovia Demokratickej strany, naopak republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson ocenil, že okrem úspor vo vládnych výdavkoch návrh prinesie aj zabezpečenie rovnakých podmienok na mediálnom trhu.
Najvýraznejšie sa v tomto smere zapísali spoločnosť NewsGuard a organizácie GDI alebo Global Disinformation Index.
Spoločnosť NewsGuard bola založená v roku 2018 ako technologický startup, ktorý vám dokáže vyhodnotiť čítaný text z hľadiska dôveryhodnosti jeho autora. Hodnotenie slúžilo firmám, ktoré uvažovali o tom, že by si v niektorých médiách zaplatili inzerciu.
Za komerčným projektom stál právnik Steven Brill s trojicou žurnalistov z Wall Street Journal, New York Times a Associated Press. Spoločnosť sa pokúšala presadiť svoje hodnotenie do základnej výbavy internetových prehliadačov a fungovala na zárobkovom princípe predaja svojho technologického know-how. Okrem toho mala uzavretú zmluvu s americkým ministerstvom obrany alebo s americkou asociáciou učiteľov, vďaka čomu bolo jej hodnotenie na počítačoch v školských knižniciach.
Spoločnosť uvádzala, že texty vyhodnocuje viac ako tridsať novinárov a mediálnych expertov. maximálny rating 100, zatiaľ čo televízia Fox News mala 69,5 a konzervatívne Breitbart iba 49,5.
Okrem škálovania webov sa cenzori zameriavali aj na „vyhladovanie“ nepohodlných webov. Teda na oslovovanie firiem, aby na týchto platformách neinzerovali. V anglosaskom svete sa pritom objavili prípady, keď firmy nerešpektujúce ich „odporúčania“ následne čelili ohováračským kampaniam, alebo dokonca dostávali horšie podmienky v bankách.
GDI bola priebežne obviňovaná z politickej zaujatosti, konkrétne dôkazy ale predložil až v roku 2023 nezávislý novinár Gabe Kaminsky . Novinár zistil , že GDI dostalo 100 tisíc dolárov od vlády USA, konkrétne od ministerstva zahraničia.
Okrem toho už predtým, v roku 2021, dostali v rámci programu Public Diplomacy Programs dotáciu 95 tisíc dolárov priamo od Bidenovej vlády na úlohu v znení „podporovať dosiahnutie cieľov a zámerov zahraničnej politiky USA, presadzovať národné záujmy a zvyšovať národnú bezpečnosť informovaním a ovplyvňovaním zahraničnej verejnosti “.
Napísal web parlamentnilisty.cz, ktorého text sme síce redakčne krátili, ale precitovali takmer celý.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik