Od policajtov, aj od tých mestských, zväčša očakávame, že budú dohliadať na poriadok v obci, či meste. Na to však potrebujú kvalitné pracovné podmienky a určitú psychickú odolnosť. Nie všade to však funguje tak, ako zákon káže. Na Mestskej polícii v Komárne muži zákona donedávna pracovali v kanceláriách plných plesní, používajú „čierne“ majáky a psychotesty zrejme nepotrebujú.
Bývalý mestský policajt hovoril ešte na jeseň na zasadnutí zastupiteľstva v Komárne o otrasných podmienkach, ktoré vládnu na jeho bývalom pracovisku. Policajti hovoria o otrasných pracovných priestoroch, o ktorých svedčia aj fotky. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) však podmienky zhodnotil, ako vyhovujúce a toho sa drží aj náčelník. Majáky na autách sú tiež problémom – nemali by sa používať, lebo policajti nemajú špeciálne oprávnenie, ktoré potrebujú zo zákona.
Celú vec vytiahol na svetlo sveta bývalý mestský policajt, ktorý na zasadnutí Mestského zastupiteľstva vystúpil kvôli podmienkam, ktoré na jeho bývalom pracovisku panovali. Na pracovisko bol prijatý na pozíciu priestupkového referenta, no časom, bez toho, aby to pocítil na príjme, musel aj do ulíc, ako hliadka. Neskôr ho vystriedala partnerka miestneho odborového šéfa. Bývalý mestský policajt vtedy poslancom a vedeniu mesta vytkol, že sa celé roky nezaujíma o podmienky, v akých policajti pracujú. O situácii písala aj Pluska, ktorej policajti prezradili viac.
„Musíme pracovať v miestnostiach, kde sú plesnivé steny, opadáva omietka a okná sú v dezolátnom stave. V niektorých miestnostiach sú ploštice a iné parazity, dokonca ich máme aj v služobných autách,“tvrdil policajt redaktorovi Plusky, podľa ktorého kontrola z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Komárne v zápisnici uviedol, že je všetko v poriadku. Fotky však svedčia o niečom inom. Náčelník MsP v Komárne Alexander Tóth sa drží toho, čo hovorí zápisnica RÚVZ.
"Podľa RÚVZ sú priestory, v ktorých policajti pracujú, vyhovujúce. Písomne sa žiadni z policajtov na podmienky, v ktorých pracujú, nesťažoval. Ústne mi povedali, ak napríklad tiekol kohútik alebo nesvietila žiarovka.“
Na autá mestskej polície dodatočne namontovali aj modré svetelné a zvukové majáky – bez povolenia. Informáciu potvrdila aj odpoveď, ktorú dostali aktivisti. Tých zaujímalo, ako to s tými majákmi je a cez odpoveď na základe zákona o prístupe k informáciám sa dozvedeli, že mestskí policajti nie sú oprávnení takéto zariadenia používať, tieto na autách síce namontované sú, no nepoužívajú sa. Informácia Komárňanov, ktorí ich nie raz zapnuté vidia a počujú, celkom pobavila.
Podľa zákona o cestnej premávke smie vozidlo s právom prednostnej jazdy viesť len vodič s príslušným oprávnením, starší ako 21 rokov, ktorý má vo vedení motorového vozidla príslušnej skupiny alebo podskupiny najmenej dvojročnú prax. Pre všetkých príslušníkov nielen štátnej, ale aj mestskej či obecnej polície tiež platí, že policajt musí mať potvrdenie o psychologickej spôsobilosti na jeho používanie. To však pre tých v Komárne zrejme neplatí...
„Za približne posledný jeden a pol roka policajti nedostali ani služobné preukazy mestského policajta. Nevieme sa teda ani preukázať, že sme policajti, len tým, že máme na sebe uniformu. Chýbajú nám aj niektoré súčasti oblečenia, ako tričká košele, ale aj topánky. Vraj na to nie sú peniaze,“povedali Pluske policajti.
"Vydaných máme 23 platných služobných preukazov, jeden preukaz ešte neodovzdal bývalý policajt," informoval Tóth s tým, že ich vydáva samospráva a podpisuje primátor. Policajti medzi sebou vedia až o šiestich, ktorí takýto preukaz nemajú.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik