Mlčať je zlato, hovorí stará múdrosť. Práve z nej si mohol vziať príklad idol puberty takmer všetkých 50-tničiek, spevák, hudobník a „kat“ talentových súťaží Pavol Habera. Tentokrát pod „stejdžom“, ako sa javisku moderne hovorí, nepišťali v extáze okúzlené sedemnástky, ktoré po Haberovi okrem zamilovaných pohľadov hádzali plyšáky s telefónnym číslom na chrbte, ale rozvášnení voliči opozície, ktorí sa tam stretli s jediným cieľom. Zakričať si pár hesiel o tom, ako majú ministerka kultúry a vedúci jej služobného úradu odstúpiť. Lenže, a to asi Habera nečakal, voči vyhasínajúcej hviezde, ktorá prišla povzbudiť dav, sa zdvihla veľká vlna kritiky. Azda najpriamejšie to Haberovi na Telegrame „vytmavil“ tradične priamy kolega z hudobnej branže – Oskar Rózsa.
Po hite skupiny Team, ktorý svojim textom spoľahlivo zaberie, Habera poučil národ o tom, že do kultúry nesmú hovoriť ľudia, ktorí ju chcú usmerniť podľa svojich chúťok a že on už zažil, aké je to, keď mu zakazovali dlhé vlasy. Oskar Rózsa o ňom hovorí, ako o umakartovom produkte, kolaborantovi, či o niekom, kto talentovaným deťom dával v súťažiach celoživotné šupy. Svojim pôsobením podľa Rózsu len škodí vo verejnom priestore, no mal by si dávať pozor, lebo ešte nepadol na dno. V súčasnej kultúre vidí Rózsa pramálo talentu, zato množstvo pijavíc. V tejto súvislosti sa Haberu pýta, či, a koľko dostal za svoje vystúpenie.
„Nie som veľmi spevák, ktorý chodí po námestiach, ale v tejto chvíli cítim, že byť tu je veľmi dôležité. Kultúra a vzdelanosť sú vizitkou národa. Samozrejme, tieto dva atribúty ovplyvňujú akékoľvek oblasti nášho života. Pokiaľ nefunguje vzdelanosť, nemôže fungovať nič iné a akonáhle začnú do kultúry hovoriť ľudia a budú sa ju snažiť usmerniť podľa svojich chúťok a divných vecí, s ktorými sa ráno zobudia, tak to nemôže fungovať a národ má problém. My ako národ máme v tejto chvíli dosť veľký problém," nechal sa počuť Pavol Habera v predvečer Lucie, vo štvrtok – 12. decembra na Námestí SNP, kde sa konal veľký koncert Otvorenej kultúry. Ten bol už tradične zameraný proti vedeniu ministerstva kultúry. Na tomto koncerte zaspieval viac, ako 35-ročnú pieseň Jeden kabát, jedna koža, jedna tvár.
„Pokojne a trpezlivo vysvetľujme našim kamarátom, rodinám, priateľom a aj ľuďom, ktorých nepoznáme, o čo ide a čo nás čaká, ak to nebude fungovať. Nechceme sa predsa vracať v minulosti, nechcem, aby mi niekto zakazoval dlhé vlasy," zažartoval si spevák.
„Ćím väčší snaživec s talentom pudlíka, tým väčší čurákes,“ začal Oskar Rózsa svoj príspevok na sociálnej sieti Telegram s tým, že kto zažil, vie...
„Umakartový produkt, celoživotný protežant a kolaborant a drahá prostitútka, užitočný hlupák, strčený v r--i naivistickej predstavy o západe, ktorý dostal masku „porotcu hudby a hľadača talentov”( tu mi vrie krv, pardon) a devastuje svojimi kreténskymi drístami o fachu v ktorom je nešťastným omylom (pre hudbu) DETI s talentom, ktoré, ktoré dostávajú z psychologického hladiska šupy na celý život. Debilizátor verejneho mediálneho priestoru,“ pokračuje Rózsa s tým, že keby šlo len o nemuzikálneho seladóna pre obstarožné liberálky, bol by benevolentnejší.
„Tým, že škodí v masívnej škále, ubližuje ľuďom okolo seba a objektívne svojimi činmi manipuluje povrchnú verejnosť a slovenskú muziku svojimi nemohúcimi melódiami a nudnými harmóniami, v konvenčných repete rytmoch, a je to proste jeden veľký fake-mydlova bublina – h---o v alobale, nemám pre neho zľutovania. Avšak, cieľte na médiá, on je len obeť svojich mindrákov zaseknutý v materiálnom konštrukte,“myslí si Rózsa, podľa ktorého je Habera celkom bez empatie.
„Ale určite je rád, že jeho “defilé” na námestí bolo až po šnúre koncertov (by mu nevyšli excel tabuľky. Zaujímalo by ma, koľko stratil sympatií najširšej verejnosti naprieč vertikálou…a koľko získal… alebo je to už jedno? Paluško, Paluško ty ešte nevieš, čo je tvrdý pád… dávaj pozor, junák… ty mediálny „kat”…padák je v hlave, nie v zbierke gitár,“ odkazuje Rózsa Haberovi.
„Problém v kultúre a umení je v tom, že osobností s talentom, dielom a všeobecným uznaním je možno 10 percent, zvyšok sú fejkeri, pijavice, omyly prírody a rôzne iné anomálie degradácie postmoderny postmodernou. Pokiaľ máme byť všetci jedna “obec”, pýtam sa máme aj rovnaký hlas, ako v utopickom komunizme, respektíve budú umelecky adolescentní študenti a časť morálne posunutých hercov, kombinovaných s fejkermi a médií dizajnovať smerovanie toho, čo je pre pravdivú tvorbu nevyhnutnosťou a to je talent, skúsenosť a srdce?,“ uzavrel Rózsa.
„Pali, ak si frajer, zverejni informáciu, či si bol zadarmo (z vďaky) na námestí, alebo si dostal prachy? Ak prachy, koľko?" a dodal "…akurat neviem, ktorá varianta je horšia… najprv transparentnosť, potom mienkotvornosť…"
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik