Europoslanec Branislav Ondruš (Hlas-SD) sa na domácej politickej scéne veľa rokov venoval sociálnej oblasti a to je jeho „parketa“ aj v Europarlamente. Ako europoslanec má však ďaleko viac aktivít. Jednou z nich bola konferencia Riziká, výzvy a príležitosti novej Európskej komisie. Aké to sú, prezradil čitateľom Hlavného denníka Ondruš tesne po skončení konferencie.
Braňo Ondruš novej EK vyčíta, že si kladie nerealistické plány, zvlášť v oblasti green dealu. Proti nemu stojí cieľ zvýšiť výmenu tovarov s inými časťami sveta. Príležitosť vidí v tom, že EK bude nútená prijímať viac kompromisov, keďže v EP je viac názorových prúdov, ako v minulosti. Nesúhlasí s názorom, že EÚ potrebuje zvýšiť výdavky na zbrojenie, pretože tie budú chýbať v iných oblastiach a navyše nám to nepomôže k väčšiemu pocitu bezpečia. Čo nám k nemu pomôže a čo zaželal Ondruš našim čitateľom k blížiacim sa sviatkom?
„Ak vám začať rizikami, tak predovšetkým realistickosť plánov, ktoré Európska komisia predstavila, respektíve niektorí jej konkrétni členovia a potom vôbec taká vnútorná protichodnosť viacerých zámerov, ktoré predstavila Ursula von der Leyenová po tom, čo ju parlament zvolil za predsedníčku Európskej komisie,“hodnotí Ondruš s tým, že Leyenová veľmi nevníma realitu v krajinách EÚ. Ako príklad uvádza fakt, že EK silou mocou pretláča zelenú politiku, znižovanie emisií CO2, no na druhej strane má veľkolepé plány v prehlbovaní medzinárodnej obchodnej výmeny s inými časťami sveta. Lenže tovary po internete prepravovať nemožno.
„Ak teda chceme znižovať CO2, alebo oxidy dusíka z dopravy, tak asi ťažko potom môžeme zároveň zvyšovať medzinárodnú obchodnú výmenu,“ uvádza Ondruš príklad s tým, že v Leyenovej programových zámeroch je veľa extrémne nebezpečných. Za taký považuje zvýšenie výdavkov na obranu z pozície Európskej únie. Ondruš pripomína, že kompetencie v tejto oblasti majú jednotlivé členské štáty a potom je tu otázka, ako sa tieto výdavky budú financovať. Riziko vidí v tom, že sa „uberie“ regionálnemu rozvoju, či sociálnej politike.
Vzhľadom na to, že EP je názorovo ďaleko viac rozdrobený, ako v minulosti, EK bude podľa Ondruša nútená hľadať viac kompromisov pri realizácii svojich predstáv.
„To znamená, že členské krajiny budú oveľa silnejšie v tom, aby ovplyvnili, ako v konečnom dôsledku tá politika Európskej komisie bude vyzerať. A to isté platí aj o Európskom parlamente. Ten vplyv na konečnú podobu toho, čo Európska komisia bude navrhovať, bude zo strany Európskeho parlamentu podľa môjho názoru oveľa väčší,“ myslí si Ondruš, podľa ktorého sa Európskej komisii nepodarí naplniť „eurofanatické predstavy“ ako v Európskom parlamente, tak ani v Rade Európy.
U Ondruša neobstojí ani názor Miroslava Valáška (PS), ktorý EÚ vyčíta, že dáva ďaleko menej peňazí na zbrojenie, ako Rusko. Ondruš pripomína, že kým Rusko je vo vojnovom stave, EÚ nie a preto na veľké zbrojenie nemá dôvod.
„Toto je hlboký omyl a v podstate veľmi nebezpečná predstava, že tým, že budeme verejné zdroje, čiže peniaze z daní občanov investovať do rozvoja zbrojárskych firiem, ktoré popri obchode s drogami a bielym mäsom vykazujú asi najväčšie zisky celosvetovo, toto nám stabilitu a bezpečnosť v Európskej únii posilní,“vysvetľuje Ondruš.
Ako stabilitu, tak bezpečnosť nám zaistí, ak sa Európania budú cítiť férovo odmeňovaní za prácu, či za spoločenský celoživotný prínos v podobe dôchodkov v seniorskom veku. Prípadne ak zdravotne, či inak znevýhodneným ľuďom dá EÚ pocit, že majú šancu na dôstojný život.
„A takisto napríklad aj posilnenie sebestačnosti v rozhodujúcich oblastiach a tou je energetika, to je doprava a nepochybne potraviny. Čiže ak budeme investovať viac do potravinovej bezpečnosti. Tak to tej celkovej bezpečnosti a stabilite prospeje oveľa viac, ako keď budeme z verejných peňazí zvyšovať zisky nadnárodných zbrojárskych korporácií,“myslí si Ondruš.
„Ja som veľmi rád, že mám príležitosť aj takýmto spôsobom čitateľov, či dokonca aj divákov Hlavného denníka pozdraviť a v prvom rade im zaželať, aby v tých nadchádzajúcich dňoch a sviatočných týždňoch zabudli na všetky politické a iné starosti a strasti, ktorými sú zahlcovaní počas celého roka.
Vianočné sviatky sú obdobím, kedy si máme nielen oddýchnuť, ale sú to predovšetkým obdobie, ktoré máme stráviť s tými našimi najbližšími. Je to obdobie radosti lásky, ale aj spolupatričnosti a solidarity. A práve preto želám všetkým, aby vianočné sviatky prežili v prvom rade vo v blízkosti svojich najbližších ľudí a myslím si, že to najdôležitejšie osobitne v tejto dobe je, aby som všetkým zaželal, nech sú vianočné sviatky sviatkom pokoja. Sviatkom mieru,“uzavrel europoslanec.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik