"Myslím, že nič viac necharakterizuje situáciu Slovenska 35 rokov po tzv. Nežnej revolúcii, na ktorú sa hodí správnejšie pomenovanie Kapitalistický prevrat alebo Kolonizácia Slovenska." Píše v postrehu na webe noveslovo.eu MVDr. Pavol Fabian, slovenský prozaik, zverolekár, cestovateľ. Píše romány, cestopisy a poviedky. Okrem písania kníh publikuje články na webe.
"V roku 1989 sme boli v najdôležitejších potravinárskych komoditách sebestační. Netreba azda zdôrazňovať, aká je to devíza každého štátu. Byť odkázaný na dovoz potravín zo zahraničia jednak do istej miery ohrozuje suverenitu štátu a vypomstiť sa môže najmä v situácii, v akej sa Európa práve nachádza. Alebo si azda niekto naivne myslí, že ak by sa rusko-ukrajinský konflikt rozhorel na veľkú celoeurópsku vojnu, tak by nám všetci naďalej ochotne dodávali potraviny? Opak je pravdou! Každý by škrečkoval pre seba a my by sme pochcípali hladom!" Píše v úvode do témy doktor Fabian.
"Navštívil som včera jednu nemenovanú reštauráciu kúsok od Žiliny. Na vstupe do nej ma upútala táto tabuľa:"
Autor píše: "Myslím, že nič viac necharakterizuje situáciu Slovenska 35 rokov po tzv. Nežnej revolúcii, na ktorú sa hodí správnejšie pomenovanie Kapitalistický prevrat alebo Kolonizácia Slovenska.
(Túto pasáž redakcia HD cituje z webu noveslovo.eu kompletne.)
"V roku 1989 (teda v čase tzv. nežného prevratu) sa na Slovensku chovalo 1 622 512 kusov hovädzieho dobytka (HD), z toho bolo 558 857 kráv.
V roku 2017 sme mali na Slovensku už len 439 826 kusov HD, z toho 194 676 kráv.
A ku koncu minulého roka, t. j. k 31. 12. 2023, sa na Slovensku chovalo už len 412 666 kusov HD (čo je 25,43 percent zo stavu v r. 1989) z toho kráv 180 867 ks (32,36 percent zo stavu v r. 1989).
Ešte katastrofálnejšia situácia je v chove ošípaných! Ošípaných sa v roku 1989 na Slovensku chovalo 2 708 000 ks.
V roku 2017 sme mali už len 614 384 ks ošípaných.
A ku koncu minulého roka, t. j. k 31. 12. 2023, 386 209 ks (14,26 percent zo stavu v r. 1989)."
"A naša závislosť od dovozu (a milosrdenstva dodávateľov) je podobná, ako závislosť pravidelného užívateľa od heroínu.
Nehovoriac o tom, aká treťotriedna kvalita potravín sa k nám dováža! V roku 1989 sme mali kvalitné domáce potraviny, ovocie, zeleninu a nejeden Rakúšan chodil nakupovať k nám." Konštatuje doktor Fabian.
„ale za komunistov raz nebolo to, raz ono, a keď bolo, stálo sa v radoch…“
"To je síce čiastočná pravda, ale bola to len kozmetická, teda odstrániteľná chyba. Potraviny boli a boli jednoznačne kvalitnejšie ako dnes. Niečo o tom viem…
A ak sa na tabuli zo spomínanej reštaurácie uvádza pôvod mäsa z Poľska, mnohí vieme o nekvalite tohto zdroja (a najlepšie to vedia pracovníci veterinárnej a potravinovej správy).
A ak dovážame aj dnes mäso z Belgicka, tak niektorí si ešte pamätáme na aféru spred niekoľkých rokov, keď sa ukázalo, že práve z tejto krajiny sa na Slovensko vozilo šesť rokov staré mäso z belgických štátnych hmotných rezerv a predávalo sa tu ako čerstvé!"
"Za 35 rokov „hrdého“ napredovania smerom k „demokracii“ a kapitalizmu sme sa stali úbohou kolóniou v područí západoeurópskych štátov a USA, ktorej tu už nepatrí skoro nič.
Toto je, samozrejme, len malý príklad, týkajúci sa potravín. Tých príkladov z rozličných iných odvetví možno ukázať množstvo." Pripomína a varuje autor postrehu na webe noveslovo.eu Pavol Fbian.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik