Hygienické štandardy našej spoločnosti sú oproti minulosti vysoké, aj očkovania proti rôznym infekciám sú na úrovni a predsa nás taká žltačka vie dostať do pozoru. Len nedávno sa kvôli výskytu na Univerzite Komenského kvôli jednému prípadu zaviedlo dištančné vzdelávanie a jej ohniská z času na čas vybehnú na rôznych miestach. V súčasnosti hygienici evidujú v rámci Slovenska zhruba štyritisíc prípadov, najviac v Košickom kraji. Hepatitíde sa hovorí, že je chorobou špinavých rúk. Zrejme tam niekde bude dôvod jej rýchleho šírenia. Pravda zisťovala viac.
Univerzita Komenského kvôli nej zaviedla na jednej zo svojich fakúlt dištančnú výuku a svojich študentov inštruovala, ako žltačke predísť. Z piatich typov hepatitídy je najrozšírenejší typ A a po ňom nasleduje typ E. Prečo sa žltačke hovorí aj choroba špinavých rúk, ako môžete prísť k typu E a ako sa prejavuje najrozšírenejší typ?
Ešte začiatkom decembra prešla Fakulta sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského na dištančnú formu výučby, ktorá bude trvať až do konca semestra. U jednej zo študentiek bola diagnostikovaná hepatitída typu A. Na škole medzitým prebehne dezinfekcia priestorov.
„Aktuálne nemáme informácie o ďalších prípadoch v rámci univerzity,“uviedla hovorkyňa UK, Eva Kopecká. Študenti od univerzity dostali súbor odporúčaní, ako sa pred ochorením brániť. Je medzi nimi nutnosť častejšie si umývať, či dezinfikovať ruky, nepoužívať rovnaký príbor, či poháre, ale aj nepiť z rovnakej fľaše. Nehovoriac o tom, že pri akýchkoľvek príznakoch treba vyhľadať lekára.
Popri hepatitíde typu A sa ďalšie známe typy líšia prenosom, inkubačnou dobou, možnosťou zaočkovania, či priebehom. Odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR poskytol Pravde informáciu, podľa ktorej je najväčší výskyt prípadov práve typu A.
Na Slovensku sa lokálne epidémie vyskytujú buď vo vylúčených komunitách bez hygienických možností, alebo si hepatitídu prinesú dovolenkári z cudziny. Hepatitída sa na rozdiel od mnohých infekcií nešíri vzduchom, ale neumytými rukami. Preto sa jej hovorí aj „choroba špinavých rúk“ a preto sa vyskytuje prevažne medzi ľuďmi bez domova, či medzi užívateľmi drog.
„Pacient vylučuje vírus v stolici a môžu sa mu kontaminovať ruky, kontaminuje potom rôzne predmety ako kľučky a iné povrchy. Vírus vie na povrchoch prežiť veľmi dlho, je veľmi odolný voči faktorom vonkajšieho prostredia. Keď sa toho chytí niekto druhý, a potom je alebo pije a zanesie si vírus do úst, tak sa môže nakaziť. Takto sa epidémie dostanú do ostatnej populácie,“priblížil pre Pravdu infektológ.
Druhou najfrekventovanejšou je hepatitída E, ktorá sa šíri tak, že človek zje nedostatočne tepelne upravené mäso z infikovaných zvierat mimo domácich chovov. Ak si radi pochutnávate na divinových klobáskach, dobre si overte ich zdroj.
Na Slovensku najviac rozšírený typ A má dlhú inkubačnú dobu a spočiatku je bezpríznaková. Tie sa začnú prejavovať, ako pri chrípke – malátnosť, únava, horúčka, či zvýšená teplota, nechutenstvo, či zvracanie.
„Za niekoľko dní sa potom môže objaviť žltačka. Človeku najprv ožltnú očné bielka, voláme to subikterus, a neskôr zožltne celý, to voláme ikterus, alebo žltačka. Títo ľudia majú tiež neprimerane tmavý moč a neprimerane bledú stolicu, čo je príznak ikterického štádia typu A,“ opísal detaily infektológ.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik