Spevák Pavol Habera klamal na opozičnom proteste! Jeho vyhlásenie o neangažovanosti v politike narazilo na tvrdú realitu historických faktov. Politický analytik Eduard Chmelár zanalyzoval Haberove chodníčky a o jeho pútnických "prestupoch" politickými vodami slovenskými odhalil to, k čomu sa dnes spevák akosi nehlási. Ktohovie prečo. Ale poďme si to zhrnúť postupne.
Pavol Habera na piatkovom proteste vyhlásil, že nie je spevák vystupujúci na námestiach a že naposledy verejne vystúpil v roku 1989. Realita je však úplne iná. "V roku 1998 robil predvolebné koncerty pre HZDS. V auguste napríklad spieval na košickom mítingu na podporu exprezidenta Východoslovenských železiarní Jána Smereka," odkrýva Chmelár na sociálnej sieti prvú vrstvu Haberovho politického angažmánu.
Príbeh naberá na pikantnosti detailmi o Haberových vzťahoch s vrcholnými predstaviteľmi HZDS. "Za 'blízkeho priateľa' považoval Pavla Haberu aj šéf volebného tímu HZDS Alexander Rezeš," pripomína Chmelár. Zaujímavosťou je, že len tri týždne pred vystúpením pre HZDS Habera odmietol údajnú ponuku 5 miliónov korún s vyhlásením o "čistom svedomí".
Haberova politická dráha pripomína prestupové obdobie vo futbale. Po prehre HZDS v roku 1998 sa za svoje vystúpenia "hanbil", aby následne prijal pozvanie na súkromnú párty Mikuláša Dzurindu. "Neskôr sa objavil na PR akcii Zuzany Čaputovej a teraz podporuje Ivana Korčoka, ktorého ešte v roku 2021 kritizoval," poukazuje Chmelár na spevákov pozoruhodný politický vývoj.
Jeden z najkontroverznejších momentov sa odohral 21. septembra 1998. "Habera po košickom mítingu HZDS nasadol s Vladimírom Mečiarom do vládneho špeciálu a nechal sa odviezť do Trenčína na nakrúcanie zábavnej relácie Slovenskej televízie," opisuje Chmelár situáciu, ktorú vtedy odmietli iní umelci ako Peter Kočiš či Beáta Dubasová.
"A teraz máme uveriť, že už nemôže inak a rozhodol sa nezištne podporiť občianske protesty? No iste. Je to charakter. Veríme," ironicky uzatvára Chmelár. Spevák, ktorý podľa analytika "doteraz ani nespieval, ani nehovoril zadarmo", sa teraz prezentuje ako nezištný podporovateľ občianskych protestov.
Analytik pokračuje: "Ale toto nie je podstatné. Toto je len taká smiešne trápna epizódka. Oveľa viac ma vyrušujú tie hystericko-fatalistické prejavy o dobe temna, ktoré v skutočnosti demokracii ubližujú oveľa viac ako niektoré kroky vládnej koalície. V zdravej demokratickej spoločnosti je totiž prirodzené, že tí, čo prehrajú, sú nespokojní a kritizujú pomery. Čo už ale prirodzené vonkoncom nie je, je stotožňovanie samých seba ako nositeľov demokratických hodnôt, a to aj vtedy, keď ste netolerantní, neznášanliví až agresívni. Vyrástla nám tu skupina ľudí, ktorá stotožňuje demokraciu výlučne s vládou samých seba a vždy, keď stratia u občanov dôveru, začnú vykrikovať, že demokracia je ohrozená. Nikto im pritom neubližuje, nikto ich nešikanuje, môžu naďalej slobodne tvoriť, beztrestne hovoria svoje názory, vrátane tých najvulgárnejších a vrcholne nekultúrnych."
V závere svojho príspevku Chmelár uviedol: "Týmto umelcom chýba to, bez čoho je demokracia nemysliteľná: schopnosť dialógu a rešpekt k iným názorom. Oni v sebe nedokážu spracovať nielen frustráciu z volieb, ale ani pochopiť, že voliči vládnej koalície majú iné priority, že chcú podporovať iné projekty. Niekomu sa môže zdať bizarné, že Martina Šimkovičová je prvou ministerkou kultúry po 14 rokoch, ktorá navštívila Maticu slovenskú, ale oni to takto chceli, im sa to takto páči. Rešpektujte to a nesprávajte sa ako malé deti, ktoré sa hodia o zem zakaždým, keď nedostanú to, o čo si dupnú."
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik