Niekdajší disident, pedagóg, autor niekoľkých kníh, politológ a poprevratový politik Petr Pithart je známy skôr generácii 50+. Napriek tomu má čo povedať aj v súčasnosti. Pre YouTube kanál Odznova poskytol rozhovor, v ktorom vysvetlil, prečo nebolo možné, aby sa prezidentom ČSFR stal Alexander Dubček ale aj to, prečo je potrebné vrátiť sa ku covidu a poriadne prešetriť manažment pandémie.
Aj jeho pohľad na Nežnú revolúciu nie je typicky oslavný – jeho generácia politikov, ktorí na moc vôbec neboli pripravení, sa k nej dostali, ani nevedeli ako. Vysvetlil tiež, prečo nebol za to, aby bol prezidentom Alexander Dubček, ale aj to, že ku covidu sme sa postavili veľmi nesprávne – úplne sme ho vytesnili, čo sa nám pomstí. Pithart je členom skupiny, ktorá sa zaoberá práve podrobným vyšetrovaním dopadov covidu a takúto aktivitu by odporúčal aj na Slovensku. Aby sme sa poučili.
Revolúcia je podľa Pitharda vždy tak trochu „podnik s neistým koncom“. Pripomína, že Nežná revolúcia bola riadená – „zhora“ bol pokyn nezasahovať, no zložky neboli dobre skoordinované. Predstava nejakých zmien sa podľa neho zrodila v priebehu týždňa a vopred nebolo pripravené nič, ani nič nenasvedčovalo zmenám. Navyše moc sa vzdala „dobrovoľne“ a „revolucionári“ boli zaskočení. O revolúcii by preto hovoril nerád. „Hovorte si tomu ako chcete, ale podľa môjho názoru to nebola revolúcia.“
Praha podľa Pitharda Dubčekovi nemohla zabudnúť jeho podiel na Pražskej jari a tiež nezabudla na jeho podpis pod to, že v r. 1968 do ČSSR prišli vojská štátov Varšavskej zmluvy.
„Pre môj okruh bolo úplne nemysliteľné aby vôbec kandidoval. Navyše on sa celých tých 20 rokov nepridal k žiadnemu hnutiu odporu, hoci za ním naši ľudia boli. On im vysvetľoval že on má vyššie úlohy a že to musí presadiť svoju rehabilitáciu u medzinárodného komunistického hnutia,“vysvetľuje Pithart.
Pithart si myslí, že ideme najhoršou možnou cestou – vytesnili sme spomienky na covidové obdobie, zatlačili sme ho bez vyšetrenia dôsledkov. Ale následky tu sú a my chceme vedieť, skutočnosť, nie dáta, ktoré nám boli predkladané.
„Spôsobili sa strašné chyby. Kto spôsobil paniku? Často to boli vysokí úradníci, politici, vôbec sme sa k tomu nevrátili, aké škody to narobilo hlavne na detských dušiach,“prízvukuje Pithart s tým, že aj závislosť na mobiloch a technológiách je dôsledok covidu. Skupina, ktorej je už rok členom, sa zaoberá presne týmito vecami.
„Vydáme desať komplexných správ z každej oblasti života a začali sme prvým textom. Povedali sme si, že to nemáme dôkladne prebrané a desiatky ľudí na tom musí pracovať niekoľko mesiacov, aby sa dostali k tomu, čo kto povedal, k čomu nabádal, kto strašil. Treba to celé popísať,“ upozorňuje Pithart s tým, že on sa dovtedy nebude vyjadrovať priamo. On sám veci pozná takmer len z televízie, lebo sa starostlivo pridržiaval stanovených pravidiel.
Podobný postup, ako v Česku, odporúča pri prešetrovaní pandémie prijať aj na Slovensku. Nepredpokladá síce, že budeme poznať celú pravdu, no verí, že niektoré, tie najsilnejšie slová, sa aspoň trochu otupia a vysvetlí sa aspoň niečo.
„Narazili sme na svetovú farmakológiu, kde všetci tušíme že sa dejú aj strašné veci a strašné zlá, ale nevieme, len to tušíme To treba intenzívne úsilie stoviek ľudí ale po nejakých skupinách po 10 psychiatri psychológovia takže ja ani nemám žiadny názor definitívny na určité situácie,“ poznamenáva politik s tým, že to, čo sa dialo, nás má naučiť vyvarovať sa chýb, ktoré boli urobené v minulosti. Nepochybuje o tom, že aj v budúcnosti niečo podobné príde. Za dva-tri roky však budeme múdrejší
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik