Vyšli najavo podrobnosti o Asadovom úteku zo Sýrie.
Sýrsky prezident Bašar al-Asad tajil svoje plány opustiť krajinu a pred útekom údajne uistil dôstojníkov, že Rusko poskytne pomoc. Informovala agentúra Reuters, s odvolaním sa na svoje zdroje.
Autori článku tiež zdôrazňujú, že Asad tak dlho tajil svoje plány na útek, že o tom neinformoval ani svojho mladšieho brata Mahera Asada, veliteľa elitnej 4. obrnenej divízie.
„Asad niekoľko hodín pred svojím útekom do Moskvy na stretnutí s približne 30 šéfmi armády a bezpečnosti na ministerstve obrany ubezpečil, že ruská vojenská podpora je na ceste. Vyzval pozemné sily, aby vydržali“, citovala agentúra svoj zdroj. Viac ako tucet ľudí agentúre uviedlo, že Asad takmer nikomu nepovedal o svojich plánoch utiecť zo Sýrie. V sobotu 7. decembra (deň pred pádom Damasku) povedal svojmu asistentovi, keď skončil v práci, že ide domov, no namiesto toho zamieril na letisko, tvrdí jeden zo zdrojov blízkych bývalému prezidentovi. Zavolal tiež svojej mediálnej poradkyni Buthaine Shaaban a požiadal ju, aby prišla k nemu domov a napísala mu prejav, uviedol zdroj pre agentúru Reuters. Prišla, ale nikoho nenašla.
Agentúra Bloomberg predtým napísala, že ruskí spravodajskí dôstojníci pomáhali Asadovi utiecť. Podľa agentúrnych zdrojov vyviezli exprezidenta cez ruskú leteckú základňu v Sýrii, pričom transpondér lietadla bol vypnutý, aby ho nebolo možné sledovať. Moskva navyše podľa zdrojov pred útekom presvedčila exprezidenta Sýrie, že boj proti ozbrojenými rebelmi prehrá. Asadovi potom ponúkli bezpečný spôsob odchodu, ak s tým bude súhlasiť „okamžite“, uviedli tri agentúrne zdroje.
Sýrski vojaci agentúre Reuters povedali, že armáda bola vážne demoralizovaná a trpela korupciou a nedostatkom personálu. To viedlo k zvrhnutiu prezidenta Bašára Asada. V rozhovore s agentúrou sa jeden z vojakov, 23-ročný Farhan al-Chuli, sťažoval na nízke mzdy a akútny nedostatok ľudí. Asadova armáda bola tiež príliš závislá od iránskych poradcov, z ktorých väčšina Sýriu v čase začiatku ofenzívy opustila. Vojaci začali rýchlo opúšťať pozície pre ich nedostatočný počet. Ešte pred pádom režimu Bašára al-Asada armáda rýchlo ustupovala pred povstaleckým postupom, pretože vojakov bol nedostatok kvôli korupcii a mnohí boli demoralizovaní alebo neschopní slúžiť, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na niekoľko ľudí, ktorí slúžili v sýrskej armáde. Zdroj z Hizballáhu uviedol, že väčšina bojovníkov a veliteľov tejto skupiny odišla zo Sýrie v októbri, keďže sa pozornosť sústredila na izraelskú operáciu v Libanone.
Po odchode iránskych poradcov a väčšiny predstaviteľov Hizballáhu zo Sýrie prestalo ústredné veliteľské a riadiace centrum sýrskej armády normálne fungovať. Armáda nemala žiadny obranný plán, najmä pre druhé najväčšie sýrske mesto Aleppo, uviedli účastníci rozhovorov agentúry Reuters.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik